Jihlava město
Kroužek RT v roce 2021
Jak procházeli závodníci RT v Jihlavě sezónou roku 2021
Nature

Rok 2020 opouštěl kroužek RT Jihlava v v následujícím stavu:

  • Adam a Vojta zahájili druhý rok v kroužku. Adam měl osobní rekord 205 bodů, Vojta 328 bodů.
  • Vincent, Honza a Petr začali první rok. Závody ještě neabsolvovali žádný.
  • Kristýna si hodila první čtyřstovku, na republice skončila pátá a získala bronz na plachtě.
  • Zuzana dál chodila trénovat s Jihlavou, protože do Ostravy to bylo dál.
  • Tomáš se vrátil k házení po 29-ti letech.
  • Jirka se rozhodl, že začne taky závodit.
  • Karla začalo bavit házet levou rukou. Osobní rekord má nyní 419 bodů.

Sezóna 2020 byla silně ovlivněna problémy s Covidem a začátek roku 2021 dopadla podobně. Halová sezóna byla zrušena úplně, začátek roku neumožňoval ani plnohodnotný trénink. Řešilo se to nakonec tak, že se dělaly tréninky o víkendu, ale celodenní. Na hřiště se přijelo kolem deváté hodiny ranní a trénink se končil kolem devatenácté hodiny, kdy už každý byl slušně zničený.

Nakonec se však sezóna postupně začala rozjíždět.

Nature

První akce proběhla v Kroměříži ke konci května. Hned úvod ukázal, že trénink se docela povedl. Adam hned prvním závodem překonal svůj osobní rekord o 92 bodů.
Vojta Adama napodobil a překonal svůj rekord o 50 bodů. Kristýna vzhledem k tomu, jak málo tréninku mohla navštívit, hodila v porovnání s předchozí sezónou nadprůměrně.

Zuzana zahájila kilem na muše a ztrátou 19 bodů. Karel začal podobně, ztráta byla 15 bodů, ale ukázalo se, že má problém s obouručními dálkami.
Tomáš s Jirkou si nastavili své první výsledky, se kterými se měli poměřovat v průběhu sezóny.

Nature

Pokračovalo se v červnu, závod 1. ligy, kde nás podpořil i Milan ze Žirovnice. Po 9-ti letech se podařilo opět postavit družstvo do 2. ligy. Staří pardálové, kteří to měli komplikovanější s dopravou na závod, zůstali doma, protože se od začátku vědělo, že sestupovat se nebude.

Družstvo 1. ligy skončilo na 6. místě, družstvo 2. ligy skončilo třetí (ze tří družstev).

Druhý den po lize chlapci absolvovali ještě chytání a testy svazového kola Zlaté udice. Těsně skončili kluci pod postupující čtyřkou.

Nature

O týden později se vyrazilo do Bohumína na krajský přebor Moravskoslezského územního svazu. Z dětí tam vyrazil pouze Adam a z dospělých Karel s Jirkou.

Jednalo se o přelomový závod. Adam si hodil osobák na muškařských disciplínách a vyrovnal osobák na skishi. Celkově tak zaznamenal svou první třístovku v kariéře. Jirka se nenechal zahanbit a kontroval osobním rekordem na mušce dálce, čímž rozhodil i zkušené závodníky, z nichž dokázal některé přehodit s prutem, který si sám postavil. Současně si tak vyladil osobní rekord, který začal olizovat 350 bodů.

Zuzce se závod po terčové stránce zase tak nepovedl, ale hodila si první stovku na zátěži dálce v sezóně. Obavy z Karlových obouručí se potvrdily, nebylo to úplně ono, takže nejen pětiboj, ale ani sedmiboj nebyl nejlepší v závodě.

