Jihlava
Chachar Cup
Na návštěvě u ostravských kamarádů při jejich místním halovém turnaji.
Nature

Již proběhly tři halové závody (o kterých víme) a nestačilo to. Poslední víkend před Vánoci se stihly ještě další dva. Jeden v Jablonci nad Nisou, druhý v Ostravě. V Jablonci pro celé severní Čechy, v Ostravě pouze pro místní ostravské skupiny. Člověk se nemůže rozkrájet a být všude. Zajeli jsme tedy do Ostravy. Ovšem pouze dopělí a jako rozhodčí a příležitostní kecači do techniky. Karel a Zuzka.

Do tělocvičny jedné nejmenované ostravské školy dorazilo 23 závodnic a závodníků ze šesti skupin - Mariánské Hory, Poruba 1, Poruba 4, Slezská, Šenov, Zábřeh. Někteří vedoucí byli vidět již na krajských závodech dříve, některé jsme viděli poprvé. Jako lidi zvenčí jsme znali hlavně Natálii, Nikolu a kluky Honzu a Mikuláše.

Zatím co Zuzka šla dělat rozhodčí, Karel byl přiřazen k Šenovu a jejich trenérovi Romanovi. Jednalo se o čtyři malé kluky. Jako při tradičním halovém závodu v tělocvičně, ani tady se pomalu nedalo kde trénovat. Taková věčná problematika halových závodů. Na plachtě pět značek za sebou a najděte si prostor na hod zleva, když před vámi čtyři hází podhod a další dva si chtějí hodit zprava... a to za vámi další dva čekají, protože jim překážíte, aby si mohli hodit přes hlavu. Jsou to přesně ty chvíle, kdy se nemůžeme dočkat, až zase vylezeme ven... :)

Nature

Po přivítání a zahájení závodu se nejdříve pustila plachta na dvě kola. Pouze dva chlapci měli v nějakém kole nulu jako celkový výsledek. Shodou okolností oba byli házet s Karlem. Příště bychme se měli zamyslet, zda k dětem raději nedat Zuzku a nechat Karla maximálně počítat. Nejlepší ze Šenova byl David, který v prvním kole hodil 18 bodů a v druhém měl 10.

V žácích čarovaly hlavně skupiny Slezská a Zábřeh. Člověk by čekal, že tu Slezskou táhne hlavně Honza, který hodil 80 a 84 bodů, ale příjemně překvapili i Lukas a Alex, kteří se dostali součtem za 110 bodů, Alex dokonce olizoval hranici 140 bodů. Zábřeh táhli Mikuláš a Petr, kteří hodili ještě víc, Mikuláš dokonce hodil na plachtě nejvíc - 94 bodů. Lepší výsledek měla už jen Nikča a Natálka. To jsme teda shrnuli hlavně starší kluky. Velikým překvapením v mladších žácích byl pro Karla Matyáš ze Slezské, který na závodech v podstatě nebyl vidět, ale na plachtě se dostal přes 50 bodů v obou kolech.

Ostravské stálice Nikča a Natálka hodily obě stejně. Jednou se jim podařilo minout pouze dvakrát a hodily 96 bodů, podruhé tam luply nějakou hovadinu a nakonec odcházely se sněhuláky (88 bodů). Plachta skončila relativně rychle. Oproti klasickým nováčkům bylo vidět, že zkušenosti tu jsou a žádné neznalé zdržování tu nebylo. Za chvíli se plachty pobalily a na jejich místo se postavilo několik skishových terčů. Čas pro trénink a pak se šlo na to.

Nature

Všichni, co se snažili nějakým způsobem radit, přešli do rolí rozhodčích, skishových terčů bylo víc. Byli jsme hodně zvědaví, jak se se žlutými terči poperou ti, kteří obstojně naházeli na plachtě.

Všem vytřel zrak Honza ze Slezské. Ač v prvním kole minul šestkrát, v druhém kole minul pouze jednou. Fantastický výsledek 95 bodů nevyrovnal nikdo, dokonce i Nikča s Natálkou měly míň. Špatně si nevedli ani chlpaci ze Zábřehu s výsledky 60 a víc. Takový součet 150 bodů u Mikuláše vypadá jako další vážnější konkurence pro naše kluky z Jihlavy. Bude potřeba je sledovat.

Přesto nás hodně zaujali kluci Alex a Lukas ze Slezské. Technika hodu byla velice pěkná a je vidět pouze nevyházenost a z toho pramenící chybějící plynulé brždění. Sám Alex si pak prošel malým psychologickém peklem, když při druhé skishi hodil v prvním kole 40 bodů a vycítil úžasný výsledek. Jak to tak bývá u začátečníků, okamžitě se rozklepal. Z pohybu těla i výrazu ve tváři bylo poznat, že takovým stavem si prochází poprvé. Velmi dobře ten stav známe, zažívali jsme to na začátcích Adama, kterému se toto stávalo také. První kolo 40 bodů, druhé kolo 5 bodů. Alexovi se přesně toto stalo. Holt takové jsou začátky. Ale co nás nepoloží, to nás posílí. Je třeba se na to tak dívat...

Podobně kvalitní hody byly vidět i u Matyáše, také ze Slezské. Tady si dovolujeme tvrdit, že konečný výsledek neodpovídal představení, které nám ukázal. Tolik těsných nul jsme již dlouho neviděli. Cítíme tu slibnou budoucnost.

I ostatní závodníci se snažili, ale bylo hodně poznat, že se jedná často o začátečníky, kteří mají za sebou 3 - 5 kroužků, takže se především na skishi dalo očekávat, že bodů moc nebude.

Nature

No a přišla ta nejlepší část pro mladé - vyhlašování a předávání cen. Žáky opanovali borci ze Slezské a Zábřehu, mladší žákyně vyhrála Poruba 1.

Zajímavá zkušenost na závěr - trenérům se strčily pruty do ruky a předveťte nám to taky. Víc než zásahy trenérů, kteří takové pruty drželi třeba i poprvé v životě, bylo úžasné sledovat nadšení mladých závodníků, když zrovna jejich trenér zasáhl terč.

A to bylo vše. Krátký článek o krátkém závodu jedné místní organizace. Příjemné zakončení závodního roku 2023 a už se těšíme na ten rok další. Však už první závody budou hned po Novém roce. Tak rychle rozbalit dárky, sbaštit kapra, vystřelit do vzduchu pár petard a chystat se na akci.

Nature