Zálužné
Jihlavské lososobraní
Letní výzva pro mladé rybáře z kroužku RT Jihlava v lovu dravých a lososovitých ryb skončila.
Nature

V průběhu srpna pokračovala soutěž o nejlepšího dravcobijce. Právě kvůli tomu, že Karel nerad chodí na přívlač a propašoval si do dravcování i muškaření a lososování, soutěž poněkud změnila svůj ráz. Začalo to tím, že Karel vytáhl Zuzku na Svratku na místo, o kterém si myslel, že si zachytá. Však tu taky nedávno byla první liga muškařů a že se nachytalo něco ryb.

No, ze začátku to nešlo tak lehce. Hlavně Karel měl smůlu, tak se těšil na lipana a chytil okouna. No nic... ještě byl nějaký potočák. Zuzce to moc nešlo, a tak ji Karel poslal k místu, o kterém si myslel, že je skvělé. Až, když vylezl z vody, zjistil, že si místo popletl. Chtěl Zuzku vzít jinam, ale ta se odmítla hnout, protože už chytla dva lipany a tři potočáky. A tak zůstala, kde zůstala. Karel tak šel zpátky na jiné místo, ale cestou se mu něco zalíbilo a tak zaplul do řeky, kde během chvíle chytil 3 potočáky a 2 lipany. Na víc ryb čas nebyl, bylo potřeba již odjet.

To Jirka vytáhl Adama opět o něco výš proti proudu a Adam opět čaroval. Z původních 12 potočáků najednou bylo 30. Hned se tak vytáhl na druhé místo za Zuzku s 37 body.

Nature

Adam se s taťkou opět vydal na ryby a přidal dalších 28 potočáků a 2 duháky k tomu. Karel naznal, že v takové chvíli je již potřeba rozdělit soutěž na dvě samostatné - lov dravců a lov lososovitých ryb. A tak došlo k rozdělení na dvě tabulky.

Té lososové jednoznačně vévodil Adam s 61 rybami, na druhém místě byl Honza se šesti a bonusovými body za velikosti sivena a duháka, které chytil s velikostí 40cm. Za nimi byla Zuzka s deseti rybami. Následoval Karel s osmi rybami, a pak Jirka se šesti.

V dravých rybách vedla Zuzka, která měla tři candáty, dvě štiky, jednoho okouna a 23 tloušťů. Za ní byl Honza se štikou, deseti okouny a čtyřmi tloušti. Následoval Vojta s jedenácti tloušti a jedním okounem. Pak měl ještě Petr sedm tloušťů a Karel okouna a čtyři tlouště.

Nature

Následující týden probíhalo soustředění v rybolovné technice, a tak na ryby nebylo tolik času, kolik by asi někdo chtěl. Přesto ale Karel byl hodný a nechal kluky i Zuzku chytat, když viděl, že dopolední i odpolední tréninky běžely naplno. A tak se kluci hlavně po večeři rozeběhli k řece. Nebyli jediní. Téměř všechny děti z Kroměříže lemovaly řeku z obou stran a snažily se něco chytit.

Nebylo to jednoduché. Sucho a zadržování vody mlýny o něco výš tak mávaly s hladinou, že v jednu chvíli bylo v řece 60 centimetrů vody a za chvíli klidně patnáct. Přesto se ale nějaké ryby dařilo chytit. Nejlepší úlovek předvedla Zuzka, která zasekla o dno. Poté, co se dno dalo do pohybu, bylo jasné, že to bude asi nějaká rybka. A tak začal boj, na jehož konci byla štika u břehu. Protože zrovna nebyl poblíž podběrák, šel pro rybu ochotně Vojta. Tedy tak ochotně, že zahučel do vody. Ale přežil. I štika. Krásné, 61cm dlouhé torpédo šlo po pár fotkách zase do vody.

Zuzka přidala i dalšího candáta, a tak zvýšila náskok mezi dravci.

Nature

Jen několik dní po soustředění v Bransouzích se pokračovalo v téměř stejné sestavě na soustředění Moravskoslezského územního svazu. Tam byl problém s tím, že ne každý měl povolenku na toto území, takže někteří museli čekat na chvíli, kdy se chodilo společně, neb zde byla skupinová povolenka. A někteří se skutečně činili. Teda nedá se říct, že by každý chodil chytat na mušku.

Takový Vojta chodil hlavně na přívlač na jeho nový proutek, který si pečlivě vybral. A v jeden krásný den chytil hned patnáct duháků. Úžasný výkon. To Adam jel hlavně v muškaření. A začal přidávat další potočáky. A ještě lipany. Zuzka to střídala. Někdy na přívlač, někdy na mušku. Honza a Karel chodili hlavně na mušku.

Nature

Pozitivní bylo, že ač řeka byla pravidelně navštěvována v pořád stejných místech, málokdo nic nechytil. Dokonce i Jirkovi to nedalo, aby nezkusil něco lupnout. Také naběhl s mušákem a vodil si. Přes bolavé rameno se nechal zlákat a do vody zaplul. A i jemu se dařilo lovit nejen vysazené duháky, ale i potočáky.