Nature

Pokračovalo se Velkou cenou ČR. Adam opět hodil přes 300 bodů, jen kousek ho dělil od nového osobáku. To Vojta osobák zvedl o 20 bodů a už olizoval hranici 400 bodů. Kristýna si vybrala slabší chvilku, z nějakého důvodu se úplně rozhodily výtahy na muše skish. Od tohoto závodu se také začala používat hláška "Tak co otče, spokojenost?".
Zuzka si vybrala slabší chvilku na mušce skish, která jí posunula na třetí místo. Karel zaházel terče se ztrátou 4, což ho nakonec dostalo na 2. místo v pětiboji. Losos se nedařil, takže nakonec musel být rád za 4. místo.
Jirka čaroval na muše skish... aby si to pokazil zátěžovou skishí. Ale výsledek byl opět přes 300 bodů. Tomáš zabejčil a hodil si svou první čtyřstovku. Z nadšení ze svých výsledků se rozhodl poprvé v životě házet obouruče, a přestože nikdy předtím ty disciplíny neházel, oběma se dostal přes hranici 100 bodů a hodil si svou první šestistovku v sezóně.

O týden později proběhlo Mistrovství ČR juniorů a žáků. Účastnil se Adam, Vojta a Týnka. Sice z toho nebyla žádná medaile u kluků, ale Adam si vylepšil osobní maximum o dalších 10 bodů, Vojta se probojoval do dvou finálových účastí, kde obsadil 6. a 4. místo. Kristýna skončila celkově pátá, ale vybojovala si dvě účasti ve finále a dovezla si jednu bronzovou medaili.

Nature

Následovaly další závody Světového poháru a soustředění talentované mládeže. Celého soustředění se zúčastnil Vojta, kontrolního závodu i Adam a Kristýna. Adam si opět vylepšil osobní rekord, tentokrát o 12 dalších bodů, Vojta se překonal a přehodil poprvé 400 bodů o více jak 20 bodů. Kristýna si opět vybrala trošku slabší chvilku.

Součástí soustředění došlo i ke speciální akci, kdy otcové házecích dětí házeli proti dvojici Zuzka a Karel. Aby otcové měli šanci, Zuzka házela levou rukou a Karel sice také, ale ještě u toho klečel. Navíc byla pro něj vytvořena speciální zátěž, a to kapka s očkem na boku a pohyblivými kuličkami uvnitř těla kapky. V praxi to vypadalo tak, že kapka rotovala celou cestu na plachtu, aby těsně před ní zamířila téměř kolmo k zemi a ještě do strany.

Závod nakonec dopadl těsným vítězstvím otců o čtyři body.

Nature

V průběhu června a července proběhly závody Světového poháru 2021. Kvůli komplikované situaci s Covidem se rozhodlo, že z pěti závodů proběhnou dva v Česku a dva na Slovensku. Z pěti závodů se pak čtyři závody počítaly do celkového pořadí v poháru, přičemž poslední závod byl za dvojnásobný počet bodů v pořadí pětiboje. Závodu se zúčastnilo celkem 7 závodníků z Jihlavy.

Petr se zúčastnil až posledního závodu, ale i přes to, že házel teprve necelý rok, dokázal vybojovat 2 body za poslední bodované (15.) místo v juniorech. To Vojta se mohl zúčastnit pouze prvního závodu, kde se dokázal probojovat na 11. místo a získal tak 5 bodů. Nejvíc mezi kluky získal Adam, který bodoval v obou českých závodech a nakonec získal 8 bodů.

Kristýna se zúčastnila třech závodů, kde se držela průměrných umístění, ale bohužel se nezúčastnila posledního závodu, takže některými závodnicemi byla nakonec přeskočena v celkovém součtu. I tak se jí podařilo získat 15 bodů.

Zuzana sice není z Jihlavy, ale s Jihlavou tráví hodně času a tréninku. A trénink s Jihlavou jí možná pomohl ke skvělým výsledkům, které předváděla během závodů Světového poháru. Na prvním závodu přišlo lehké zaváhání, když skončila na třetím místě. Ve zbývajících třech závodech však obsadila dvě 2. místa a jeden závod vyhrála. Díky tomu vybojovala nádherných 81 bodů a s náskokem 10 bodů vyhrála Světový pohár 2021.

