Jihlava
1. liga na podzim
Boj o udržení obou týmů v první lize. Dalo se do toho všechno...
Nature

Týden po posledním závodu Českého poháru přišel na řadu poslední ligový závod - soutěž v 1. a 2. lize. Vyrazili jsme do Bíliny.

Na lize je zajímavé to, že jarní kolo je zhruba prvním až druhým oficiálním závodem, takže člověk vidí, jak na tom je po zimě, případně po pár (doslova) trénincích venku, zatím co podzimní kolo teď bývá jeden z posledních závodů. To nám zase umožňuje porovnat, jakou práci jsme odvedli během celého roku venku. U těch dospělých se to až tak moc neřeší, tam ty výsledky jsou víceméně stejné, ale u těch dětí je to znát hodně. Tak jsme byli zvědaví, jak se s tím kluci popasují.

V první lize jsme měli oba týmy. Áčko skončilo na pátém místě a Béčko skončilo jedenácté. Na své konkurenty z vyšších pater jsme ztráceli docela hodně. Áčko muselo dohánět ztrátu nějakých 50 bodů na Ostravu a ještě se muselo dívat za sebe, protože šestý Moravskoslezský ÚS ztrácel jen 18 bodů. Béčko ztrácelo na Prahu 66 bodů a spodek nebylo potřeba řešit. Fakt, že bylo na 11. místě, znamenalo, že musí jít na desáté, pokud se chce udržet v 1. lize.

Nature

Nebylo úplně jednoduché poskládat týmy. Váňa nemohl ani na jaře, Alda měl milé posvatební starosti, Vojta skončil s házením. První tým byl teda složen z jarní sestavy - Karel, Tomáš a žirovnický Milan, kterému děkujeme, že nám pomáhá (a my mu zase rádi umožňujeme zúčastnit se dalších dvou závodů v sezóně navíc). Jako čtvrtého jsme povolali Adama. Tím ale chyběl člověk v druhém týmu, kde byla sestava Majkl, Peťa, Honza. Naštěstí Jirka říkal, že to zkusí. Několik tréninků si dal a i přes bolavá ramena byl odhodlán týmu pomoct, ikdyž bylo jasné, že to bude asi hodně náročné.

Obě auta vyrazila v sobotu kolem půl páté ráno směr Bílina. Dorazilo se nejdřív ze všech. V podstatě byla ještě tma. Další tým dorazil asi 10 minut po nás.

Jestli něco vypadalo jako problém, tak to byl vítr. Všechny terče byly postaveny tak, že se házelo do protivětru. Nebylo to vůbec příjemné, zvlášť pro kluky. Vzali jsme to jako výzvu. Kolikrát se nám podaří hodit si do tak silného protivětru. Dobrý závodník si poradí i s takovými podmínkami, případně si počká, až bude foukat míň, a pak hodí. I to se kluci musí naučit a tak se jim to podalo. Stejně šli bojovat se svými hlavami a pro porovnání s ostatními závodníky. Hlavně Peťa se stále vezl na vítězné vlně, od srpnového závodu v žácích ještě nepotkal přemožitele a chtěl tu šňůru protáhnout dál. Je třeba říct, že například bohumínský Jarda chyběl, ale jinak konkurence byla dostupná i na lize. Kromě našich borců Honzy a Adama tu byl i chropyňský Matěj, jablonecký Lukáš a kroměřížský Adam. Souboj mohl začít.

Nature

Tak ta muška nebyla úplně jednoduchá, ikdyž protivítr se ještě neprojevoval tak moc. Dal se pocítit na špici ve chvíli, kdy zatlačil do špičky při hodu dopředu. Vítr totiž nešel úplně proti, ale spíš šikmo doleva a některých momentech vybočil prut, čímž šňůra letěla vlevo od terče. Přesně to se stalo Karlovi na třetím terči u mokrých v druhé rundě. Jedna nula. Z Áčka to bylo nejvíc, Milan minul dvakrát, Adam s Tomášem třikrát. V Béčku hodil nejvíc Petr, když dal 90. Honza již poněkolikáté měl zadní terče na suchých delší a přední terče kratší. Hlavně ty přední promáchaval a muška končila před terčem. Na mokrých pak ještě jedna dlouhá. Celkem tři vedle. Majkl čtyři nuly, stejně jako Jirka, u kterého to byl malý zázrak vzhledem k tomu, jak málo měl možností trénovat a jak musí bojovat s ramenem. Co se týče konkurence v žácích, Matěj hodil 6 nul a ztrácel. Lukáš minul třikrát a byl mezi Petrem a Honzou se stejným výsledkem, jako měl Adam.

Na plachtě vytřela všem zrak chropyňská Adéla, která jako jediná hodila 100 bodů. Pak tu byli ještě tři lidi s 98 body, jeden z nich byl i Karel. Adam zabejčil a udržel se nad 90 body se čtyřmi osmičkami. Ostatní z Áčka skončili pod 90 body. Honza hodil také 92, ikdyž na rozdíl od Adama minul pouze třikrát, ovšem jedna vedle byla šestka. Peťa šel na plachtu s velkým respektem, protože si pamatoval jarní nominačku na stejném hřišti, kde začal s nulou na podhodu. I teď se nedařilo, výsledek pod 80 bodů mu moc nepomohl. Tým podržel hlavně Majkl, který měl 94 bodů. V porovnání s žáky Matěj hodil míň jak Adam s Honzou, ale víc jak Petr. Lukáš ukázal, že plachtu umí, hodil jako Adam s Honzou. Adam držel první místo.

