Jihlava město
Mistrovství světa 2021
Maďarské město Budapešť se stalo dějištěm Mistrovství světa dospělých v rybolovné technice pro rok 2021. V devítičlenné reprezentaci byli i dva závodníci Moravy... té severní.
Nature

V roce 2021 situace s covidem dovolila uspořádání mistroství světa v rybolovné technice, a tak se reprezentanti různých zemí sjeli do maďarského hlavního města Budapešti. V úterý 31. srpna tam také vyrazila reprezentace Českého rybářského svazu, mezi nimiž dorazili také tři zástupci Moravskoslezského územního svazu.

Jednalo se o dva reprezentanty, a to ostravskou Zuzanu Plachou a litovelského Jana Bomberu, k nimž se přidal také jeden z nejúspěšnějších českých reprezentantů v RT vůbec, Jan Bombera starší. Ten z důvodu zdravotních komplikací jel "pouze" jako vedoucí české výpravy a de facto i její servisman.

Všichni členové české výpravy vyfasovali reprezentační trika s japonskou vlajkou na rameni a vyrazili v časných ranních hodinách směrem na budapešťské předměstí Budaörs, s drobnou zastávkou u letiště Farkashegyi aerodrome, kde se mistrovství mělo po následující dny odehrávat. Již při první návštěvě byl cítit silný vítr, který nevěstil nic dobrého, co se házení týče.

Nature

Z moravského severu však nepřijeli pouze členové reprezentace. Jako pomocná síla přijel do místa konání mistrovství světa také další závodník, a to Patrik Volný. Jeho role byla univerzální - pomáhal s přípravou hazišť pro jednotlivé disciplíny, ale pomohl také jako rozhodčí během konání závodů po všechny dny.

Ve chvílích, kdy nebyla potřeba dělat rozhodčího nebo přestavovat haziště na jiné disciplíny, neváhal Patrik tu a tam ochutnat místní speciality, jako například pivo Corona, které si docela pochvaloval.

Nature

Hned první závodní den (čtvrtek) čekaly na závodníky a závodnice pouze terčové disciplíny. Jednalo se o mušku skish, zátěž arenberg a zátěž skih. Podmínky byly velice náročné především větrem, který foukal poněkud do strany a občas přišel takový poryv, že zátěž nebo mušku před dopadem vychýlil z dráhy a minul.

I proto starší Bombera neskrýval velkou radost, když ten mladší dokázal naházet plný počet bodů hned na první disciplíně. Ve finále se to bohužel nepodařilo zopakovat a mladší Jan obsadil 6. místo. Opačný průběh měla disicplína u Zuzky, která se jentaktak dostala do finále z předposlední pozice, aby pak zabojovala ve finále a získala stříbrnou medaili.

Další disciplíny dne již byly o něco horší. V zátěži arenber Jan obsadil 18. místo, Zuzana se opět probojovala do finále, které skončilo "pouze" bronzem. Poslední disciplínu Jan zvládl Jan lépe, umístil se na 10. místě, dvě příčky za finálovou pozicí, Zuzana vybojovala další bronz.

Nature

Druhý závodní den pokračovalo mistrovství poslední terčovou disciplínou - multi skish - a muškařskými dálkami. Honza do ní postupoval ze třetího místa a ve finále dokonce postoupil o příčku výš. Vybojoval svou první medaili na dospělém mistrovství světa, a to stříbrnou. Zuzka postupovala do finále z prvního místa, hodila ze všech žen nejvíc. Finále dopadlo o něco hůř, ale i tak z toho byla medaile, opět tedy bronzová.

Muška dálka byla nejslabší disciplínou Honzy, skončil v ní nejhůř z celého týmu, hned za svým kolegou z týmu. Ani Zuzana se nedostala do finále, ikdyž se jí podařilo hodit svůj nejlepší výsledek v roce a na finále jí chyběl hod o pouhých 17 centimetrů delší.

