Pávov
Oblastní kolo ZU (LRU)
Uplynulo 30 let od doby, co v Jihlavě byla Zlatá udice. Letos se jí podařilo opět uspořádat. Prozatím LRU kolo - lov ryb udicí.
Nature

Jen málokdo si pamatuje, že se v Jihlavě pořádala Zlatá udice. Možná někdo zavzpomíná na dobu, kdy se tato soutěž každoročně pořádala jako součást přípravy mladých rybářů. Však také jihlavští rybáři pravidelně reprezentovali Jihomoravský územní svaz ještě v dobách, kdy byl součástí Českého rybářského svazu. V roce 1980 můžeme vidět snad největší hvězdu jihlavské rybolovné techniky - Martina Musila, kterak bojoval v kategorii žáků a pomohl Jihomoravskému územního svazu k zisku stříbrné medaile v družstvech. O rok později dokonce vybojoval stříbrnou medaili v jednotlivcích.

Naposledy se Jihomoravský územní svaz zúčastnil Národního kola Zlaté udice v roce 1990 a po osamostatnění se Moravský rybářský svaz přestal soutěže účastnit. Změna nastala v roce 2007, kdy znojemský vedoucí rybářské mládeže Pavel Zahradník domluvil opětovnou možnost zúčastnit se Národního kola. Od roku 2008 se tedy Moravský rybářský svaz účastní Národního kola pravidelně. V roce 2019 byl součástí reprezentačního týmu jihlavský závodník, a to Kristýna Koblihová, která v kategorii žákyň vybojovala stříbrnou medaile a pomohla družstvu k bronzové medaili.

Zatím poslední Národní kolo Zlaté udice se uskutečnilo v roce 2021. Moravský rybářský svaz vyhrál soutěž družstev. V kategorii juniorů bral bronzovou medaili, v kategorii žákyň bramboru za čtvrté místo a v žácích byli závodníci MRS na prvních třech místech.

Nature

Pro účast na Národním kole Zlaté udice probíhá nominace na svazovém kole, které se koná nejčastěji na konci května. Předchází mu ještě oblastní kola, která probíhají v rámci několika oblastí Moravského rybářského svazu. V letošním se pobočný spolek Jihlava pokusil jedno takové oblastní kolo zorganizovat. Bohužel čas pro představení Zlaté udice v rámci pobočných spolků v okolí Jihlavy nebyl skoro žádný. Málokdo s dnešních vedoucích mládeže někdy slyšel o soutěži Zlatá udice, a to byl asi důvod, proč na výzvu reagoval pouze jeden pobočný spolek z deseti oslovených. A tak se ve skromném počtu 12 závodníků potkali na břehu rybníku Pávov pobočné spolky Jihlava a Třešť.

Nature

Zlatá udice se skládá ze tří samostatně vyhlašovaných částí. V rámci LRU (lov ryb udicí) prokazuje závodník své rybářské dovednosti. Nastražit, nahodit, zaseknout, zdolat, vytáhnout, vyháčkovat, uschovat ve vezírku. To vše běžně ve dvou dvouhodinových kolech. V další části RT (rybolovná technika) prokazuje závodník, zda umí nahodit přesně a také jak umí nahodit daleko. A v poslední části také prokazuje, že o rybách něco ví a také je umí rozeznat od sebe.

V neděli 15. května se tedy mladé rybářky a rybáři sešli u vody s cílem popasovat se s tou první částí - lovem ryb udicí. Ačkoliv svazové nebo národní kolo povolují pouze plavanou, na oblastním kole byla povolená i položená nebo feeder. Ačkoliv svazové nebo národní kolo je hodnoceno dle váhy úlovku, na oblastním kole se hodnotilo podle kusů. Ačkoliv svazové nebo národní kolo hodnotí dle součtu pořadí v sektoru za každé kolo, na oblastním kole se hodnotil součet ulovených ryb.

Nature

Závodníci si hned na začátku vylosovali lovná místa, která byla rozmístěna po jižní části rybníku. Pouze první a poslední sektor byly vzdáleny dál od ostatních, jinak seděl zbytek víceméně pohromadě. Příprava nemusela být tak dlouhá, a tak se vedoucí týmů dohodli na zkrácení času, aby se děti zbytečně nenudily, když měly vše připravené. V 9 hodin tedy odstartovalo první kolo.

Někteří závodníci zkoušeli chytat na kuličku nebo kousek rohlíku, doufaje že třeba přijde kapr nebo amur. Nejčastěji se však chytalo na červy. Nejlepší lovnou techniku prokázal třešťský Honza, který seděl na posledním místě nejdál od všech a na bič ulovil v prvním kole 19 cejnů a 4 další bílé ryby (plotice a perlíny). Velmi blízko mu byl jihlavský Vojta, který chytal také na splávek, a to stylem "kam to padne". Kupodivu to vycházelo, nachytal 13 cejnů a k tomu ještě 8 dalších ryb, z nichž nejhezčím úlovkem byl nádherný lín o velikosti kolem 30 centimetrů.

Celkem se tak v prvním kole nachytalo 85 ryb, z toho 53 cejnů.

Nature

Po ukončení prvního kola a sečtení všech ryb přišla zasloužená pauza. Na děti čekala čerstvá bageta se šunkou a sýrem, a k ní i nějaká ta zeleninka a něco na pití.

Druhé kolo také nepotřebovalo tak velkou přípravu, takže se všechno zase trošku urychlilo a již ve čtvrt na jednu se mohlo chytat druhé kolo.

Nature

V druhém kole si jihlavský Vojta vylosoval místo právě po vedoucím Honzovi z Třeště. A že tam bylo pěkně zakrmeno, bylo poznat od začátku. Vojta zde ulovil dalších 24 cejnů a 7 bílých ryb. Honza si tentokrát vylosoval místo ve stínu, kde nejdříve zkoušel chytat na feeder a následně přesedlal opět na bič.

Velké boje probíhaly na pláži mezi dalšími jihlavskými závodníky, kde se dařilo chytat hodně bílé ryby. Některé plotice byly velice pěkné, někteří dospělí se s nimi již viděli na lovu sumců. Ale kromě toho jednoho lína se stále chytali pouze cejni (sem tam cejnek), plotice a perlíni.

Nakonec skončilo i druhé kolo. Tentokrát se ulovilo 132 ryb, z toho 72 cejnů a cejnků.

Nature

A tím byla ukončena první část oblastního kola Zlaté udice. Každý vítěz kategorie obdržel na památku hrneček s rybou, kterou má Moravský rybářský svaz ve svém znaku, a první tři měli na památku také medaili. Jako na jiných závodech, které pořádali vedoucí kroužku rybolovné techniky z pobočného spolku Jihlava, každý dostal na památku (a nebo na sladkou cestu domu) medové perníky ve tvaru ježka, kterého má město Jihlava ve svém znaku.

Nyní čeká na závodníky ještě rybolovná technika a rybářské znalosti. Po nich bude následovat celkové vyhodnocení.