Jihlava
Oblastní kolo Zlaté udice
Podruhé jsme se rozhodli uspořádat Oblastní kolo Zlaté udice. Nejdříve LRU část.
Nature

Když se před 15 lety hrstka nadšenců do práce s mládeží v MRS rozhodla zapojit znovu do soutěže Zlatá udice, asi nikdo netušil, že se jejich dlouholetá snaha během jednoho jara zničí. Zrovna ve chvíli, kdy se práce s mládeží začala vyplácet a tým MRS tři roky po sobě dovezl týmovou medaili z celorepublikového, nebo-li Národního kola, to přišlo. Nejdříve byla Zlatá udice úplně vyhozena z práce Odboru mládeže, a když se podařilo toto rozhodnutí zvrátit, zařídilo se odebrání všech financí na její podporu. S výjimkou zaplacení účastnického poplatku na Národním kole. Milé děti, chcete na něm reprezentovat svůj rybářský svaz? Tak si to zaplaťte ze svého, případný úspěch stejně nikoho nezajímá a neúspěch jen potvrdí, že podpora té soutěže nemá smysl a konečně se jí zbavíme nadobro...

A tak hrstka bláznů začala shánět peníze, kde se dá, aby se akce mohla uskutečnit. Se slovy "je to akce pro děti" se tři vedoucí mládežnických kroužků rozhodli uspořádat oblastní kola. Karel do toho teda původně jít už vůbec nechtěl, když viděl takovou "podporu". Přeci jenom - trávit s dětmi čas na kroužku dva až tři dny týdně, být s nimi téměř každý víkend na závodech a ještě do toho organizovat několik dalších akcí... To všechno bere neskutečné množství času. A dělat k tomu navíc ještě další soutěž pro děti, která navíc vzbuzuje takový odpor, to už zavání masochismem.

Kroměřížský trenér Standa ovšem Karla stejně jako v loňském roce přemluvil, ať se i tak akce uspořádá. Jak je napsáno výše - je to přece akce pro děti. Kdo ví, kdo z chlapců se kdy na nějaké závody vůbec dostane, tak ať si vyzkouší alespoň Zlatku. Pobočný spolek Jihlava se navíc stejně jako v loňském roce rozhodl oblastní kolo finančně podpořit. A tak Karel opět trávil čas na přípravě a oslovil 10 pobočných spolků kolem Jihlavy, o kterých si myslel, že by mohli mít dětský kroužek a třeba s nimi i přijet.

Pobočný spolek Třešť i letos přislíbil účast. Tím pádem bylo po loňské účasti 12 dětí v letošním roce přihlášeno 17 dětí. Za Třešť bylo 8 dětí, za Jihlavu 8 dětí z kroužku RT a 1 chlapec z rybářského kroužku, který vedl vedoucí mládeže PS Jihlava.

Nature

Karel na rozdíl od dalších dvou oblastních kol (v Kroměříži a Hodonicích) chtěl mít závod ve dvou dnech. Jeden den čiště o chytání na dvě dvouhodinová kola, druhý den házení na terče a poznávačku. Chtěl se ale vyhnout loňské situaci, kdy chodil spát v deset nebo jedenáct večer po náročném nominačním závodu v Rybolovné technice a vstával ve čtyři ráno, aby chystal věci na Zlatku. Z toho důvodu hledal termín, kdy bude sobotní závod co nejblíž Jihlavě. A našel termíny na konci dubna.

V pátek před nedělním chytáním navštívila Česko drobná celodenní průtrž mračen, díky které se hladina mnoha řek zvedla na dvoj až trojnásobnou velikost oproti běžnému stavu. Například řeka Jihlava v Bransouzích zvedla svůj průtok ze 4 kubíků za sekundu na 40 kubíků. Dokonce i navštívila hřiště, na kterém má být druhá část závodu.

No, těšili jsme se.

Nature

Rybáři byli informováni, že v neděli nemají chodit od 7 do 16 hodin chytat na vyznačenou oblast, protože tam proběhne dětský závod. Pro jistotu Karel ještě ve čtvrtek vyběhl a vyvěsil 8 cedulí do oblasti, kde se měl závod konat.

