Jihlava město
Halový grandslam MS ÚS 2022
Jak procházeli závodníci RT v Jihlavě seriálem halových závodů Moravskoslezského územního svazu v roce 2022.
Nature

Jihlavský kroužek rybolovné techniky tu a tam zavítá i na jiné závody, než které jsou součástí Moravského rybářského svazu. Protože docela často spolupracujeme s lidmi z Moravskoslezského územního svazu a protože s námi trénuje Zuzka, rovněž z tohoto svazu, tak tu a tam zajedeme na výlet a zaházíme si s laskavým svolením severských přátel i na jejich závodech. Znamenalo to sice další 4 závody navíc, ale co bychom pro mladé naděje neudělali. Bylo ovšem potřeba omezit počet závodníků, když už jsme někam vyrazili, brávali jsme ty zkušenější, nováčky jsme nechávali spíš doma a šetřili je na závody MRS.

Hned první závod začal ke konci roku 2021. Jednalo se o Vánoční turnaj, který se pořádal v Bohumíně. Sem jsme vyrazili tak, abychme měli v každé kategorii, ve které závodníky máme, alespoň jednoho závodníka. Takže jsme vyjeli s Adamem, Vojtou a Týnkou. Doplnili jsme to několika staršími postavami, aby v tom nebyli mladí sami. Házely se čtyři disciplíny s tím, že do víceboje se počítaly plachta, skish a zátěž dálka. Bokem se ještě házela multi.

Adam na plachtě hodil 92 bodů a na skishi 75, na zátěži dálce v součtu hodil druhý nejlepší výsledek, což mu celkově vyneslo první místo s náskokem 29 bodů. Vojta hodil 86 a 85, takže o trošku víc než Adam. Součet zátěže dálky měl ve své kategorii největší, ale celkově to stačilo jen na třetí místo. Stříbrná pozice mu utekla o 0,85 bodu. Kristýna naházela míň :) Skončila třetí ve své kategorii. Chlapi ve své kategorii už taky uměli naházet líp, nejlepší Jihlavák skončil pátý.

Nature

Na druhou akci jsme s sebou vzali ještě Honzu, zatím co nejel Tomáš. Vyrazili jsme směr Kunčice pod Ondřejníkem. Složení disciplín bylo stejné, plachta, skish, hod do dálky, tedy kompletní zátěžový trojboj. Adamovi někteří starší závodníci přešli do vyšší kategorie, stejně jako Vojtovi. Toho už pro změnu neohrožovali stovkový Robert nebo občasstovkový Dominik.

Adamovi tentokrát přijela chropyňská konkurence Honzík, který se hned na plachtě hodil o 6 bodů víc jak Adam. Do toho zvýšil svůj náskok o dalších 15 bodů na skishi. Adam se pokusil ještě stáhnout něco na dálce, což se mu povedlo, ale pouze o 3 body, takže nakonec skončil druhý.

Honzovi se podařilo hodit 80 na plachtě, skish olizovala osobák z venkovních závodů. Zátěž dálka byla dvakrát nad 10 metrů a celkově to bylo 5. místo. Vojta začal plachtou o 2 body horší než v Bohumíně, ale pak lupnul pouze jednu nulu na skishi, čímž se odpoutal od zbytku starších žáků s výrazným náskokem. Pak jako jediný žák hodil přes 16 metrů (dokonce dvakrát) a vyhrál s náskokem více jak 50 bodů.

Kristýna úspěšně opakovala své výkony z předchozího závodu, k tomu přidala jeden hod mimo výseč a na umístění na bedně mohla zapomenout.

Chlapi uzavírali svou kategorii z obou stran. Jirka hodil jednu ze svých nejlepších plachet, ale nevyšla mu skish podle jeho představ. Pak se k tomu přidala dálka, kterou v Jihlavě během zimy neházíme, takže nejsme zvyklí na lehkou zátěž, která se v Moravskoslezském ÚS používá. To způsobilo dvakrát hod mimo výseč a o pořadí bylo rozhodnuto. Karel pro změnu plachtu hodil plnou, na skishi jednou minul a byl na druhém místě za Bombikem. V zátěži dálce se mu potom podařilo hodit všechny tři hody nad 17 metrů a jen těsně (o 0,67 bodu) vyhrál.

Nature

Třetím závodem byla akce v Hlučíně. Sem vyrazil Karel sám, aby dovezl na závody Zuzku, a při té příležitosti si hodil taky. Na plachtě se snažil držet s hlavními závodníky severní Moravy, ale první skishí si to velice pokazil. Pak se to pokusil ještě nějak dohnat, ale ztráta na Bombika byla veliká a s Karlem Světelským měl stejný počet bodů. Rozhodoval tak počet lepších výsledků, takže nakonec vyhrál Karel, který hodil stovku, nad Karlem, který nehodil stovku.

Ač Zuzka není přímo z Jihlavy, je vhodné alespoň zmínit,... že taky hodila stovku.

Nature

Poslední závod proběhl v Budišově nad Budišovkou. V krásné hale a s černým pozadím za terči snad závodníci nemohli mít lepší podmínky. Bohužel závod probíhal v době velmi drahých pohonných hmot, takže z Jihlavy vyrazilo jenom jedno auto. Zbytek si zaházel o den později na závodě MRS. Specialitou závodu byla finálová kola, kam postupovali čtyři nejlepší závodníci (u žáků pět).

Na těchto závodech si Adam vybral slabší chvilku. Nepovedla se mu první plachta, druhou z naštvanosti úplně odfláknul a už se mu nechtělo ani dál házet. Po plachtě ztrácel na nejlepší 6 bodů. Když ale zjistil, že mu uteklo finále o pouhé 4 body, a že kdyby druhou plachtu hodil lépe, tak byl ve finále, změnil postoj k závodu a na skishi se začal hodně snažit. Dokonce tak, že druhého nejlepšího závodníka v kategorii přehodil o 50 bodů v součtu a do finále se již dostal. V něm si vybojoval druhé místo a celkově mladší žáky vyhrál.

Jirka naházel nadprůměrnou plachtu, ale pak přišla ledová sprcha prvním kolem skishe. Druhá však přinesla extrém na druhou stranu, když hodil snad nejlepší skish ve své halové sezóně a vytáhl se na šesté místo. Karel tentokrát předvedl svou nejlepší výsledkovou formu a se ztrátou 7 bodů vyhrál. Protože finálový závod předával čokoládové odměny za umístění, cesta do Jihlavy ubíhala sladce.

Sumasumárum to byla úspěšná účast. U chlapců se ukázalo, že Vojta s Adamem už to umí a když si to sedne, bedna je nemine. Honza se zúčastnil pouze jednoho závodu, a to ještě před zlepšením, které v průběhu ledna a února přišlo.

Venkovní sezóna, ve které se bude házet kompletní pětiboj, se blíží. Za měsíc přijdou další závody a uvidíme, zda nám ty závody něco dali.

Rádi bychom poděkovali Moravskoslezskému územnímu svazu za pozvánky na jejich závody a těšíme se na další setkání.