Jihlava
Halová liga MRS #4
Poslední závod Halové ligy MRS zimní sezóny 2022-2023. Tentokrát ve Velkých Pavlovicích.
Nature

Muselo to přijít. Zimní příprava jde do finále. Venku se začíná oteplovat a vypadá to, že do dvou týdnů už budeme trénovat venku. Jo, někteří kluci se ptali, zda bychom mohli už teď, když byla jasná obloha. No, nechceme samozřejmě krotit nadšení mládeže do házení a tréninku, ale mínus jeden stupeň vážně ještě není ideální teplota. Příští týden možná budou vykukovat i plus patnáctky stupňů. To asi ven půjdeme. Prozatím však ještě zůstáváme v hale.

Halová liga se dělí na čtyři závody. Nejhorší výsledek se škrtá. Začali jsme v Kroměříži, pokračovali u nás v domácím prostředí, pak jsme si zajeli do Hodonic. Zbýval poslední závod. Finálové kolo se tradičně pořádá ve Velkých Pavlovicích. V místě, kde se halové závody pořádají nepřetržitě od devadesátých let minulého tisíciletí. Asi nejdelší šňůra halového závodu v ČR.

Jediný, kdo tam teoreticky nemusel jezdit, byl Vojta. Po svých výsledcích - jedno druhé a dvě první místa - bylo jasné, že i s absencí bude celkově první. Vojta si ale závod nechtěl nechat ujít. Zase chtěl hodit nějakou stovku. Tentokrát zůstala doma Zuzka, ale i tak jsme měli problém jet ve dvou autech, tak jsme se rozhodli, že pojedeme ve třech. Bohužel Tom nakonec z rodinných důvodů jet nemohl, takže jsme se museli vejít do dvou aut. Dali jsme to.

Oproti závodům u nás doma a v Hodonicích tentokrát nebyla kategorie nováčků. Pouze mladší a starší žáci. Pro bratry Davida a Kristiana to nebylo úplně to nej, protože s tím měsícem a půl tréninku sotva mohou konkurovat v kategorii, kde jsou současně s Vojtou, Adamem a dalšími esy Moravského rybářského svazu, ale nevypadalo to, že by je to nějak trápilo. Důležitější pro ně bylo závodit a překonávat se. V mladších žácích jsme tentokrát měli pouze Matyho. Zbytek starší žáci. V kategorii mužů se snažil o něco Karel.

Nature

Do haly s potemnělou plochou (ta světla by chtěla nějak vyřešit) dorazili závodníci z MRS, SMASL a Prahy. Nechyběli ani přátelé z Bratislavy a Nových Zámků. Celkem 65 závodníků, jedna z rekordních účastí na tomto závodu.

Jak jsme zvyklí u tohoto závodu, tělocvična byla rozdělena na dvě poloviny. Každý závodník byl v jedné z polovin a na ní si hodil dvakrát plachtu a dvakrát skish. Na poslední dvě kola šel pak na druhou polovinu, kde si hodil třetí plachtu i třetí skish. Následovalo ještě jedno kolo multi a z něj se vybralo šest nejlepších v kategorii dospělých a následně i šest nejlepších v kategorii mládeže, kteří závodili o vítězství v multi. Hlavní závod byl počítán pouze z plachty a skishe.

No, rozházeli jsme se a šli jsme na to.

Nature

Matyáš bojoval proti dalším devíti mladším žákům. Ne, že by nám to nešlo, ale nešlo. Možná z nějaké obavy hody již na podhodu jsou opatrné a chybí v nich důraz při finálním odhodu. Ač se nám to na tréninku již daří, při závodu do toho vstoupí zřejmě ještě faktor nervozity a jsme rádi, když se trefíme na plachtu. Zprava a zleva kapku stále pouštíme brzy anebo to hodíme na stranu. Jeden hezký hod zleva při třetí plachtě letěl krásně a přímo na rozhodčího Bombika. Jen si Karel posteskl, že kapka letěla asi o metr a půl výš, jinak by to byla pěkná čelovka. Rozhodčí Bombik se nenechal rozhodit a těšil se, až to bude moct spočítat Karlovi.

Při druhé skishi závodu si Karel začal všímat problémů, proč pěkné hody Matymu přelítávají. Při odhodu Matymu skoro vypadával prut z ruky a neměl šanci dosáhnout na cívku, aby zabrzdil. A tak celou druhou skish se Maty učil zastavit prut tak, aby mu nevypadával z ruky a byl schopen zabrzdit. Také jsme se učili jinou polohu ruky. V podstatě to byl trénink, který Matymu kvůli zdravotním důvodům chyběl. Vyzkoušená nová technika ale nebyla vůbec špatná, poslední skish byla výborná a chyběla jen trocha toho štěstíčka, aby to tam spadlo častěji.

Maty se tak nakonec umístil na sedmém místě. Na šestého mu chyběl jeden bod a na pátého 9 bodů. Další pozice už měly moc velký náskok. Brali jsme to ale jako trénink a přišli jsme na spoustu nových věcí, co udělat jinak, a ty fungovaly. Uvidíme, jak nám to půjde na tréninku.

Nature

Bráchové Kristian a David se poprvé popasovali s kategorií starších žáků, do které sice spadají, ale zatím házeli v kategorii nováčků.

