Jihlava
Chachar cup
Poslední závod Halového grandslamu MS ÚS zimní sezóny 2022-2023.
Nature

Každá série musí jednou skončit. Teď došlo i na Moravskoslezský halový pohár. Akce, složená ze čtyř halových závodů, byla ukončena v Ostravě. Jak výstižněji ji nazvat než Chachar Cup.

Na rozdíl od jiných závodů zde člověk téměř nezavadil o závodníka z MRS. Bylo to způsobeno tím, že souběžně probíhal třetí závod Halové ligy MRS, takže všichni byli tam. Teda až na Karla z Jihlavy, který vyslal Jirku a Tomáše s kluky do Hodonic, zatímco sám vyrazil do Ostravy, aby podpořil Zuzčin boj o vítězství v kategorii žen.

Chachar kapu se zúčastnili závodníci z Bohumína, Frýdku-Místku, Kunčic pod Ondřejníkem, Litovle, Ostravy a Vítkova. K nim se připojily holky z Prahy a Karel. Celkem tam přijelo 45 závodnic a závodníků. Nedostatek Moravského rybářského svazu - absence dívek - ve SMASLu rozhodně vidět není. Konec konců tři starší žákyně, sedm mladších žákyň, tři juniorky a tři ženy jsou toho jasným důkazem.

Každá část Moravy si závod pořádá jinak. Morsáci hází plachtu i skish třikrát a vyhlašují celkový součet těchto dvou disciplín. To Smaslovci plachtu i skish hází pouze dvakrát a dospělé kategorie připočítávají dvě kola multi k tomu. Takže vlastně také šest kol, ale ze třech disciplín. Mládež hází multi zvlášť.

Nature

V mladších žácích se opět střetli dva tradiční rivalové, a to vítkovský Láďa a bohumínský Martin. Závod byl velmi napínavý. Hned v prvním kole plachty hodili oba 86 bodů a i druhé kolo bylo téměř identické. Tam Martin získal o 2 body více a jen těsně vedl.

Na skishi Martin v prvním kole porazil Láďu o 20 bodů a šel do vedení. Ve druhém kole dokonce Martin dokázal hodit 90 bodů a bylo rozhodnuto. S výrazným náskokem vyhrál Martin. Láďa tak nakonec skončil druhý a na Honzu zbylo třetí místo se ztrátou 20 bodů.

Nature

Po nucené odmlce se konečně na závodech objevil loňský vicemistr republiky, bohumínský Jarda. Dle svých slov se necítil úplně ve formě, neboť neměl prostor pro trénování. Neměl to jednoduché, vítkovský Tomáš zraje jako víno a bohumínský Adam se také zlepšuje každým závodem. Bylo tedy s kým bojovat.

A v prvním kole plachty šel do vedení vítkovský Tomáš s 90 body. Jarda ztrácel 4 body. Překvapivý problém měl Adam, který přišel s 54 body. Odsunulo ho to na poslední šesté místo. ve druhém kole se vrátil do hry 90 body, což byl v kategorii druhý nejlepší výsledek. Lepší byl pouze Jarda s 92 body. Ten měl po plachtě plichtu s Tomášem, který hodil 88. Adam byl na čtvrtém místě za ostravským Kryštofem.

Kryštof však byl odsunut hned po prvním kole skishe. Trojice Jarda, Tomáš a Adam hodili shodně nejvíc, a to 75 bodů. Pouze Adam ztrácel na vedoucí dvojici 34 bodů. S druhým kolem a 55 body bylo jasné, že na víc jak třetí místo to stačit nebude. Nejvíc hodil ostravský Mikuláš, ale ten ztrácel hodně, takže se alespoň posunul na čtvrté místo. Boj o první místo nakonec vyhrál Jarda, který hodil o 5 bodů víc jak Tomáš.

A jak říkáme klukům u nás - nevypouštějte tu skish jenom proto, že hodíte už čtvrtou nulu. Ten druhej jich může hodit pět a pak vám ta jedna trefa může chybět. Jarda porazil Tomáše o jednu trefu na skishi.

Nature

V mladších žákyních stále vede bohumínská Julča. Ve všech čtyřech kolech terčů nikdo nehodil víc jak ona. S náskokem 89 bodů vyhrála mladší žákyně. Boj mezi litovelskými sestrami vyhrála Stella, která sice od Amálky dostala klepec na plachtě, ale vrátila jí to na skishi. Stella tedy obsadila druhé místo a Amálka třetí.

Ve starších žákyních tentokrát ostravská Nikča nestačila na pražské trio. Ségry byly tak nadupaný, že společně ze šesti výsledků bylo pět 90+. Nikče se 90 nepodařilo na plachtě dosáhnout. To až na skishi v prvním kole, ovšem to ségry hodily v podstatě také, přičemž jedna hodila o pět bodů víc a druhá pouze o pět bodů míň, takže se všechny udržely nad Nikčou. Jediný kiks předvedla Martina ve druhém kole, ale náskok jí stačil na udržení se nad Nikčou, takže zůstala na třetím místě. Zbylé dvě sestry skončily s úplně stejným výsledkem. Součet po plachtě měly stejný, součet po skishi rovněž. Takže se vyhlásila dvě první místa.