Když v neděli Karel dorazil s kamarádem Michalem na místo v 7:15, našel dvě cedule stržené a na hlavním placu rybáře. Je třeba říct, že pan rybář po ujištění, že závod proběhne, vůbec nic nenamítal, během chvilky si složil věci a posunul se na tu část Pávova, kde závod neprobíhal. Zbytek míst byl volný a po celou dobu závodu žádný rybář nechtěl v dané oblasti narušovat závod.

Děkujeme všem rybářům, kteří měli zájem v neděli na Pávově chytat a přesto se rozhodli, že půjdou jinam nebo že dorazí v jinou dobu. I díky nim závod proběhl bez problémů.

Nature

Ráno se sešlo na břehu pávovského rybníka 14 mladých závodníků a k nim dva vedoucí z Třeště a troje rodiče jihlavských dětí. Přivítáni byli Karlem, Michalem a Tomášem. Tři závodníci nedorazili z důvodu nemoci nebo jiných povinností. Snad dorazí na druhou část.

Děti si vylosovaly startovní místo pro první kolo závodu a šlo se chytat. Závod byl zahájen v devět hodin.

Nature

Závod to nebyl jednoduchý. Duben, zima, do toho hladina rybníka zvedlá o cca 10 centimetrů a brutálně zakalená přítokem. I chlapci, kteří se nechtěli účastnit závodu, ale chtěli si zachytat u přítoku v místech, kde nezasahovali do závodu, nebyli schopni nic moc chytit, protože tam voda vypadala jak vylitá bílá káva.

Ani závodníci nedokázali moc chytit. Lišilo se to technikou a přípravou. Některé děti se chytaly na položenou. Divili jsme se, že se rozhodly chytat na těžko, když soutěž byla v počtu ulovených ryb. Náš závodní pohled se musel přeorientovat na pohled dítěte, které chce prostě jenom chytat bez ohledu na to, zda vyhraje nebo ne. Byli jsme rádi, že si přijely zachytat k nám. Pár závodníků mělo feeder nebo method feeder a několik mělo splávky. Nektěré splávky nebyly úplně vhodné na lov malých rybek. Ale vyvážené splávky byly vesměs všechny. I ty osmigramové.

Karel se často naoko rozčiloval nad svými nováčky, kteří celou zimu trénují nahazování na terče (ukazovák na cívce, prut v zápěstí před hlavou, táhnout dopředu a pak zarazit a uvolnit prst od cívky) a u vody jako kdyby všechno zapomněli nebo prut na chytání brali jako něco úplně jiného (ukazovák přimáčkl vlasec na držadlo prutu, zápěstí vedle hlavy, cuknutí místo tahu a do toho někdě puštění vlasce, často brzo). Ale je třeba říci, že postupem času prvního kola se chlapci zlepšovali a nakonec si vzpomněli, jak házet. Dokonce se i začali trefovat koulemi ke splávku, takže závod jako trénink fungoval dokonale. Jediné, co by se dalo ještě zlepšit, je chytání na jednom místě. Je super, když se závodníci trefovali ke splávku. Už není tolik super, když co 10 minut nahodili splávek úplně jinam v rozptylu 20 metrů a ve stejném rozptylu házeli krmení.

Nejlépe připraven byl třešťský junior Honza, který si vzal s sebou osmimetrovou děličku a krmení složené z několika různých složek. Koncert, který během první části závodu předváděl, byl impozantní. Málokdo sledoval něco jiného když viděl, s jakou ladností tahal Honza rybu za rybou. Jako ne, že by měl rybu co minutu, na to zase podmínky nebyly. Ale vytahal jich dost.

Když první dvouhodinové kolo skončilo, bylo nachytáno 37 ryb:

  • 1 kapr
  • 25 cejnů
  • 11 plotic a perlínů
Z těchto 37 ryb jich třešťský Honza chytil 22. Neskutečná jízda. Skvěle mu sekundovala Julie (také z Třeště), která chytila 5 ryb. Další dva chlapci chytili dvě ryby. Jedním z nich byl i náš nováček Daniel, který sice předváděl kuriozní situace, kdy napřed pověsil splávek na strom a už ho tam nechal, nebo pak chytal na Karlovu matchku a přetrhl kmenový vlasec nad splávkem, ale nakonec chytil dvě rybky. Další čtyři závodníci chytili jednu rybu a pět chlapců nechytilo bohužel nic.

