Jihlava
Jihlavské rybobraní
Letošní soutěže Dravcobijec a Lososobijec v kostce.
Nature

Začalo to vloni v červnu, kdy nadšený Vojta již 16. června poslal Karlovi fotografii chyceného tlouště s tím, že již zahájil dravcovou sezónu. Když druhý den poslal fotky dalších dvou tloušťů z Jihlavy, dostal Karel nápad, že by se mohla udělat soutěž v tom, kdo chytí přes léto více ryb. A tak to vyhlásil. Soutěž do konce srpna, aby motivoval kluky přes prázdniny chodit k vodě. Soutěž pouze v dravých rybách, ale protože Karel nemá rád přívlač, propašoval si tam i lososovité ryby, aby mohl muškařit a soutěžit s klukama.

Hned po dvou vycházkách Jirky s Adamem na Svratku, kde Áďa chytil pokaždé přes 30 ryb, bylo jasné, že souboje v lososovitých a dravých rybách by se měla rozdělit. A tak se to tak udělalo. Dravcobijec pouze v dravých rybách a lososobijec ve všech lososovitých rybách. V průběhu soutěže se ještě ladily bonusové body. Za štiku a candáta 2 body, za lipana a sivena taky 2 body. Prostě za to, co jsme chytli nejmíňkrát. Dalších 5 bonusových bodů se dávalo za určité velikosti ryb. Bolen, candát od padesáti nahoru, štika od šedesáti a okoun od 30 centimetrů. Lososovité ryby nad 40, akorát lipan nad 35 cm.

Během období června až srpna (v lososobijci do listopadu)+ jsme nachytali 281 ryb, z toho 206 lososovitých a 75 dravých. Lososobijce vyhrál Adam za 82 ryb a dravcobijce Zuzka za 32 ryb. Chytilo se:

  • 148 pstruhů potočních
  • 50 tloušťů
  • 40 pstruhů duhových
  • 17 lipanů
  • 16 okounů
  • 6 štik
  • 3 candáti
  • 1 siven

Nature

Pro sezónu 2023 Karel upravil pravidla - lososobijec již od dubna a do konce listopadu. Z tohoto pohledu možná trochu nesmyslně ponechal dravcobijce opět pouze do konce prázdnin, přestože dravé ryby se mohou od 16. června chytat až do konce roku. Inu pravidla byla nastavena takto. Do soutěže se mohl přihlásit kdokoliv, kdo byl odsouhlasený. Adam se tentokrát rozhodl nezúčastnit stejně jako Jirka. Naopak se přihlásil Ondra z východních Čech, že by se chtěl zapojit. Neměli jsme námitky.

Soutěž se rozjížděla pomalu, protože soutěž začíná v období příprav na nominační závody. Dva dny v týdnu trénink, do toho i chytání s dětmi z kroužku, času moc není. Ač se to evidovalo, první oficiální zmínku jsme zveřejnili 27. června, kdy bylo chyceno 39 lososovitých a 31 dravých ryb. O první místo v lososobijci se prali Karel s Honzou a v dravcobijci Honza s Petrem.

Nature

28. června přišel šok. Nováček z kroužku David si vyrazil na ryby na řeku ve městě. Víme, že z Jihlávky tu a tam uteče nějaká ta lososovitá rybka do Jihlavy. Ale nevěděli jsme, že některé přežijí a dorostou. A David, který šel chytat tlouště, vytáhl na přívlač potočáka o velikosti 43 cm. Ač sice jeden bod za pstruha, připisoval bonusových 5 bodů k němu. Dokonce se pak o něm objevil i článek v Jihlavských listech.

Na začátku července bylo nachytáno skoro 150 ryb. V dravcobijci, kde byl součet 95 ryb, vedl Honza s 28 rybami, za ním David s 23 rybami a trojici nejlepších uzavírala Zuzka s 24 rybami. Zuzka s Davidem měli nastejno 27 bodů, Honza 30. U lososovitých ryb to bylo slabší, ryb bylo 54. Vedl Honza s počtem 20, pak Karel s počtem 18, a Ondra se 14 rybami, z toho s jedním duhákem přes 40cm.

Jinak bylo velmi náročné dostat se k vodě. Celé jaro a léto tréninky, závody, do toho ještě nějaký ten trénink. A pak závod...

Nature

I ti, co se neúčastnili soutěže, nezaháleli. Jirka s Adamem jezdili pravidelně chytat také. A Adam si udělal nový rekord - potočák těsně pod 38 cm. Ani jsme nečekali, že tak velké ryby na MRS ještě žijí. Jako říká se, že ve Vltavě jo, ale tam jsme ještě nejeli. Tam, kde jsme zvyklí chytat ryby do 30 cm, byl tento pstruh jako z říše divů.

V červenci probíhal světový pohár na Slovensku, mistrovství světa v Budějovicích, pak se kluci museli na týden obejít bez ryb, protože probíhalo soustředění talentované mládeže, kde byli všichni tři závodníci. Toho využil Karel a zajel si zachytat. A nachytal... díky tomu trošku poupravil tabulku, aby měli kluci zase co překonávat.

Na začátku srpna se počet chycených ryb zdvojnásobil:

  • 148 dravých ryb (132 tloušťů, 6 okounů, 6 štik, 3 candáti a bolen)
  • 154 lososovitých ryb (132 potočáků, 8 duháků, 13 lipanů a siven)

Ve vedení dravcobijců byla Zuzka o bod před Davidem a 2 body před Petrem. Ve vedení lososobijců byl Karel o 81 bodů před Honzou a 94 bodů před Ondrou.