Jihlavští muži závodem proplouvali obstojně. Tomáš, který se vrátil po 29 letech, se zúčastnil prvního českého závodu a hned si na něm hodil osobní rekord. Navíc se i seznámil s obouručními disciplínami. To Jirka, který neházel nikdy, zápasil spíš s disciplínami než se závodníky, ale především druhý český závod se mu povedl, když si hodil osobní rekord. Karel poprvé absolvoval čtyři závody světového poháru, a i díky jihlavské partě předváděl krásné výsledky. V prvním závodu skončil na 2. místě, v druhém závodu vybojoval opět 2. místo, ve třetím klesl na 5. místo. Na finálovém závodu s dvojnásobným počtem bodů však vyhrál a poprvé ve své závodní kariéře dokázal vyhrát Světový pohár v celkovém pořadí.

Nature

V srpnu začalo období soustředění. Týden probíhalo soustředění u řeky Jihlava intenzivním tréninkem rybolovné techniky, prokládaným testy ze Zlaté udice - především poznávaní různých druhů ryb, živočichů a rostlin. Pro lepší motivaci byly vyrobeny speciální magnetky, které se líbily hlavně trenérovi, aby v případě, že někdo magnetek nezíská, si mohl nějaké dát na lednici doma. Naneštěstí pro trenéra se kluci připravili velice dobře a při zkoušení znalosti prokázali, takže magnetky nezůstaly žádné.

Součástí soustředění byl i kontrolní závod, který prověřoval, zda se účastníci v něčem zlepšili během usilovného tréninku. Honza dokázal hodit osobní rekord na plachtě, který v průběhu zbytku roku nepřekonal, ačkoliv se přibližoval. Petr pro změnu zvýšil své osobní maximum v pětiboji o 50 bodů. Adam, který absolvoval nejvíc závodů ze všech chlapců, se velice zlepšil na plachtě, ovšem na ostatních disciplínách atakoval nejlepší výsledky v ostatních závodů. Kristýna se pro změnu velice zlepšila na mušce dálce a hodila nejlepší výsledek v sezóně.

Ani dospělí nezaháleli, takový Jirka měl druhou nejdelší mušku dálku jednoruč, nejdelší zátěž dálku jednoruč a zátěž dálka obouruč byla nejlepší v celé sezóně.

Nature

Následovalo druhé soustředění, tentokrát Moravskoslezského územního svazu, kam vyrazili s laskavým dovolením i jihlavští závodníci.

Soustředění bylo ještě intenzivnější než první, což se projevovalo na výsledcích, které se stále zlepšovaly.

I toto soustředění bylo zakončeno závodem. Fantastický výsledek předvedl hlavně Adam, který po necelých dvou letech těžké dřiny začal během závodu házet své nejlepší výsledky, které kdy měl v průběhu roku. Jeho ztráta na terčích 45 (80, 90, 85) vyrazila dech nejen otci, ale i trenérovi. Když k tomu přidal svou nejlepší mušku dálku, při které poprvé přehodil 35 metrů, začalo i mezi ostatními závodníky kolovat, kolik musí hodit na zátěži dálce, aby hodil ve svých 10 letech poprvé 400 bodů. Fantastická podpora i od závodníků z Moravskoslezského ÚS byla neskutečná, bohužel však nervozita přemohla ruku a necelé 4 body chyběly na pomyslný milník. Přesto však 396 bodů byl neskutečný počin.

Výsledky si ale zlepšili všichni. Kristýna překonala svůj dosavadní nejlepší pětiboj o 23 bodů, výsledky na plachtě a zátěži dálce zůstaly po zbytek sezóny nepřekonány. Jirka si hodil nejlepší výsledek na plachtě i skishi, pětiboj zlepšil o 13 bodů a sedmiboj o 6 bodů. Karel si pro změnu hodil jedinou třístovku na terčích v sezóně.

Suma sumárum se jednalo o vydařený srpen.

Nature

Poslední víkend v srpnu proběhlo Mistrovství republiky v dospělých a kadetech. Zde se zúčastnila pouze Zuzka a Karel.

Zuzana ukázala perfektní formu na nadcházející Mistrovství světa, když získala v každé disciplíně medaili, navíc tři disciplíny vyhrála a vítězství v pětiboji jí uniklo o 0,01 bodu.