Nature

Skish byla velká loterie. Hodně zesílil protivítr a místy foukal do boku. Ne každý to zvládl. Stovky padly vlastně jenom dvě. Jednak ji hodil úřadující juniorský mistr světa Domin z Ostravy, druhou dal žirovnický Milan, který ukázal, že podzim mu slušně vychází, a velice pomohl týmu. Přišlo to vhod, Karel to podělal na plné čáře, když hodil nepochopitelných 70 bodů. Trapas. Áčko podržel ještě Adam, který minul pouze třikrát. Ve velmi náročných podmínkách nádherná ztráta 38 bodů. Kupodivu i Petr si začal víc věřit a protivětru minul pouze třikrát. Ale Honza se nám sesypal. Vůbec to nešlo, psychika na bodu mrazu, až se do toho vložil trochu Karel a začal přesouvat myšlenky Honzy trochu jiným směrem. A povedlo se, poslední dva hody na pátém terči skončily zásahem. Z hrůzy Honza ještě uhrál dobrý výsledek. Petr tedy ztráta 49 a Honza 58. Matěj tentokrát ustál tlak a minul také pouze třikrát. Jindy na terčích perfektní Lukáš minul pětkrát.

Po terčích to nebylo úplně dobrý. Áčko se v podzimním kole plácalo na desátém místě a Béčko bylo úplně poslední. Bylo jasné, že Béčko to neuhraje a vypadne z 1. ligy. Cílem bylo to uhrát čestně, vložit do toho všechno. Áčko se snažilo udržet celkové páté místo.

Nature

Pořadatelé nechali stát stoly na mušku dálku tam, kde stály na terče. Výseče se vytáhly po větru. S větrem bylo jasné, že by ty dálky mohly být hodně zajímavé. Na první závodníky spíš čekal slabší vítr, od poloviny závodního pole již vítr vypadal velmi slibně, ač někdy se stočil do těla. Ale dalo se to, nezaznamenali jsme nějakou šlehanou.

Ač Karel totálně potopil tým šíleným výsledkem na skishi, potáhl tým nahoru nejlepším výsledkem na mušce dálce z celého startovního pole. Když se přidali i Tomáš a Milan, kteří se dostali přes 100 bodů, zdálo se, že by se mohl tým posunout z desátého místa nahoru. A přišel na řadu Adam. Jeho mušce dálce se věnovalo hodně času na trénincích po Hanáckém poháru. Technika se upravila a výsledkem byl jeho druhý nejlepší výsledek letošní sezóny, když oba hody dostal za 43 metrů. Na kluka, kterému ještě nebylo ani 13 let, to bylo fantastické představení a perfektně načasovaná chvíle.

Béčko začarovalo ještě víc. Každý z týmu se dostal za hranici 100 bodů. To se povedlo jen třem týmům první ligy, že se dostali všichni závodníci za 100 bodů. No, jeden z nich byl ten náš. Jirka ze sebe vydal doslova maximum. Ač ho ruce bolely jako prase, hecnul se a dokázal hodit 52 a 50 metrů. Fantasticky se předvedl i Majkl, který není zvyklý na to, že by se nějak pravidelně dostával za hranici 100 bodů, ale tentokrát se dostal až na 112 bodů. To Honza se na hranici 100 bodů nedostal nikdy. Nejdelší dosavadní hod měl 48 metrů a nejlepší celkový výsledek měl 95 bodů. Tentokrát se to však povedlo. Vůbec poprvé se dostal jedním hodem za 50 metrů a celkovým výsledkem 100,11 bodů pokořil bájnou metu 100 bodů. To Petr už se za 50 metrů jedním hodem podíval. Vloni nejlepší výsledek 51,68 a součet 101,40 bodů nepřekonal celou sezónu. Nechal si to až na podzimní kolo 1. ligy, kdy dokázal dostat poprvé oba hody za 50 metrů. Vytvořil si tak nový rekord jedním hodem, delším o 3 metry a součet vylepšil dokonce o 6 bodů.

A tak naši mlaďoši zafungovali dokonale a předvedli pregnantní týmovost v praxi - nejlepší dálku nachystali na ligu. I díky Adamovi Áčko poskočilo z 10. místa na 4. místo. Béčko stále na posledním místě, ale ukrojilo velkou část ztráty. Z hlediska žáků Matěj zaostal za Adamem o 9 bodů. Lukáš Adama porazil o 5 bodů, ale na Honzu mu chybělo 9 bodů. Kroměřížský Adam na mušce dálce hodně ztratil, ale z toho, co dělal s prutem, je cítit, že ještě úplně nechápe, jak hod do dálky funguje.

