Jihlava
Národní kolo Zlaté udice
Další ročník Národního kola ZU. Vloni jeden závodník z Jihlavy, letos dva...
Nature

Jojo, Zlatá udice. Verba non grata. Alespoň se to zdá v našem Odboru mládeže.

Na svazovém kole se vybral tým, který se nominoval. Pak se domlouvalo, kdo si tu partu mladých dětí vezme na starosti. Chtělo se i po Karlovi, aby tam jel, ale ten řekl, že na plavané nemá jak pomoct, takže kdyžtak dorazí na RT, ale důležitější je, aby kolem kluků byli ti, co umí poradit při chytání. No a když se dohodlo, jak teda bude vypadat kompletní tým, řešilo se, za co se pojede a za co se nakoupí věci na chytání. A za co se nakoupí reprezentační trika. Týmu MRS bylo uhrazeno pouze startovné s tím, že i tak je to hodně velká částka, tak ať si ostatní náklady zaplatí závodníci.

Tým byl tedy složen z vedoucího Michala a dvou trenérů, otců Matěje a Roberta. Přijel ještě otec Honzíka, který tam byl také po celou dobu závodu. Karel dovezl Honzu. Vojta dorazil později, protože ještě reprezentoval svou školu na sportovní akci. V neděli měl Karel Honzu i Vojtu stáhnout domů.

Jo - tým byl složen ze dvou kroměřížských, dvou chropyňských a dvou našich závodníků. Kroměříž měla zastoupení v juniorech a žákyních, zbytek byl v žácích. Nás zastupovali Honza a Vojta.

Očekávání byla veliká. Posledních pár let byla vždy bedna:

  1. 2018 - Stříbro
  2. 2019 - Bronz
  3. 2020 - covid
  4. 2021 - Zlato
  5. 2022 - Stříbro

Všichni dospělí měli sen dovézt placku i letos. Jak to ale provést, když nebylo ani na benzín? Finance se sháněly, kde se dalo. Sponzorské dary firem, příspěvky pobočných spolků... Kde nestačilo, platili rodiče. Snaha podpořit děti, které strávily přípravou hodně času, byla veliká.

Nature

Šance na medaili rozhodně byla. V rybolovné technice jsme měli kromě žákyně opravdu jednu z nejsilnějších skupin závodníků, která se mohlo dát dohromady. Záleželo na poznávačce a plavané. Jsou to totiž tři disciplíny. Ti, co tolik neovládají RT, zase spoléhají na plavanou a znalosti. Vyhrát dvě části a v podstatě je to doma. A třeba Západočeši nebo Východočeši jsou vyhlášení plavačkáři. Navíc na západu republiky se věnují i RT a minimálně v tělocvičně trénují a objíždí závody. Na východě se zase házení začali věnovat a získávají spoustu informací, kde se dá. Například vloni se zúčastnili někteří závodníci i soustředění talentované mládeže, kde se zapálení vedoucí učili, jak trénovat jednotlivé disciplíny. Nevypadalo to jednoduše, konkurence nám roste.

Velký konkurent, Moravskoslezský územní svaz, pro změnu omladil tým, takže to nebylo jen o ertéčku. Ano, měli tam Nikču a Jardu, ovšem další byli nováčci. Tady jsme mohli cítit šanci, pokud bychom je ale udrželi za sebou nebo blízko u sebe ještě před házením.

Střední Čechy na tom nejsou asi úplně dobře. Svazové kolo probíhalo zhruba ve stejném duchu, jako oblastní kolo v Kroměříži - odchytání jednoho kola plavané, zátěžový trojboj v RT a nějaká jednoduchá poznávačka ryb. Zdá se, že v tomto územním svazu je fokus ohledně výchovy sportovní mládeže směřován jinam. Podobně je na tom i Praha nebo Jihočeský územní svaz. Však také sledujeme brutální úbytek sportovních dětí v těchto územních svazech. Čest těchto svazů zachraňují muškaři nebo přívlačáři, ovšem to se moc Zlaté udice netýká.

O to zajímavější práce ve Zlaté udici je vidět v Severočeském územním svazu, kde pro děti připravili v podstatě generálku na Národní kolo. Tam, kde my máme finance leda tak na fotografie, pouštěné z projektoru, v severních Čechách připravili dětem poznávačku z vesměs živých ryb a živočichů nebo rostlin. Je to něco úžasného, protože je to jedna z mála možností, kdy se malý rybář dokáže setkat s tolika druhy ryb na jedom místě.

No, konkurence byla.

Nature

Po zkušenostech z předchozích let Michal prosazoval zaplacení jednoho dne navíc a trénink na vodě již ve čtvrtek. Co se týče nákladů na dopravu, asi je jedno, jestli jet v pátek nebo ve čtvrtek. Muselo se ale zajistit ubytování navíc a jídlo. Samozřejmě další finance. Takže se vyrazilo ve čtvrtek.