Nature

Juniorské kategorie přinesly první stovky.

V kategorii juniorek se opět proti sobě postavily soupeřky o repre, a Natálka s Eliškou. Eliška v prvním kole zahájila výsledkem 98 bodů, Natálka zakončila souboj stovkou na skishi. Prostředek vyšel lépe Natálce, a tak se pořadí v juniorkách uspořádalo na Natálku, Elišku a Zuzku.

V juniorech se nejlépe předvedl ostravský Domin. Nejlepší výsledek na plachtě i na skishi. Vlastně nejlepší plachta v prvním kole (94) i druhém kole (98) a rovněž nejlepší skish v prvním kole (100) i druhém kole (95). Se ztrátou 13 bodů málem porazil i nejlepší chlapy. Až za ním skončil mistr světa Jeňas s výrazným odstupem. Na třetím místě skončil frýdecký (nebo místecký) Max.

Nature

Po komplikacích se vrátila loňská sedmibojařská mistryně světa Lucka a svedla souboj s předloňskou mistryní světa Zuzkou. Plachta vyšla vítězně pro Zuzku, která měla ztrátu 2 body, zatím co Lucka ztrácela o 4 body víc. Ještě po první skish Zuzka vedla o 9 bodů. Pak ale Lucka hodila 100 bodů v prvním kole a Zuzka minula dvakrát. Tím pádem šla do vedení o 1 bod Lucka. Na multi se pak ukázalo, že Lucka je lepší, a tak náskokem 16 bodů vyhrála před Zuzkou. Na třetím místě se umístila ostravská Klára. Mimo jiné i proto, že ještě nehází multi.

Boj u mužů šli po první plachtě do vedení Karlové, jihlavský i kunčický. Ten jihlavský to ale podělal ve druhém kole, zatímco kunčický hodil kilo a šel jasně do vedení. V závěsu mu byl ostravský Alda, který stovku na plachtě hodil taky. Třetí byl litovelský Honza, ztrácející pouhé dva body. Těsný souboj pokračoval na skishi, kde hned tři muži hodili stovku. Díky druhé stovce šel do vedení Alda, v závěsu za ním byl jihlavský Karel a o pouhý jeden bod za Karlem byl litovelský Honza. ve druhém kole ale Aleš jednou minul a záleželo, co předvedou Karel s Honzou. A kupodivu oba hodili stovku. Aldovi však 95 bodů stačilo na to, aby byl ve vedení. Karel byl druhý o pouhý jeden bod a za Karlem byl Honza také o pouhý jeden bod.

Napínavý souboj ale rozčísla multi. Ukázalo se, že Alda multi moc netrénuje a Karel ani neměl svůj prut, protože ho půjčil klukům na závody MRS. Ač oba chlapi bojovali, co se dalo, proti Bombíkově stovce v prvním kole a 90 body se moc bojovat nedalo. A tak Honza jednoznačně vyhrál a na druhé místo se ze zadních pozic propracoval ostravský Jura. Jihlavský Karel se ještě strachoval o bronzovou příčku, protože kunčický Karel byl také velice blízko. Nakonec je dělilo 7 bodů. Aleš bohužel klesl až na páté místo.

Nature

Opět to byl neskutečně napínavý závod napříč jednotlivými kategoriemi. Na závěr se vyhlásili vítězky a vítězové celého halového Grandslamu. Celkem se alespoň jednoho závodu zúčastnilo 61 závodníků.

Své kategorie vyhráli ostravská Nikola, vítkovský Tomáš, ostravská Natálie, ostravský Dominik, litovelský Honza a ostravská Zuzka.

Bylo třeba ale ocenit ještě jednu zásadní věc. Málokterému trenérovi se podaří, aby pár let házel s dětmi a dosáhl alespoň jednou na nejvyšší výsledek - 100 bodů na jedné disciplíně. V Ostravě se nám dostalo té cti, že jsme přesně takovou situaci zažili. Ostravský trenér Jirka, otec Dominika a Nikoly, dokázal na skishi hodit svou první historickou stovku. Vzhledem k tomu, že je to trenér, který začal házet RT až v pozdějším dospělém věku, je to neskutečný počin. Gratulujeme!

Moravskoslezský halový Grandslam byl tedy ukončen. Závodnice a závodníky ze SMASLu nyní čeká halová republika, která za dva týdny proběhne v Budišově. Držme jim palce.

A poděkujme všem dospělým, kteří se starají a podporují závodnice a závodníky v RT, protože bez nich by tolik závodníků zřejmě nebylo. Fotečka na závěr...