Velké Pavlovice
Mistrovství MRS v devítiboji
Druhý venkovní závod MRS, tentokrát ve Velkých Pavlovicích.

Skočiv do sezóny rovnýma nohama již jsme vyrazili na druhé závody venku. Nadšeni skvělými výsledky z prvního závodu těšili jsme se, jak se nám bude dařit na dalším. Leč pamatuje se na loňský rok, kdy první závod dopadl skvěle a druhý nás vrátil nohama na zem, obávali jsme se, že by to mohlo přijít i letos. A přišlo...

Dorazili jsme mezi klasické rivaly z Kroměříže a domácích Velkých Pavlovic. Ač ani Znojmo, ani Brno 3 tentokrát nedorazilo, konkurenci především dospělým závodníkům dělali parťáci ze Slovenska, kteří s námi pravidelně jezdí poměřit výsledky, a to borci a borky z Bratislavy, Nových Zámků a Povážské Bystrice. Tentokrát se nás tedy sešlo 30 nadšenců. Pobočný spolek Jihlava vyrazil na závody ve složení tří chlapců, tří mužů a jedné ostravské ženy. Vojta s Adamem opět přihlášeni na sedmiboj.

Nature

Hřiště nás přivítalo se silným větrem, který měl postupem dne klesat. A tu dostal někdo nápad hodit napřed dálky, ať se netrápíme na terčích s poryvy, ale můžeme si ten vítr užít na dálkách. A drtivá většina s tím problém neměla, proto se závod rozjel v poměrně netradičním pořadí disciplín 2,5,6,4,8,1,3,9,7. Až na nepříjemné a nepochopitelné otočení větru v průběhu disciplín 1 a 3 vše vyšlo téměř dokonale.

Muška dálka jednoruč nebyla příjemná. Jak je závodník zvyklý stát a házet na osu souměrnosti obdélníkového stolu, takže se těžko přeorientovává na jiné místo, když mu osu lemuje okraj výseče. Srovnat se s tím bylo náročné a často se stávalo, že dobrý hod končil několik metrů mimo výseč. Bojové podmínky. Ostatní dálkové disciplíny už byly bez problému.

Od druhého sledu závodníků na mušce skish se házelo do protivětru a občas do strany. Někteří byli rádi, že vůbec doházeli v časovém limitu, jak čekali na lepší chvilku. Mladí závodníci to měli ještě těžší. A pak přišla plachta ve stejných podmínkách. Někteří zavzpomínali na Maďarsko, jiní si to aspoň vyzkoušeli.

Nature

Nemladší člen kroužku Filip tentokrát vyjet nemohl, a tak zůstal v kategorii mladších žáků Adam opět sám. A zase soupeřil hlavně proti Honzíkovi.

Adam poprvé zažil situaci, kdy se musel popasovat s nestandardně postavenou výsečí, což se mu moc nedařilo. Rozhozený nakonec hodil něco málo pod 70 bodů. Honzík se tentokrát přiblížil a ztrácel pouze 7 bodů. V následující disciplíně zátěž dálka se Adam rozhodl, že první hod zkusí bez zajišťovacího hodu a kdyby náhodou nevyšel, druhým už půjde na jistotu. S radou "hlavně nezastavit" se plynule roztočil a předvedl svůj snad nejhezčí závodní hod. Nakonec to byl hod nejdelší a Adam s ním překonal poprvé 60 metrovou hranici a Honzíkovi utekl.

Na skishi pak oba hodili stejně a šli na mušku terče, kde už ale házeli ve velmi špatných podmínkách, se kterými bojovali i dospělí závodníci. Zatím co Honzík mohl být rád že alespoň čtyřikrát zasáhl terč, Adam využil techniky, schopné se s protivětrem relativně porvat, a zasáhl o 8 terčů víc. Na plachtě pak Adam ještě náskok navýšil.

Ač se jednalo o výsledek horší o 27 bodů oproti minulému týdnu, nakonec by ve starších žácích stačil na druhé místo. Mladší žáky Adam vyhrál.

Nature

Ve starších klucích bojovali tentokrát pouze Vojta a Honza, opět proti kroměřížskému Matějovi. Vojta začal muškou dálkou velice slibně. Stejně jako minulý týden dokázal překonat 50 metrovou hranici jedním hodem a druhý hod nezaostal o tolik, takže Vojta poprvé překonal hranici 100 bodů na této disciplíně. Honza doplatil na to, že jsme neměli celý týden trénink a nemohli jsme se podívat na techniku. Zvolili jsme techniku "natáhni to vzadu a pošli to do vzduchu". Urvali jsme z toho alespoň jeden hod přes 30 metrů a na Matěje jsme ztratili pouze 4 body.