Největší chycenou rybou byl kapr 49, kterého chytil Kristián, další nováček jihlavského týmu.

Nature

Po odchytání prvního kola byla pro závodníky připravena drobná odměna - bageta a pití. Bagetky čerstvě koupené připravila maminka Peti a Vojty, které za to moc děkujeme. Bagety byly skvělé a vyšly úplně přesně, nezbylo nic.

Karel původně plánoval hodinu a půl na svačinu a přípravu pro případ, že by se někdo chtěl chystat dýl. U té plavané to někdy zabere hodně času. Přátelé z Třeště navrhovali zkrátit čas a začít dřív, neboť většina tak dlouhou přípravu nepotřebuje. A tak se stejně jako v loňském roce závod posunul a již ve dvanáct začalo druhé kolo.

Tak tentokrát to byla tragédie. Spousta lidí nedokázalo nic chytit. Dokonce i třešťský Honza první půl hodinu nechytil vůbec nic. Pak něco začal chytat. Ale ostatní měli velký problém. Je fakt, že během prvního kola bylo polojasno, během druhého to vypadalo, že bude pršet a kousek modré oblohy nebyl nikde vidět.

Během druhého kola začal mezi závodníky chodit Michal a jihlavským dětem zkoušel doporučit místo položené začít chytat spíš plavanou nebo feeder. A přesně to pomohlo hlavně Davidovi, který po hodině a půl bez záběru na položenou najednou zasekl amura na feeder. O čtvrt hodiny později ještě vytáhl cejna. A v podstatě se s dvěma rybkami dělil o druhé místo.

Druhé kolo skončilo. Ze 14 závodníků chytilo rybu pouze pět. Byla to velká škoda. Moc jsme přáli všem, aby toho chytili víc. Bohužel. Nejvíce chytl opět Honza z Třeště, který nachytal 8 cejnů, 2 perlíny a jako bonus se mu do vezírku zasekl ještě malý okoun. Dále tři závodníci chytili 2 rybky a jeden závodník ulovil 1 rybku. Celkem bylo nachytáno 18 rybek:

  • 1 amur
  • 1 okoun
  • 13 cejnů
  • 3 perlíni

Největší chycenou rybou byl amur 46, kterého chytil David, další nováček jihlavského týmu.

Nature

A tak jsme to vyhlásili...

Nejen kategorii do 18-ti let, ale celkově vyhrál Honza z Třeště, když z 55 chycených ryb sám chytil 33 kousků. Při počítání Amur-Kapr-Cejn = 2 body a ostatní = 1 bod získal 62 bodů (plus okounek za x bodů).

V kategorii do 12-ti let byli 2 chlapci. Vyhrál Víťa z Třeště za alespoň jednu rybku. Jarda z Jihlavy sice tentokrát nic nechytil, ale bral stříbro.

V nejpočetnější kategorii do 15-ti let vyhrála nádherným výsledkem 9 bodů Julie z Třeště. Za ní se s 6 body umístil jihlavský Honza. Na třetí místo jsme měli dva adepty se 4 body. Medaile ale byla pouze jedna, a tak jsme to rozhodli tak, že lepší bude ten, co chytil víc ryb. A to byl Ondřej z Třeště se třemi rybkami. Na jihlavského Davida tak zůstala bramborová příčka.

Vítězové své kategorie získali pohár. Všichni na prvních třech místech dostali i medaili. Nechtěli jsme ale, aby ostatní odjížděli s prázdnou. A tak jim maminka našich kluků připravila na cestu perníčky ve tvaru ryby. Pro vítěze většího, pro ostatní malého.

A protože málokdo měl štěstí na lov, každý si odvezl i pytlík krmení, aby mohli zajít znovu na ryby, až bude počasí lepší a voda čistčí. Doufáme, že jim krmení pomůže nachytat hodně ryb. Ve středu jsme ho používali a chytili jsme jich 45.

Nature

A to bylo vše. Závod byl ukončen, přátelé z Třeště se rozloučili s Jihlaváky a odjeli domů, stejně jako jihlavští závodníci. Karel s Michalem a Zuzkou pobalili věci a vyrazili domů také.

První kolo Oblastního kola Zlaté udice máme za sebou. Za týden pokračujeme...