Nature

Srpen se nesl v duchu soustředění. Ač jsme chtěli v Bransouzích hlavně házet, počasí nás nahnalo do jídelny, kde jsme alespoň vázali. Pak se objevil Jára z Kroměříže a nabídl se, že vezme kluky na Oslavu, aby věděli, kde tam chytat. A něco se pochytalo. Karel pak kluky ještě vzal na Jihlavu pod Mohelno, ale spíš tam chytali tlouště než pstruhy.

O to větší zábava pak byla v Zálužné, kde hned vedle hřiště teče pstruhová říčka. Kluci naštěstí mají vlastní celosvazové povolenky, a tak nebyli limitováni tím, že by mohli chytat pouze ve chvíli, kdy někdo s týdenní povolenkou byl u vody. Kluci, hlavně Honza, byli ve vodě, kdykoliv to šlo. Ono to zase tak moc nešlo, trénink Rt měl větší prioritu. Klika byla, že Karel povolenku neměl, tak nemohl chodit tak často.

Následovaly další závody. Honza jel na mezinárodní kolo Zlaté udice, pak byl pohár mládeže, pak dokonce muškařský závod. Protože se chytalo na svazové vodě, mohl si Honza započítat chycené ryby do tabulky.

Ale to už bylo září. Skončila soutěž dravcobijce. Tak jak to nakonec dopadlo?

Vyhrála Zuzka. Docela jednoznačným způsobem. Nachytala 109 ryb a obhájila tak loňský titul jihlavského dravcobijce s náskokem 47 bodů nad druhým Honzou.

Ryba 2022 2023
Tloušť 50 218
Okoun 16 28
Štika 6 7
Candát 3 4
Bolen   1
Celkem 75 259
Nature

Lososobijec jel dál. Ke konci září se počet chycených ryb zvedl o dalších 70. Především Honza začal stahovat Karla. Rozdíl byl již pouhých 20 bodů. Peťa i Ondra tu a tam zašli na ryby také, ale ty počty nešly nahoru tak rychle, jako se dařilo zvedat Honzovi s Karlem. Ti občas zase zašli, většinou sami, ikdyž někdy spolu a počty stoupaly vesele nahoru. Karel stále držel náskok. David ukončil činnost v kroužku.

Změna přišla v polovině října, kdy opět Karel s Honzou vyrazili spolu a tentokrát se Honzovi dařilo neskutečně. Za dobu, co spolu byli na rybách, vytáhl neskutečných 80 ryb, zatím co Karel pouze 40. To už se počet chycených ryb zvedl na hodnotu 450 ryb. Honza měl přes 170 potočáků a 30 lipanů s dalšími rybami měl přes 250 bodů. Karel zaostával o 60 bodů. A jako kdyby to nestačilo, chodil Honza na ryby dál a zvedl náskok na 114 bodů. Celkový počet chycených ryb v soutěži se přehoupl přes 500 bodů.

Nature

V polovině listopadu vyrazili trenéři na ryby. Poměřovali si styly lovu ryb. Jirka spíše mokří, Karel zase nymfuje nebo chytá na splávek. Konečně měli jeden den, kdy mohli jít úplně sami, a tak vyrazili. V plánu byla tři místa, neb na víc čas nebyl. Hned na začátku Karel zjistil, že zvolené mušky asi nejsou to pravé ořechové, protože Jirka chytal o hodně víc. Na druhém místě se to opakovalo. Na Karlovy mušky skoro nic, na Jirkovi skoro furt. A tak po čase Karel změnil také na mokré mušky. A začalo to brát a Karel chytal také. Ke konci dne Karel zakončoval na necelých 50 rybách.

O dva dny později již Karel vyrazil sám. Nedával nic jiného než mokré mušky. O pět hodin později odjížděl s 90 chycenými rybami. Pořadí se změnilo. Karel vedl nad Honzou o 47 bodů. Počet chycených ryb přesáhl číslo 650. Následoval víkend. Honza využil oba dny k rybám a Karla dotáhl. Dokonce se dostal opět do vedení o 5 bodů. Karel zareagoval jedním z posledních dní dovolené. Do vody zalezl v 8 hodin ráno a vylezl v 16:30, půl hodinu před koncem povolené doby lovu. Honzův náskok 5 bodů smazal a svůj náskok zvedl na 99 bodů. Zdálo se, že toto již bude těžké překonat. Do konce měsíce zbývalo 5 dní.

Honza to přeci jenom ještě zkusil. Po oba dny víkendu vyrazil k vodě. Byla však již taková kosa, že se ve vodě nedalo vydržet. Přidal ještě pár ryb, ale na zvrat to nestačilo.

Vyhrál Karel. Nachytal 416 ryb a po loňském vítězství Adama vybojoval letošní titul jihlavského lososobijce s náskokem 89 bodů nad druhým Honzou.

Ryba 2022 2023
Potočák 148 674
Lipan 17 82
Duhák 40 44
Siven 1 1
Celkem 206 801
Nature

Letos tedy dospělí porazili mladý. I tak jsme ocenili kluky, že se zapojili a bojovali jako lvi. Adama samozřejmě taky. Sice se nezapojil do soutěže, ale svými výjezdy dokazoval, že bychom se asi ještě slušně zapotili, kdybychom se ho snažili překonat. Za celoroční práci a lov ryb byli všichni tři odměněni návštěvou u Hanáků a mohli si nakoupit vybavení na další sezónu. Letos jsme loňský výsledek překonali více jak trojnásobně. Bude zajímavé sledovat, zda další rok překonáme letošní maximum. Přemýšlíme i nad dalšími možnostmi rozšíření nebu úpravy pravidel. Zatím se nabízí možnosti zvýšení počtu bodů za lipana nebo z dravcobijce oddělit samostatnou soutěž Tloušťobijec. Nebo protáhnout období dravcobijce. Možností je víc...