Po příjezdu do Mladé Boleslavi kousek pod sídlem místní organizace ČRS zastihla celý tým smutná zpráva - velký podporovatel a trenér našeho týmu v plavané, pan Karel Netolický, zemřel. Tento velký muž, který dotáhl tým MRS na stupně vítězů díky tréninku, materiálu a velké snaze, již nemohl pomáhat ani během svazového kola a nedozvěděl se, zda budeme pokračovat v jeho odkazu důstojně. Bojovali jsme i za něj.

Jihlavští závodníci dorazili každý zvlášť. Honzu dovezl Karel, Vojtu jeho otec. Trénovalo se na stejném místě, kde se později mělo chytat. Počasí zatím vypadalo dobře, ikdyž předpovědi vyhrožovaly deštěm, ne-li bouřkou. Karel se dlouho nezdržel a valil domů.

Nature

Páteční den probíhal dopoledne opět v tréninkovém duchu. To už přijížděly i ostatní týmy. Tu reprezentační auto svého svazu, jinde rovnou autobus. Připadali jsme si jak chudí příbuzní... Někdo si vyzkoušel chytání, jiní se připravovali na zahájení závodu a první část.

Hned na úvod zahájení bylo potěšující informací, že tentokrát se zúčastnilo všech 7 územních svazů plus Morava. Zase jednou kompletní sestava na Národním kole. Nechyběl předseda Českého rybářského svazu, pouze se omluvilo vedení Středočeského územního svazu. Možná v tom hrálo roli to, že se ten den zahájila sezóna dravců. Možná šlo to významné gesto směrem k pořadateli nebo šlo o vyjádření postoje k soutěži pro děti tohoto typu.

Po veškerých formalitách a ubytování přišla soutěž v Rybářských znalostech. Na každého se chystalo 50 otázek ze seznamu něco kolem 280 možných, dále 20 ryb, 15 rostlin a 15 živočichů. Co říci k testu? 50 otázek a za každou správnou odpověď byly 2 body. Tři otázky k plavané, to je jednoduché, protože se to točí kolem významu jednotlivých signálů, kolem krmení, kolem nástrah. V podstatě kdo chytá občas nějakou plavanou alespoň na svazovém kole (i proto ho taky u nás děláme), tak tuší, jak to probíhá a jaké signály kdy jsou a co znamenají. Pět otázek z RT? Pro nás také prkotina, víme (aspoň doufáme), jak je velký terč, jak daleko leží a kolik je bodů za jeho zásah. Nás z Moravského rybářského svazu může zaskočit sekce stanov Českého rybářského svazu, protože u nás to máme jinak. Naštěstí jsou to jenom tři otázky. Pak je tu zákon o rybářství a prováděcí vyhláška. Sem tam nás může překvapit, že nejmenší lovnou míru má lín, protože u nás má 25 centimetrů, ale to je dáno tím, že máme upravené bližší podmínky, takže jsme si u lína 5 centimetrů přidali. No, ještě ty přírodovědné otázky jsou pohoda. Jestli v otázce jsou za možnosti tloušť, jeseter a ouklej a otázka se ptá, kdo má spodní postavení úst, snad se nedokážeme splést. Takže nás může hlavně zaskočit sekce rybníkářství. Vědět, k čemu slouží výtažný rybník nebo kdo byl pan Frič, to už chce nějaké znalosti. Studenti středních rybářských škol jsou samozřejmě ve výhodě.

Bylo poznat, kdo se tomu věnoval a měl vysoké ambice, a kdo naopak jel podpořit tým svou účastí, ale ne zase tak moc znalostmi. Klobouk dolů před tím, co předvedly týmy Východočeského územního svazu a Moravskoslezského územního svazu. V součtu celý tým musel zodpovědět 300 otázek. Východočeši udělali chybu pouze v pěti z nich. Moravskoslezští bardi pouze ve čtyřech. Čtyři závodníci ze severu Moravy plný počet. Klobouk z hlavy a klaníme se až k zemi, to byl fantastický výkon. To u nás bylo vidět, že nejvíc času na otázkách trávil Robert, Matěj a Honza. Matěj byl dokonce viděn i na republice o týden dřív, jak si otázky procházel. Robert i Matěj měli pouze jednu chybu. Náš Honza měl absolutně bez chyby. Je to borec. Jedinou kaňkou na výkonu týmu byl Vojta, který ty otázky nedal a měl 17 chyb.