Karel a Jirka mívali největší úspěchy, když voda byla kalná. To se jim dařilo lovit docela dost. Teda moment - docela dost neznamená desítky a desítky ryb.... Zase tak dost se jim nedařilo. No ale vzhledem k jejich muškařškých dovednostem a muškařské výbavě se tak nějak shodli, že nachytali dost...

Jakmile voda byla čistější, úspěšnější byli spíš kluci. Počty ryb úspěšně lezly nahoru.

Nature

Jednoho krásného dne i Vojta chtěl vyzkoušet muškaření. Bohužel stejně jako Honza neměl věci na to, aby mohl jít do vody, a tak zkoušel lovit z břehu. Když šel poprvé, ještě se mu nepodařilo nic ulovit. Ony ty začátky byly hodně těžký. Měl vytaženo hodně šňůry a když se snažil po stažení šňůry rozvodit, zjistil, že má nohy zamotané ve šňůře. Po rozmotání chtěl začít vodit, ale muška byla zaseklá v trávě. Po vyndání mušky chtěl rozvodit a přidávat šňůru, ale zase byl v té šňůře. Po rozmotání šňůry od nohou byla muška tentokrát v rákosu. Perné chvíle muškaře začátečníka.

Ale podruhé už se mu dařilo lépe, dokonce i rybu zasekl a vytáhl. Podobně jako Honza, který chytal především na svou oblíbenou mušku - suchou rokerku.

Dá se tedy říct, že každý si soustředění užil, minimálně co se lovu ryb týče.

Když skončilo soustředění, Adam měl na svém kontě již 73 ryb, Karel byl za ním se 42 rybami a následovala Zuzka s 29. Jirka měl 22 ryb, Vojta 16 a Honza 10. Petr se bohužel nezúčastnil soustředění, tak si nemohl zachytat.

Nature

Po druhém soustředění byl ještě týden, kdy se mohlo chodit na ryby a bojovat. Zatímco Zuzka odjela reprezentovat na mistrovství světa, Karel vyrazil na ryby. Ale nebyl sám.

Adam s taťkou zase vyrazili na Svratku a popasovali se s rybami na svém oblíbeném místě. Ze začátku to moc nešlo, zdálo se, že ryby jdou hlavně po suchých muškách. A hlavně skáčou jinde, než ty mušky jsou. Adam se ale nenechal rozhodit a když mu ryby nebraly na jednom místě, šel někam jinam a po chvíli se na stejné místo vrátil. A najednou už ryby braly. Nakonec to bylo 6 potočáků a k tomu 3 lipani.

Jeho taťka si taky něco ulovil. To něco byli čtyři potočáci.

Karel tradičně vyrazil na své místo za lipany a zase vytáhl okouna. Jak to ten chlap dělá, že chytá okouny na pstruhové vodě. A přidal teda ještě jednoho pstruha, aby se jako neřeklo.

Nature

Přiblížil se den, kdy se soutěž měla uzavřít. Když Karel propočítával výsledky, zjistil, že se podařilo chytit celkem 279 ryb. Proto oslovil chlapce, aby - pokud mají náladu - zašli ještě na ryby a zkusili chytit tu dvěstěosmdesátou rybu, aby to bylo hezky zaokrouhlené.

Vojta, Petr a Honza se společně domluvili a vyrazili na dravce. A podařilo se. Honza dokázal chytit štiku kolem 36 centimetrů.

No a Vojta potom chytil taky ještě jednu štiku. No co už... bohužel pokus o zaokrouhlení na 290 nevyšel, víc už toho kluci nechytili.

Nature

A tak to nakonec dopadlo následovně:

V kategorii dravců vyhrála a titul dravcobijec 2022 získala Zuzka za své 3 candáty, 3 štiky, 2 okouny a 24 tloušťů. Získala i 10 bonusových bodů, protože obě štiky měly 60 a více centimetrů. Druhé místo vybojoval Honza za své 2 štiky, 10 okounů a 4 tlouště. Pomyslnou bronzovou příčku ukořistil Vojta za 1 štiku, 1 okouna a 11 tloušťů.

V kategorii lososovitých ryb vyhrál a titul lososobijec 2022 jednoznačně vyhrál Adam za svých 75 pstruhů obecných, 2 pstruhy duhové a 5 lipanů, přičemž ještě získal 5 bonusových bodů na lipana s délkou 35 a více centimetrů. Na druhém místě skončil Karel, který ulovil 28 pstruhů obecných, 9 pstruhů duhových a 6 lipanů. Bronzová byla Zuzka za 4 lipany, 12 duháků a 13 potočáků.

Zábava na letní dny, aby se kluci dostali k vodě a měli motivaci lovit, přinesla celkem 206 ulovených lososovitých ryb a 75 dravých ryb. Až na pár duháků šly všechny ryby zpět do vody.

Letní zábava je tedy za námi. Už vymýšlíme nějakou podzimní :)