Nature

Zátěž dálka byla tak trochu loterie. Hodně foukalo, ale byla i místa, kdy vítr nešel vůbec. Člověk musel mít štěstí. A byly i chvíle, kdy se vítr na druhé straně hřiště otočil a kapku zastavil. Ovšem až asi na dva závodníky se dostali všichni za 60 metrů, záleželo už jenom na tom, jak daleko.

Dospěláci v Áčku se museli hodně ohánět, aby si z nich nedělal srandu Adam, který dokázal poslat hod až za 68 metrů. První stovka na zátěži dálce. Luxus. Překonání osobního rekordu o 2,5 metru. Překonal i Tomáše. Milan se musel hodně snažit, aby se dostal alespoň o 15 centimetrů dál, a i Karel měl namále, ikdyž nakonec se dostal za 69 metrů. V Béčku se Jirka snažil, aby prvním hodem dostal hod do výseče a mohl skončit. To rameno opravdu neskutečně bolelo. A povedlo se, první hod byl vy výseči na 62 metrech. O dva metry dál se nakonec dostal i Honza. Majkl se dostal ještě o 40 centimetrů dál. Nejlepším Béčkovým vrhačem se stal Peťa, který hodil za hranici 67 metrů. Posledních pět závodů vždy přes 60 metrů, poprvé za 100 bodů, poprvé obě dálkové disciplíny za 100 bodů. Neuvěřitelný počin. Pohledem do žáků jsme ještě viděli, že Matěj hodil také 68 metrů, pouhých 12 centimetrů míň než měl Adam. Překonal Peťu i Honzu. Lukáš hodil 61,5 metru, takže ho překonali všichni tři naši kluci.

Nature

No, byl to zase boj jako sviň. Nakonec Áčko skončilo čtvrté v podzimním kole a uhájilo páté místo celkově. Cíl byl splněn. Béčko se ctí doházelo a ač skončilo poslední, nechybělo moc na desáté místo. Čeká ho tedy sestup a příští rok bude bojovat v 2. lize.

Zajímavý moment přišel při celkovém vyhlašování, kdy došlo k lehkému rýpnutí do týmu Velkých Pavlovic, který skončil na druhém místě. Ne, že by se někdo otíral o umístění, jako spíš o složení týmu, kde zrovna z těch Pavlovic byl pouze jeden závodník. Když se následně vyhlašoval tým Hořovic, který vyhrál, přišel úplně stejný mišmaš ze čtyř svazů, jako byl v tom týmu Pavlovic. Tentokrát už nikdo nerýpal.

Přivedlo nás to na myšlenku podívat se, jak by to dopadlo, kdyby se mohly zúčastnit pouze ta družstva, u nichž všichni závodníci pochází z dané MO nebo PS. No, vítězem by zřejmě byla Kroměříž "A" (jinak skončila na 4. místě), pak asi Kroměříž "B" (jinak skončila na 8. místě) a pak Bohumín "A" (jinak skončil na 9. místě). Všechny ostatní týmy nad měli vždy alespoň jednoho závodníka, který v daném týmu hostuje. Tým ÚS jsme nezapočítali.

Současně by se závodu mohlo zúčastnit maximálně tak týmy Ostravy, Kroměříže, Bohumína, Jablonce a Prahy. I my bychom to nějak dali dohromady, ale pak by měl smůlu Milan, protože Žirovnice by vlastní tým dohromady nedalo. A proto je dobře, že není povinnost mít týmy složené pouze z domácích závodníků. Je to právě ta možnost hostování, která umožňuje závodníkům, kteří mají touhu se neustále zlepšovat a objet co nejvíc závodů, aby se mohli účastnit i ligových závodů.

Nature

Našim klukům to opět vyšlo. Nemohli si to načasovat líp. Ač nepříznivé podmínky na terčích, Petr vyházel svůj druhý nejlepší výsledek v životě, kdy mu 88 centimetrů chybělo do druhého překonání hranice 460 bodů. Ze 48 závodníků 1. ligy obsadil 29. místo, z žáků nejvýš. Dokonce porazil i několik juniorů a kadetů, ovšem ti nejlepší - Domin, Robert, Ondra - stále ještě figurují před ním.

Druhý z žáků skončil Adam, podruhé se dostal přes 450 bodů, na osobák mu chybělo něco lehce přes 2 body. Super.

Honza skončil třetí. Jeho 438 bodů nakonec o 3 body odsunulo Lukáše na pomyslné 4. místo. Mít o 20 bodů na skishi víc, byl by to úplně jiný výsledek. No jo, ono by se to tak dalo říct u všech těch kluků, že by to byl úplně jiný výsledek, kdyby ...

Zkrátka, klukům se to povedlo, závěr sezóny se nám daří. S ligou jsme se poprali. Jednalo se o poslední venkovní závod, kterého jsme se zúčastnili pohromadě. Zbývá nám poslední víkend a v něm jsou dva závody najednou. Adam projevil zájem zajet na závody do Windenu, a tak Jirka, Adam a Tomáš pojedou tam. Ostatní projevili zájem jet do Prahy. Zbytek týmu tedy dohází sezóny v Česku. Tím se venkovní sezóna uzavře.