Po testech přišla na řadu poznávačka. Že jsou ryby krásně poznat podle barev na těle? Tak na to zapomeňte, v těch akvárcích velice rychle o barvy přijdou. Jestli neznáte ostatní znaky, jste v pytli. Takovej sedmicentimetrovej candátek bez pruhů a se zplihlou hřbetní ploutví, takže nevíte, zda má jednu nebo dvě, to je teprve labůžo. Nebo zlatá forma jesena... Poznáváte rostliny podle květů? No, tak zapomeňte na to, že by dneska kvetlo úplně všechno... poznáte takový úzkolistý orobinec i jinak? No... a tak nějak se s tím musely děti popasovat. Za každou správnou odpověď rodu i druhu dva body, když jste místo kapra obecného napsali kapr splašený, brali jste jen bod za kapra. Pokud jste napsali karas obecný, za to obecný jste nedostali nic. To teprve panečku odděluje pověstné zrno od plev.

Opět kloubouček dolu před Východočechy, nikdo z nich neměl míň jak 30 bodů za ryby. Jediný, kdo jim v tomto mohl konkurovat, byli Západočeši. Ovšem rybí nejka byl ostravský Dominik, který neudělal ani jednu chybu a za ryby bral plných 40 bodů. Takový západočeský junior Kuba sice měl jednu chybu v druhu ryby, ale jako jediný měl plný počet bodů za rostliny. On měl plný počet i za živočichy, takže bral neuvěřitelných 199 bodů za celou soutěž. Po právu vyhrál v juniorské kategorii. Nikdo neměl víc. Nejlepším výsledkem u žákyň bylo 192 bodů, které získala litovelská Eliška, bojující na Moravskoslezský ÚS. No a v žácích si všechny namazali na chleba Východočeši. Brali první a druhé místo.

Vojta sice zkazil testy, ale v poznávačce se pochlapil a bral nejvíc bodů z našich žáků. To se tentokrát nepovedlo Honzíkovi, který za živočichy bral pouhých 7 bodů. Nejlepším naším žákem byl jihlavský Honza, který obsadil 8. místo. Součet pořadí celého týmu byl 84 bodů. Nestačilo to na lepší jak 5. místo. Na začátek tragédie. Někoho uklidňovalo, že podobný výsledek jsme měli i vloni a nakonec jsme skončili druzí, ale fakt by to už chtělo to do těch děcek nějak dostat. Do vedení šel Moravskoslezský ÚS. Za ním Východočesi a Západočeši.

Nature

Druhý den a závod v plavané. Tátové od kluků se pustili do míchání krmení a šlo se roznášet na místa. Chytalo se na revíru Jizera 4, a to nad Vaňkovým splavem. Naši borci měli vylosované číslo 6. Junioři měli sektor A, dívky B, zbytek pro žáky. Honza začal na C, Matěj na D, Honzík na E a Vojta končil úplně vzadu na F. Mohlo se odstartovat.

Co je třeba říct - děti si zachytaly. Těžko by se hledal závodník, který by nechytil alespoň kilo ryb za první kolo. Ze všech 48 závodníků se to stalo snad jen třem. Jinak se běžně chytalo přes dvě kila ryb. Jedničky ve svých sektorech vyhráli:

  1. A - Náš Robert s 5,8 kily
  2. B - Kristýna ze západních Čech s 3 kily
  3. C - Daniel z Prahy s 3,3 kily
  4. D - Náš Matěj s 6,5 kily
  5. E - Nikča ze severní Moravy s 4,5 kily
  6. F - Náš Vojta s 7,3 kily
Parádní začátek, tři jedničky, jedna dvojka, jedna trojka, jedna šestka. A to se museli všichni vypořádat ještě s bouřkou, která dorazila. Jsou to borci, všichni (nejenom naši).

Pro děti čas na oběd, pro dospělé čas na dělání krmení na druhé kolo. Naši se zase přesouvali. Nové číslo bylo 5. Holky si přehodily sektor s juniory, Honza se přesunul na C, Matěj zůstal na svém D, Honzík a Vojta si přehodili sektory. Chvíle na přípravu a šlo se chytat znovu. Už do toho nepřišla bouřka, ale dvakrát popršelo.