I na zátěži dálce se snažil držet Honza krok s Matějem. Díky svému doposud nejlepšímu hodu, kdy poprvé překonal hranici 50 metrů, byl rozdíl lehce přes bod ve prospěch Matěje. To Vojta hodil základní hod, aby tam něco měl, druhý se mu nepovedl a třetí byl přesně podle představ. Bohužel se vlasec obtočil kolem prstu a neodletěl. Takže Vojta připisoval pouze body za základní hod. Na skishi Vojta minul jenom třikrát, takže navýšil svůj náskok a Honza s Matějem hodili stejně. A následovala muška terče

Takový blikanec jsme ještě nezažili. I přes nepříznivý vítr Vojta minul pouze dvakrát na suchých hodech, a pak to přišlo. Z nějaké divné příčiny nedokázal zaklonit prut a natáhnout šnůru, takže se mu pravidelně srolovala asi tři metry před terči. Když už to nějak natáhnul, bylo to vedle nebo dlouhý. Jediný hod, který se mu počítal, zasáhnul až posledním hodem. To Matěj si poradil s muškou nejlépe. Na Honzu, který úplně vybouchnul, navýšil náskok a na Vojtu zmenšil ztrátu. Na plachtě se toho ale už nedalo moc udělat, rozdíly byly příliš velké. Vojta tedy vyhrál a Honza skončil třetí.

Nature

Zuzka zahájila závod muškou dálkou, kterou překonala své loňské maximum a necelé 2 body jí chyběly ke stovce. Ač zátěž dálka neatakovala stejným způsobem její osobní rekordy, vybudovala si slušný náskok 20 bodů hned po dvou disciplínách.

Pak už to bylo o souboji na terčích mezi Zuzkou a Adélou. A Adéla se snažila, na skishových disciplínách vždy stáhla 5 bodů. Náskok se zmenšil. Zuzana však nenechala nic náhodě a přes velmi nepříjemný vítr ukázala, proč dokázala vybojovat medaili v Maďarsku. Devět z deseti hodů jednoznačně zasáhlo středový terč a náskok se opět zvýšil. Vítězství v pětiboji pro Zuzku.

Ženy házely sedmiboj, takže je třeba zmínit i multi. Na skishi Zuzka přidala další náskok, když minula pouze třikrát terč. Na multi pak hodila hod, který by i mezi muži byl na pátém místě. O vítězce tedy nebylo pochyb.

Nature

U mužů opět bojovali tři Jihlaváci. Jirka měl problémy s ramenem, což se dost projevilo na výsledcích. Na co šáhl, to mu nevyšlo, hlavně u dálek, kde cítil rameno často. Nakonec to nebylo ani 400 bodů v pětiboji. Za světlý moment by se dala ale považovat plachta, protože v takových podmínkách a se svými tréninkovými zkušenostmi zaházel úžasně.

Tomáš si na dálkách spravil chuť. Hned na muše překonal oběma hody hranici 50 metrů a navýšil své maximum o 12 bodů. Na zátěži dálce potvrdil formu z předchozího závodu a opět překonal 65 metrovou hranici. Na skishi pak přidal výsledek jednu minelu pod osobákem a ač na muše skishi zaznamenal propad, díky kvalitnímu výsledku na plachtě zaznamenal nový osobní rekord v pětiboji, kdy si zlepšil maximum o 9 bodů.

Karlovi se na muše dálce podařilo hodit opět přes 60 metrů, ale přes hranici 120 bodů se dostali další tři závodníci a bratislavský Karol měl o 4 body víc. Na zátěži dálce Karel dokonce hodil svůj nejlepší výkon letošní i loňské sezóny, ale další tři závodníci hodili víc, než on, hlavně zase ten Karol. Takže to bylo o terčích. Na skishi Karel jednou minul, Karol jednou minul. Na mušce terčích Karel hodil plný počet, Karol hodil plný počet. Rozhodovala plachta. Tam si Karel vybral slabší chvilku. Stejně jako Karol, opět oba hodili stejně. A tak Karel skončil druhý za Karolem právě kvůli slabším dálkám. Oběma se podařilo jako jediným překonat hranici 510 bodů.

Nature

Ještě tedy přišly ty obouruče. Adam na lososu opět překonal hranici 90 bodů, ale za obouručce měl pouze zajišťovací hod, takže v sedmiboji propad. To se ale dalo čekat, i pětiboj byl slabší. Vojta si vylepšil osobák na lososu o 13 bodů a stejně jako Adam měl pouze zajišťovací hod na obouruči. Zbylými hody obstřeloval auta vedle hřiště. Nakonec zopakoval překonání hranice 600 bodů, i když propad byl taky způsoben pětibojem. Doplácíme na nemožnost tréninku v počasí, které teď na Vysočině bývá.

Jirka se opět dostal za hranici 120 bodů a dokonce si hodil osobák na obouruči. Hlavně ta ho potěšila, porazil i některé bardy z horní poloviny žebříčku. Sedmiboj byl horší oproti poslednímu týdnu, ale způsobeno to bylo hlavně ztrátou v pětiboji.
Tomáš olizoval osobní rekordy na lososu i obouruči, ale úplný top to tentokrát nebyl. Přesto nový osobní rekord v sedmiboji, zlepšení o 8 bodů.
Karel na lososu jedním hodem hodil přes 80 metrů a byl jedním ze dvou mužů, co překonali hranici 150 bodů. Karolovi utekl a když na obouruči Karol neměl hod ve výseči, Karel to měl jednodušší. Jako jeden ze tří hodil přes 100 metrů a nakonec s náskokem 7 bodů vyhrál nad Milošem a Járou z Kroměříže.

Nature

Ač nemilé počasí a komplikované podmínky, se kterými někteří bojovali poprvé, stejně každý závodník dokázal vytvořit svůj nový osobní rekord v některé z disciplín.

Nyní si dospělí na týden odpočinou. Blíží se liga mládeže, týmová soutěž čtyř závodníků v družstvu. Jihlava nebude chybět.