Jihlava město
Zátěžové rychlonavijáky
Pár slov o ladění navijáků od Jana Bombery.
Nature

Přesnost a dálka jsou dva hlavní atributy, důležité pro rybolovnou techniku. Tím třetím je rychlost. Samozřejmě jen na terčích a v boji o medaile.

Není toho moc, co byste mohli udělat s převody a zrychlením navijáků na mušce skish. Takže zbývají tři zátěžové disciplíny na přesnost.

Namotávat vlasec rychleji můžete pomocí rychlejšího zápěstí nebo využijete navijáků, který má vyšší převody návinu. Standardní převod smekacích navijáků, které se používají v rybolovné technice, bývá kolem 1:5 až 1:6. U multiplikátorů jsou převody lehce vyšší, a to 1:7 až 1:8.

Aby se získal rychlejší převod, závodníci rybolovné techniky začali předělávat svoje navijáky na vyšší level otáček.

Byl to jeden nejlepších světových závodníků rybolovné techniky, polský borec Wlodek Targosz, který mě donutil vyrobit si svůj první vlastní naviják s extra vysokými převody. Jednou jsem po Wlodkovi chtěl předělat můj naviják a on mi s úsměvem řekl "Ty bys taky chtěl všechno". To byl ten impuls. Moment, kdy jsem si řekl "vyrob si ho sám".

Můj první předělaný naviják byl Shakespeare Ambidex 2499 - a stále ho používám. Byl to tuším rok 2011, kdy jsem si na něm převod vyrobil.

Nature

V průběhu let jsem vytvořil převody pro hromadu navijáků mých přátel z rybolovné techniky. Některé na starých typech - Michtell 308, ale většinou nejnovější modely navijáků od firem Daiwa a Shimano - Stradic, Sedona atd. Můj první multiplikátor s převodem, který bych zmínil, je Bass Pro Extreme - ještě ho pořád používá Karel Kobliha - a velmi starý Shimano Citica. Všechny zmíněné navijáky jsem předělal stejným stylem, s rozvodovým řemínkem.

Jediné vylepšení technologie bylo zapojení 3D tiskárny pro výrobu nosného plátu převodu. Začal jsem s tím cca kolem roku 2019.

Nature

To je tak nějak k historii. Zima 2021-2022 toho hodně změnila. A zase - byl tu někdo, kdo mě donutil se zamyslet nad dalším krokem, nad novou generací mých Hi-speed převodů. V tomto případě to byl otec dvou perspektivních závodníků a aktuální dodavatel závodních kapek, Tomáš Buráň. Probrali jsme toho spoustu o malých převodovkách, které by se jednou daly použít místo momentálních rozvodových pásků, a o několik dní později Tomáš přijel se svou verzí převodovky.

Začal jsem hledat možnosti na trhu v oblasti převodovek. Během posledních čtyř měsíců jsem použil 4 různé typy převodovek. A zde je vidět výsledek. Všechny převodovky mají přibližný převod 1:3.

Zde je můj oblíbený Ambidex 2499 v tunícím procesu.

Nature

3 různé typy převodovek.

Nature

Daiwa Exceler, jeden z těch tří navijáků na předchozím obrázku.

Nature

Mluvil jsem o čtyřech typech. Zde je zachycen ten čtvrtý, podle mě "ten nej". Je tu Daiwa Exceler s 1:6,1 převodem a převodovkou 1:3. Celkem je to tak převod 1:18,3. Váha převodovky je cca 25 gramů.