Kristian zahájil plachtou na 50 bodech, což bylo super. Pak ale přišel propad na 36. Odhalilo se při tom několik chyb v technice a když se to probralo, přišla na řadu třetí plachta a na ní začaroval a hodil 64 bodů. Co víc si přát. To skish byla taková jednotvárná. V prvním kole hodil Kristian 30 bodů, ve druhém kole 30 bodů, v posledním kole 30 bodů. Na jednu stranu jsme měli radost, že má vyrovnaná kola, na druhou stranu bychom mu přáli i nějaký ten úlet na 45 bodů, jako se to podařilo v Hodonicích. Nakonec zaostal pouhých 6 bodů za svým halovým maximem, a to především kvůli výsledku na druhé plachtě. Rozhodně si ale myslíme, že Kristian se nemá za co stydět a jestli mu nadšení do tréninku vydrží, v léte by mohl čarovat.

David tentokrát tušil, že asi nevyhraje, když nahoře hází známá šestka bojovníků a do toho ještě další borci jako kroměřížský Adam. I tak ale bojoval. Hned první plachta byla přes 60 bodů. Druhá byla pouhé dva body pod touto hranicí a ta poslední byla opět přes 60 bodů. Poprvé tak David překonal průměrný výsledek 60 bodů na kolo. Tentokrát se povedlo i první kolo skishe, kde tam David lupnul 45 bodů. Pak byla sestupná tendence po pěti bodech, takže průměrný výsledek 40 bodů. V celkovém součtu se jednalo o vylepšení svého maxima o dalších 14 bodů a celkové 10. místo.

Tímto závodem se kluci loučili s halovou závodní sezónou.

Nature

Šest chlapců ve starších žácích opět bojovalo proti sobě a opět to byl velice napínavý souboj. Největší problém asi dělala světla. Kdo házel uprostřed haly, měl to stížené, takže výsledky na skishi nebyly nejlepší. U nikoho. Plachty dopadly lépe. Součet výsledků na plachtě vyhrál Vojta, který jako jediný z kluků neklesl ani jednou pod 90 bodů. Nakonec měl součet 278 bodů. O dva body méně měl Adam na druhém místě. Třetí, opět o dva body, byl chropyňský Matěj. Pak už byl skok 10 bodů. Nejlepším výsledkem se mohl pyšnit Matěj - získal 98 bodů v jedom kole.

Nejlepší skish měl pro změnu náš Honza. Tam, kde bychom čekali, že bude horší, byl naopak v tomto závodě nejlepší. V každém ze tří kol hodil 85 bodů, což mu vyneslo součet 255 bodů. O pět bodů za ním byl Vojta, který sice hned prvním kole hodil plný počet bodů (100), ale poslední skish mu vůbec nevyšla a hodil v ní 6 nul. O dalších pět bodů níž byl Matěj.

Kategorii žáků tedy vyhrál Vojta, který v součtu obou disciplín vyhrál s náskokem 9 bodů. Za ním na druhém místě byl Matěj a náš Honza. Měli doknoce shodný výsledek. Ale jak se psalo v propozicích, v případě shodného výsledku rozhodoval lepší výsledek z plachty. A tam právě Honza dostal od Matěje klepec 10 bodů. Proto na druhém místě skončil Matěj a třetí skončil Honza. Po dlouhé době se mu ale podařilo dostat před Adama, který tentokrát předváděl zbytečné minely. Dlužno říct, že často byly způsobeny tím, že kapka padala za terč, takže je možné, že tmavší prostředí mohlo ovlivnit jeho odhad.

Vojta, Matěj, Honza a Adam byli jediní, kdo se dostal přes součet 500 bodů. Tentokrát v porovnání s juniory nebyl finální výsledek žáků tak zajímavý, junioři nevykazovali takové problémy se trefovat, jako naši mlaďoši. Uvidíme, jak to půjde dál.

Nature

V mužích tentokrát závodil pouze Karel a nutno říct, nic moc jako. Velmi často házel vedle a ač dle jeho slov se važně snažil, aby nebyl poražen Vojtou, který ze začátku závodů nad Karlem dokonce vedl, ve výsledku Vojtu porazil jenom díky tomu, že Vojtovi to přestalo v závěru závodu jít. Karel nehodil ani jednou stovku a nakonec obsadil páté místo.

Na multi se Karlovi podařilo hodit 65 bodů. Podobně hodil i Adam a při odchodu ze startu posunkama naznačoval Karlovi "hlídám si Tě". Karel ve finálovém kole zabral a podařilo se mu hodit 80 bodů a při odchodu ze startu naznačoval Adamovi "neuhlídals". Následně proběhlo i finálové kolo mladých, kam se Adam nominoval a kde se mu také podařilo hodit 80 bodů. Při odchodu ze startu naznačoval Karlovi "ale uhlídal". Naneštěstí ani jednomu to ve své kategorii nestačilo na bednu. Karel skončil čtvrtý a Adam pátý s pomalejším časem od čtvrtého.

Nature

Halová liga MRS byla ukončena. V kategorii mladších žáků Matyáš obsadil 8. místo a Jarda za body z jednoho závodu 10. místo. V kategorii starších žáků jsme po úporném boji vybojovali 1. místo - Vojta, 3. místo - Adam, 5. místo - Honza a 6. místo - Petr. K nim se přidali nováčci: 11. místo - David, 17. místo - Kristian a 20. místo - Daniel. V mužích Karel obsadil 3. místo a Tomáš skončil na 10. místě. V kategorii trenérů Jirka skončil někde vpředu, ikdyž výsledky nemáme.

Jedna zimní sezóna se opět nachýlila ke svému konci. Už by nás měl čekat jen jeden trénink a pak přesun ven. Byla to sezóna plná krásných momentů, nových zkušeností a snahy. Těšíme se ven a budeme doufat, že počasí umožní, abychom na hřišti a u vody mohli trávit alespoň tolik času, jako v tělocvičně. Ač se to nezdá, máme v podstatě dva volné víkendy a už bychme se měli účastnit dalších závodů. Rybolovná technika se skoro nezastaví... :)