Jihlava
Hanácké mač
Třetí závod Halového grandslamu MS ÚS zimní sezóny 2022-2023.
Nature

Ta mladá parta nadšených závodníků neposedí a neposedí. Jak je možnost vyjet na závody, hned se jí chytají. Dostali klepec v Kroměříži a chtěli si to vylepšit. No, náhoda jim přihrála další možný závod - Honza Bombera pořádal halovky v Litovli.

Karel a Zuzka nemohli tentokrát jet, tak se původně plánovalo, že se nikam nepojede. Nicméně Smáza se domluvil s Bombikem, a nakonec Jihlava vyslala alespoň jedno auto. Původně měli jet všichni čtyři borci, ale Peťa nakonec zůstal doma, aby šetřil sílu a energii na domácí závody.

Ještě že toho Smázu kluci mají. Jako hodný trenér zajistil u Karla multi pruty s navijáky, takže kluci, kteří vůbec netušili, že by si to měli pohlídat, si vzpomněli až na dálnici u Brna, když se jich Jirka ptal, jestli ty klacky na multi mají.

Večerní atmosféru vyplňoval Honza vázáním mušek, aby částečně splatil možnost přespání, aby nemuseli chlapci vstávat brzy ráno v sobotu. Vybrali jsme toho nejlepšího vazače, co v současné chvíli máme. Podle hodnocení výsledných mušek jsme vybrali správně.

Nature

Ráno se chlapci vytetelili z postelí, umyli si očička a vyrazili s Jirkou do Litovle. Ve školní hale se sešlo celkem 56 závodníků. Nejpočetnější byla kategorie dospělých, což nám ale bylo ukradený, protože Jihlavu reprezentovali jenom žáci :)

V kategorii žáků bylo celkem 10 závodníků. Chropyňáci nechyběli, takže závod opět sliboval v této kategorii velký souboj. Tentokrát se jelo všechno dvakrát. Dvě plachty, dvě skishe. Čili méně šancí na chybu, ale také méně šancí na dohánění nepovedeného kola. Po drobném tréninku a nástupu všech na zahájení závodu se šlo na to.

Začali jsme plachtou.

Nature

Hned první kolo přineslo překvapení. Vítkovský Tomáš, který začal někde kolem soustředění v Zálužné, si jen tak vesele chodil hned z kraje závodu 96 bodů. Jen dvě osmičky po tak krátké době tréninku, to je famózní úspěch. O to větší úžas vyvolal, když druhý nejlepší výsledek byl o 6 bodů menší. Postaral se o něj chropyňský Honzík. O další 4 body níž byl pak Matěj, také z Chropyně. O třetí místo se dělil s bohumínským Adamem.

Jojo, až hluboko za nima bylo možné zahlédnout prvního jihlavského bojovníka, a to Vojtu, který jen po první plachtě ztrácel na vedoucího Tomáše už 14 bodů. Adam ztrácel 16 bodů a Honza 18 bodů. I v mladších žácích dva kluci hodili víc jak naši starší žáci. No, bylo potřeba nasadit klasickou a nestárnoucí strategii "útočit ze zadních pozic"...

Ve druhém kole už se projevili favoriti v plné parádě. Honzík hodil 96 bodů a stejný nejlepší výsledek druhého kola měl i náš Adam. O třetí místo se dělili Matěj a Vojta s 90 body. Chropyně s Jihlavou a za nimi Chropyně s Jihlavou... na pátém místě Jihlava, Honza se zlepšil na 86 bodů. To, co tam lupli naši borci v prvním kole, to si tam lupli vítkovský Tomáš a bohumínský Adam v kole druhém.

Po plachtě se tak do vedení dostal chropyňský Honzík se 186 body. O 8 bodů méně měl vítkovský Tomáš a 2 body za ním na společném třetím místě chropyňský Matěj a náš Adam. Vojta na pátém místě se ztrátou 4 bodů na 3. místo. Honza ztrácel 14 bodů a byl na 7. místě.