Karel se předvedl v životní formě. V pěti disciplínách dokázal vybojovat medaili, navíc se mu podařilo vyhrát disciplínu zátěž dálka obouruč. Z vícebojů si pak dovezl kompletní sadu medailí, když získal za pětiboj bronz, za sedmiboj stříbro a devítiboj vyhrál. Nakonec z toho bylo 8 medailí, což bylo nejen překonání Karlova dosavadního maxima (5 medailí v roce 2013), ale i největší počet medailí, který nějaký muž získal na tomto mistrovství republiky.

Oba také byli součástí soutěží družstev v týmech svých svazů a získali zde jednu medaili navíc.

Nature

Vrcholem sezóny bylo Mistrovství světa v Maďarsku. Mistrovství se zúčastnila pouze Zuzana jako závodící účastník. Karlovi byla nabídnuta možnost podílet se akce jako součást stavěcí čety, kterou s radostí přijal.

Průběh mistrovství je popsáno v samostatném článku. Zuzana zde potvrdila formu, vydřenou v průběhu roku, a podařilo se jí získat ty dvě zlaté medaile, po kterých tak toužila od chvíle, kdy začala jezdit na mistrovství. Jednalo se o multi dálku a o celkový součet disciplín žen - sedmiboj. Tím se stala jedinou českou ženou, která vyhrála na tomto mistrovství víceboj.

Nature

Současně s Mistrovstvím světa proběhl i pohár mládeže, kam z Jihlavy vyrazilo jedno auto. Mladší žáci, ve kterých startovali Adam s Honzou, se počítali v trojboji, ikdyž jim bylo umožněno házet i pětiboj, pokud chtěli. Trojboj vyhrál Adam a Honza skončil na pátém místě. V kompletním pětiboji by si Honza polepšil o jednu pozici a skončil by čtvrtý. Pro Adama by se nic nezměnilo, z těch, co házeli pětiboj v mladších žácích, byl jediný, komu se podařilo překonat hranici 300 bodů.

Kristýna bojovala v kategorii juniorek a docela se jí dařilo, nakonec z toho bylo druhé místo.

Nature

Další pohár proběhl v Kroměříži - Hanácký pohár. A přišly další zajímavé výsledky.

Petr začal excelovat již na muše skish, kde přehodil své osobní maximum o 15 bodů, pak k domu přidal zlepšení na skishi o dalšcíh 20 bodů. Následovalo zlepšení v dalších dvou disciplínách a celé to skončilo novým osobním rekordem v pětiboji s překonáním hranice 300 bodů. Adam jel v duchu nadprůměrných výsledků, a někdy mu uniklo nejlepší výsledek doslova o pár bodů. Pětiboj pak byl třetím nejlepším výsledkem v celé sezóně. Zahanbit se nenechal ani Honza, který v jedné disciplíně vyrovnal nejlepší výsledek a v dalších třech překonal dosavadní maxima. Výsledný pětiboj znamenal zlepšení dosavadního maxima o 15 bodů. Když k tomu přidala i Kristýna svůj druhý nejlepší pětiboj v sezóně, bylo jasné, že se jedná o nejúspěšnější závod jihlavských závodníků v roce.

Snad ještě doplnit, že Jirka zde zlepšil své maximum v pětiboji o 14 bodů, v sedmiboji dokonce o 43 bodů, a podruhé neskončil poslední. Karel pak dokázal vyhrát pětiboj i sedmiboj.

Pořadatelé závodu v Kroměříži si na závěr připravili souboj smíšených družstev, v nichž dva jihlavští závodníci skončili na bedně.

Nature

Po dlouhých sedmi letech se podařilo sestavit Jihlavě družstvo pro ligu mládeže.

Kristýna hostovala v týmu Litovle a do Jihlavy přišla Nikča z Ostravy. Jakože jarní kolo proběhlo kvůli Covidu na začátku září ve Frýdlantu, podzimní kolo pak v Dolanech. Hlavně podzimní kolo bylo zase zajímavé na výsledky. Adam si hodil na muše skishi první devadesátku, Petr svůj nejlepší výsledek v pětiboji, který olizoval hranici 350 bodů, když dokázal ve čtyřech disciplínách z pěti hodit svá nová maxima. I Honza zabejčil a posunul své maximum o dalších 5 bodů v pětiboji. To Vojta hodil na obou kolech přes 400 bodů a začalo se to stávat standardním výkonem. Na podzimním kole dokonce překonal osobní maximum ze soustředění ve Štokách.