Poslední disciplínou dne byla muška dálka obouruč, kterou ženy nehází. Jan se probojoval do druhé desítky startovního pole, na 17. místě byl předposlední z týmu. Moravskoslezské duo tak vykřesalo v druhém dni další dvě medaile pro Český rybářský svaz.

Nature

Všem účastníkům mistrovství v Územního svazu moravskoslezského se naskytla jako jediným příležitost si na konci druhého dne prohlédnout letiště i z výšky. Ochotný pilot pro velké nadšení zamířil také směrem k Budapešti, a tak se před užaslými účastníky rozprostřelo panorama s mohutnou Dunají uprostřed velikého hlavního města Maďarska.

V některých chvílích bylo někomu nádherně, druhým naopak šoufl. To nabídl pilot možnost vyzkoušet si "zero gravitation", která si hezky pohrála především s Patrikovým žaludkem. Nakonec však i Patrik tuto epizodku ustál a všichni byli nadšení z krásného zážitku

Nature

Na poslední den čekaly ostatní závodníky pouze dálkové disciplíny. Tou první byla disciplína pouze pro muže, a to zátěž dálka obouruč. Tato disciplína je bohužel jiných českých závodníků, než kteří byli pro mistrovství vybráni, což se ukázalo i v závodě, kdy nejlepší český závodník skončil na 17. místě. Skutečnost podtrhuje fakt, že oním nejlepším českým závodníkem byl právě toho času šestnáctiletý Jan z Litovle.

Multi dálku již házely obě kategorie. Jan skončil celkově na 25. místě, jako čtvrtý z mužské části české výpravy. To Zuzana dokázala vybojovat první místo v základním kole. Ve finálovém kole hned prvním hodem hodila nejdál ze všech závodnic. Její hod pak žádná závodnice nedokázala přehodit, a tak Zuzka vybojovala svůj první titul mistryně světa na tomto mistrovství.

Poslední disciplínou, která rozhodovala o tom, jak dopadnou víceboje a družstva, byla zátež dálka jednoruč. Honza zde skončil na celkovém 30. místě, z českých závodníků byl čtvrtý. Zuzana nakonec obsadila 8. místo a do finále se podruhé na mistrovství nepodívala.

Nature

A jak to dopadlo celkově? V pětiboji Jan Bombera skončil těsně za první desítkou na 11. místě a byl čtvrtý z české výpravy. V sedmiboji pak ještě jednoho kolegu z týmu přeskočil a dosáhl na celkové 8. místo. V devítiboji pak dosáhl ještě na lepší pozici, a to na 6. místo. Před ním už jen byli takoví mistři jako Nagel, Mézsaros nebo Kuza. Do soutěže družstev Honza vybrán nebyl.

Zuzana skončila v pětiboji na třetím místě s nepatrnou ztrátou na stříbrnou pozici. V sedmiboji však s výrazným náskokem zvítězila a stala se mistryní světa. Do soutěž družstev Zuzka vybrána byla a i družstvo zvítězilo.

Celkově tak mistrovství pro účastníky z Územního svazu moravskoslezského dopadlo velice dobře. Jan Bombera při své premiéře ještě jako junior dokázal vybojovat svou individuální medaili, což se povedlo v české reprezentaci naposledy před sedmi lety. Navíc se umístil v nejnáročnějším víceboji v první desítce. Těžko bychom hledali, zda se to nějakému českému juniorovi někdy podařilo.

Zuzana potvrdila, že letní náročná příprava měla smysl. Svůj maximální medailový zisk, kterého dosáhla na mistrovství světa v roce 2019, navýšila o další dvě medaile. Pouze ve dvou disciplínách se nedostala do finále, jinak brala medaili ve všem, kde házela. Navíc i vybojovala dvě zlaté medaile, a právě v těch disicplínách, na kterých si to nejvíce přála - multi dálka a sedmiboj.

Patrik, který původně ani neměl dorazit, byl nakonec velmi důležitý jak z hlediska přípravy hazišť, tak i jako rozhodčí. I pořadatel projevil přání, zda by se Patrik nemohl zúčastnit dalších podobných akcí, pokud by se zde opět podobné pořádaly.