Nature

První kolo skishe a hned se ukázalo, že chropyňští nám nic nedají zadarmo. Matěj zahájil s 95 body a Honzík s 90 body. Jen tak tak s nimi držel krok Vojta, který minul pouze dvakrát. Adam minul třikrát. K našemu překvapení se první kolo povedlo Honzovi, který hodil také 85, což u něj není zase tak úplně zvykem, i když nutno říct, že bychom si zvykali rádi :) Arenbergoví borci ze SMASLu první skish nezvládli s tak vysoko nastavenou laťkou. Vítkovský Tomáš hodil 70 a bohumínský Adam 65.

Po první skishi se na prvním místě držel Honzík, za ním Matěj. Následovali tři Jihlaváci, z nichž Vojta ztrácel na Matěje 9 bodů, Adam 10 bodů a Honza 22 bodů.

A na druhé skishi začaroval Adam. Až do posledního hodu trefil všechno a pak ten poslední hod netrefil. Nádherných 95 bodů trošku zakalil fakt, že ta jedna jediná nula byla právě z posledního hodu. Však taky rozhodčí začal Adama "škrtit", proč nedal i ten poslední hod. Výsledkově by to ale Adamovi na vítězství stejně nestačilo, neboť Honzík hodil pouze dvě nuly a udržel nad Adamem náskok 10 bodů. Následoval Vojta s 85 body. Kupodivu poslední skish nezvládl chropyňský Matěj, který hodil o 10 bodů míň než Vojta. Stejný výsledek překvapivě hodil další mládežník, který začínal někde kolem jara-léta 2022, kroměřížský Adam. A až v dáli za ním jihlavský Honza, kterému druhá skish nevyšla. Stejně jako on hodili vítkovský Tomáš a bohumínský Adam.

Nature

A to byl konec klasického závodu. Vyhrál zaslouženě chropyňský Honzík, který ani jednou nehodil pod 90 bodů. Za ním na druhém místě skončil náš Adam, který se tam vytáhl především druhými koly. Bude potřeba poladit ještě ta první kola :)

Na třetí místo se nakonec dostal Vojta, který o velmi těsný 1 bod porazil chropyňského Matěje. To bylo opravdu o fous.

Páté místo získal Honza, který jen o 1 bod za sebou měl vítkovského Tomáše. Asi ta další halová klání budou ještě větší výzva, než jsme si původně mysleli. A to se ještě nepřidal bohumínský Jarda a Češi.

Nature

Pokračovalo se ale ještě soubojem v multi. Dvě kola. A stejně jako v klasické soutěži i zde bylo deset závodníků a závodnic (všechna pohlaví byla pohromadě).

Hned v prvním kole další překvapení. Náš Honza a jeho 80 bodů. Ani v kategorii juniorů nehodil nikdo víc. Čuměli jsme jako puky. Za ním Adamové, náš jihlavský a jejich bohumínský. Oba 60 bodů. Pak Vojta a bohumínský Martin s 50 body.

Hned v druhém kole další překvapení. Náš Vojta a jeho 80 bodů. Tak nějak nechápeme, kde se to v těch chlapcích bralo. Tentokrát opět druhý nejlepší výsledek Adam, 65 bodů. Druhý Adam se tentokrát nedostal ani na 50 bodů. Po Adamovi o pět bodů níž chropyňský Honzík a za ním bohumínský Martin. Honza tentokrát 45 bodů.

když se to seřadilo, zjistilo se, že nejvíc bodů získal Vojta. O pět bodů míň měl Adam a Honza, kteří si to rozdali o stříbro. Zatímco Honza byl zalezlý někde v klidu před rozhozem, Adama zavolali na rozhod ve chvíli, kdy usilovně bojoval s ostatními o balón. Sotva přiběhl na rozhoz, měl problém se soustředit na kapku, když mu spousta dalších kapek tekla po čele, tvářích, krku a podobně. Nakonec mu to opravdu asi uškodilo, Honza vysoustředěným házením vybojoval víc a získal druhé místo.

Může nás hřát fakt, že všechna tři první místa šla do Jihlavy.

Nature

Nebrali jsme vítězství v klasickém závodu. Ale oproti halovkám v Kroměříži jsme na bedně měli dva závodníky. Ba co víc - na multi jsme brali první, druhé i třetí místo.

Rozhodně tušíme, že závod od závodu bude víc a víc obtížnější vybojovat bednu. Naštěstí ale ještě budou nějaké tréninky a prostor pro vylepšení.