V týmu Litovle pak Kristýna hodila své maximum na mušce skish a hodila svůj druhý nejlepší pětiboj sezóny.

Nature

Na podzim také proběhlo podzimní kolo 1. a 2. ligy.

Tomáš nemohl vyrazit na závod, tak ho nahradil Petr. Je pravda, že s třemi mladíky v týmu je těžké se vyrovnat jiným týmům, přesto výsledky byly opět skvělé. Například Jirka si připravil svůj třetí nejlepší pětiboj v sezóně, Adam opět překonal hranici 360 bodů, Petrovi unikla třístovka pouze o 5 bodů a Kristýna opět překonala 400 bodů.

V první lize se sešla stará parta Pavel-Majkl-Karel a chyběl pouze Aleš. Toho nakonec nahradil Vojta, a to tak bravurně, že hodil svůj nejlepší pětiboj v roce. Společně tým skončil na úžasném 3. místě se ztrátou pouhých 5 bodů na druhého a 14 bodů na vítěze. V celkovém součtu obou kol to nakonec bylo 5. místo. Na čtvrtého chyběly jen 3 body.

Nature

Posledním českým venkovním závodem byl Pražský pohár.

Tentokrát se kluci museli popasovat s kategorií juniorů, protože nebyla vypsána kategorie žáků. Adam zde hodil druhý nejlepší výsledek sezóny a obsadil 9. místo. Vojtovi se tolik nedařilo, ale skončil těsně nad Adamem. Kdyby byla vypsána kategorie žáků, skončili by na 3. a 4. místě. Petr opět začaroval muškařských disciplínách a opět se mu podařilo překonat hranici 340 bodů.

Za zmínku snad ještě stojí další vítězství Zuzky a předposlední místo Jirky. Zbytek si vybral slabší chvilku. Zajímavá byla vložená soutěž v mušce dálce obouruč. Tato soutěž byla vyhlášena pro muže, ale hodila si i Zuzka, která si občas ráda hodí. Bohužel vypadla v prvním kole. To samé potkalo i Jirku, který hned v prvním kole narazil na současného mistra republiky v lososu, Miloše Krejčího. Karel se postupně se štěstím probojovával jednotlivými koly, až nakonec skončil ve finále, kde se mu podařilo jen těsně zvítězit.

Nature

Jako poděkování klukům za usilovnou práci na tréninku a skvělé výsledky se trenéři rozhodli pro ještě jeden závod. Pro poslední venkovní závod byl vybrán první závod v zahraničí v městečku Winden am See.

Ve velmi problematickém větru, se kterým zápasili i reprezentanti a mistři světa, bojovali kluci především s vlastními nervy, protože podobné podmínky ještě nezažili. Přesto se jim podařilo vypořádat se s počátečními nezdary, a nakonec předváděli i pěkné výsledky. Adam například překonal své maximum na plachtě, 92 bodů mělo problém hodit hodně závodníků. Také přidal sezónní maximum na mušce dálce. Honza dokázal popáté hodil své maximum na mušce skish, nový rekord si hodil i na zátěži dálce.

Karel s Vojtou jel soutěž, kdo hodí víc. Karel házel levou rukou a měl co dělat, aby se vyrovnal výsledkům Vojty. Vojta bojoval jako ďas, což ukázala i poslední disciplína zátěž dálka, kde poprvé v životě dokázal hodit přes 100 bodů. Vypjatý závod nakonec skončil vítězstvím Karla, ale pouze o 1,010 bodu.
Zuzka se setkala s partačkami z reprezentace a reprezentantkami ze Švédska nebo Rakouska (např. s Alčou) a zabojovala si proti nim. Nakonec se ukázalo, že některé nepříjemné podmínky na tréninku v Jihlavě se vyplatily, když naházela terče nejlíp ze všech a celkově vyhrála s náskokem 9 bodů na druhou a 32 bodů na třetí závodnici.

Rozloučení se sezónou tak proběhlo na mole krásného jezera při západu slunce.