Jihlava
Novoroční leštinská skish
Jak na Nový rok, tak po celý rok... šli jsme si zaházet :)
Nature

Počasí si s námi hraje. A nebo nám dopřává. Trávit silvestrovské odpoledne venku jenom v triku není zase tak úplně normální. A co teprve Nový rok, který nás přivítal se svými 16 stupni nad nulou. Sluníčko svítilo, vítr moc nefoukal, travička zelená, ptáčci štěbetají, mladí se opíraje o zdi vrací domů. Romantická chvilka jak ze žurnálu. No, proč si nehodit? Však se taky říká - jak na Nový rok, ...

Nedá se říct, že by nás na to bylo zase tolik. V podstatě Adam, Zuzka, Karel, Jirka. A roztomilé psíkle jako bonus.

Nature

Na zahradě se postavil skishový terč. Adam natáhl pásmo. Za štěkání. Dosud jsme nezjistili, jestli to bylo povzbuzování Adama, ať to pásmo natáhne pořádně, nebo jsme nadávali zase jednou nějakému novému zvuku, tentokrát vydávanému pásmem, jak Adam natahoval 20 metrů.

Ano, rozhodli jsme se, že nebudeme házet pouze zátěž skish, ale dáme si i multi. Čtyřku jsme si hodili dvakrát, osmičku jednou. Karel a Zuzka dali Adamovi a Jirkovi šanci tím, že si nevzali pruty a házeli tím, s čím trénují Adam a Jirka.

Adam a Jirka dali Zuzce a Karlovi šanci, že zase tolik netrénovali.

Nature

Máme problém s tím, že se první skishí pravidelně zastřelujeme. Ale to je asi klasika. Však taky první skish nebyla kdovíjaká. Bylo potřeba si uvědomit, že zatímco závodníci byli u pásma kryti barákem a stromy, skishový terč byl na volném prostranství a foukalo zleva doprava. Kdo házel na střed, míval problémy na zadních terčích, protože mu vítr kapku občas vytáhl ven.

Po drobném tréninku jsme šli na to. Nejvíc minel měl Jirka, minul osmkrát, takže bral 60 bodů. O deset bodů víc měl Adam. Zuzka o deset bodů víc než Adam. Karel věděl, že pokud by chtěl dodržet bodový rozdíl mezi závodníky, měl by hodit 50 nebo 90. Ta nižší hodnota se mu zase tolik nelíbila, tak se snažil hodit tu vyšší. A nevyšlo to, hodil také 80.

Po prvním kole tedy na prvním místě byla Zuzka a Karel, za nimi kousek Adam a následně Jirka.

Nature

Na druhé kolo chtěl jít Adam jako poslední. A tak proč ne, že jo...

Zahájil Jirka a první kolo bylo super, 40 bodů byl skvělý začátek. Bohužel ve druhé části už nuly přibývaly. Rozhodně jsme si všimli, že má problém s druhým terčem. Karel hned po doházení začal po Jirkovi házet svá tréninková moudra o druhém terči, tak jsme byli hlavně zvědaví, co předvede on.

Karel má takovou zvláštnost. Když se snaží naházet co nejvíc, pokrčí nohy a zatne stehenní svaly, aby byl pod mírným tlakem. Říkal, že mu to pomáhá se víc soustředit. Teda takovou pytlovinu už jsme dlouho neslyšeli, ale proti gustu žádný skishputát.

Po prvním kole druhé skishe Karel ani jednou neminul. To se nám stalo poprvé, že by někdo doházel čistě aspoň jedno kolo. S postupujícím druhým kolem bylo vidět, jak Karel záměrně hází co nejvíc na levou část terče. Kupodivu to vycházelo, i když dvakrát to vypadalo, že to spadne vedle. Ale nakonec to lízlo terč i na kraji. A tak Karel hodil kilo. Provokatér...

Nature

Zuzka mu to chtěla vrátit, aby si o sobě zase tolik nemyslel. Ale nula tam bohužel přišla. Pátý terč byl opravdu hodně nepříjemný. Ve druhém kole zase vše trefovala až do pátého terče. A pak jeden hod těsně vedle doprava a druhý hod těsně za. Škoda. I tak ale 85 bodů byl druhý nejlepší výsledek.

A Adam věděl, že když hodí kilo, porazí Zuzku. A bylo sakra vidět, jak se snaží. Na pátým terči si ale vykoledoval jednu nulu. Přišel na druhé kolo a na druhém terči hodil hod, který těsně prosvištěl nad terčem a při zabrždění bouchnul terč zespoda. Karel znejistěl. Měl pocit, že kapka lehce lízla horní hranu, a až poté při zabrždění šla pod terč zezadu. Delší dobu přemýšlel a pak zahlásil víc pro závodníka.

Hlava závodníka je složitý stroj. Psychika závodníka, který se snaží být poctivý, je ještě složitější. Hodíte hod, o kterém jste přesvědčeni, že to byla nula. A rozhodčí zahlásí pět. Jak mohl zahlásit pět? Vždyť to byla nula, kapka bouchla zespoda terče. Jasná nula. Proč mi zahlásil pět? Mi chce jako přidávat? Nechci mít lepší výsledek podvodem. To byla jasná nula. Proč mi přidává? O co mu jde?

Soustředění se vytrácí a závodník jako by si chtěl přivolat nějakou nulu, aby si mohl říct "Jo, spravedlnost se ukázala, měl jsem mít nulu". Najednou přestane házet koncentrovaně, jak házel celou dobu. Hody začnou lítat jinak a celé je to takové nepěkné. Dokud opravdu nulu nehodí. Pak se uklidní.

A skutečně. Jak Adam přiznal, něco podobného se mu v hlavě honilo. Karel to okamžitě poznal na prvním následném hodu, který byl na třetí terč. Byl to úplně jiný hod než všechny ostatní. A byla to nula. Ne, že by chtěl Adam záměrně dát nulu. To jen hlava ovlivnila tělo tak, že ten hod byl jiný. Po nule se Adam zase uklidnil a házel ty "svoje" hody, na které jsme zvyklí. Až na ještě jednu na pátém terči.

A tak Adam hodil 85 bodů, stejně jako Zuzka.

Celkové pořadí bylo tedy:

  1. Karel 180 bodů (80+100)
  2. Zuzka 165 bodů (80+85)
  3. Adam 155 bodů (70+85)
  4. Jirka 125 bodů (60+65)

Po skishi se šli všichni nadlábnout a následně ještě vyzkoušeli multi. Tady to všem natřela Zuzka, která naházela 65 bodů. Těsně za ní skončil Karel s 60 bodů. O další kousek dál byl Adam. Jel na standardních 50 bodů. Pět, nula, pět, nula, nula, pět, pět, pět, nula, nula... a tak dál. Když měl 40 bodů a šel na čtvrtý terč, minul oba hody. Trošku jsme si nebyli jistí, jestli teda tu přesnou polovinu bude mít. Ale Adam stoupnul na pátý terč a trefil oba hody. Fascinující. A pěkných 50 bodů. Jirka nakonec na to, že multi skoro vůbec nehází, vybojoval krásných 40 bodů.

Nový závodní rok byl zahájen. Těšíme se do Kunčic, kde nás čeká druhý závod Moravskoslezského halového kapu.

Snad se nám zadaří a budeme zatápět parťákům z Moravy, abychom je vybičovali k jejich nejlepším výsledkům. A doufáme, že nám budou zatápět taky, abychom se snažili i my.