Tentokrát 4 závodníci neměli ani kilo. Nejvíc to odskákali Jihočeši, protože tři závodníci bez kila ryb byli právě z tohoto týmu. Tentokrát to bylo hodně vyrovnané. Západočeši měli tři kluky s úlovkem přes 4 kila, ale téměř to samé nachytali dva Východočeši dohromady. Právě východočeský Filip se postaral o nejlepší výsledek druhého kola, když chytil 6,9 kilo ryb. Jedničky ve svých sektorech vyhráli:

  1. A - Lucka z jižních Čech s 3,4 kily
  2. B - Náš Robert s 5,5 kily
  3. C - Lukáš ze západních Čech s 4,9 kily
  4. D - Náš Matěj s 5,8 kily
  5. E - Šimon z východních Čech s 5,8 kily
  6. F - Filip z východních Čech s 6,9 kily

Nature

Celý závod se řeší tak, že se sečtou pořadí z obou kol a pak se to seřadí. Kdyby někdo měl stejný součet umístění, lepší je ten, co dohromady chytil nejvíc ryb. Matěj byl v klidu. Jako jediný měl dvě jedničky, a i kdyby ještě někdo měl dvě jedničky, Matěj by stejně vyhrál, protože jeho součet vah ryb přes 12 kilo byl největší. Součet dvou jedniček měl i Robert, takže vyhrál juniory.
Fascinující bylo, že všichni naši borci se umístili v první desítce. Celkový součet 27 byl jednoznačně nejlepší. Druhý nejlepší tým, Východočeši, měli skoro dvojnásobný součet.

Byl to famózní návrat do hry. V průběžném pořadí jsme měli součet 6 (5+1) a byli jsme na druhém místě. Před námi byli Východočeši se 4 body (2+2). Za námi Západočeši se součtem 7 (3+4).

Sbalit věci a na pokoje. Čekal nás poslední den závodu a pokus to druhé místo udržet.

Nature

Poslední den přišla na řadu rybolovná technika. Místem konání se stalo hřiště v areálu základní školy v ulici Václavkova. Pořadatelé připravili čtyři muchy, čtyři plachty a vědomi si dlouhého času na skishi, připravili poslední terčovou disciplínu na šesti startech. První dorazili Severočeši a zkušená juniorka Eliška ihned zabrala nejlepší místo na place - dřevěný altán. Ostatní museli být na lavičkách.

Moraváci dorazili téměř poslední. Vojta nemohl najít boďák. Po dlouhém hledání byl nalezen pod Vojtovým polštářem. Sranda nekončila. Po příjezdu na hřiště Vojta zjistil, že s sebou nemá nalepovací číslo. Tak se udělalo nějaké provizorní. Role byly rozdány jednoduše. Karel si chtěl ohlídat kluky, Robert k sobě nikoho nechtěl, Páťa chtěla k sobě Roberta. Starosti nám dělal Honzík, který do předchozího večera onemocněl, ale chtěl se poprat pro tým a nastoupil.

Matematika vypadala jednoduše. Potřebovali jsme vyhrát a Východočechy jsme potřebovali na 4. místě. Kdyby skončili třetí, měli bychom stejný součet umístění a oni by nás porazili, protože v případě rovnosti bodů rozhoduje umístění v poznávačce a tam jsme na tom byli špatně.

Karel chtěl ještě vyzkoušet, zda by Páťa nezkusila mušku skish, ale nakonec na vyzkoušení nebyl vůbec žádný čas, tak se od toho upustilo. Zavelel se nástup a šlo se na to.

Nature

Mušku jsme nezačali špatně. Matěj a Honzík minuli pouze třikrát. Honza měl o jednu nulu víc. Nejlépe dopadl Vojta, který měl akorát jeden kratší výtah, jinak trefil všechno. Robert minul dvakrát. Na začátek to bylo dobrý, šli jsme hned do vedení. Dva Smaslovci sice hodili kilo, ale průměrný výsledek týmu byl horší. Ostatní nás moc neohrožovali. Všimli jsme si opět jednoho malého neduhu, kdy někteří začátečníci házeli suché hody tak, že zkoušeli neustále pokládat, dokud netrefili terč. Paradoxně jim to spíš ublížilo, protože kdo zkoušel tak dlouho házet na jeden terč, neměl potom čas na doházení jednodušších mokrých hodů.

Šli jsme na plachtu a tam se projevilo, že byl Honzík nemocný. Nebyl v pohodě a na výsledku se to projevilo, když jinak devadesátkový borec hodil pouze 82 bodů. Vůbec jsme se nedivili, byl dobrý, že šel vůbec házet. Náš Honza teda zdravý byl, ale přes 90 bodů se taky nedostal. Matěj a Robert dali 96 a nejlíp naházel Vojta, který měl pouze jednu osmičku. Páťa při své premiéře hodila 42 bodů. Opět jsme na tom byli dobře, pouze u moravskoslezského týmu, jihočeského týmu a Prahy měli jednoho závodníka nebo závodnici, co se dostal(-a) přes 90 bodů, jinak byl problém se dostat přes 80 bodů.

V podobném duchu to bylo i na poslední terčové disciplíně. Kromě nováčka Páti se nikdo z týmu nedostal pod 80 bodů. Pouze v Praze a Moravskoslezském ÚS měli tři závodnice nebo závodníky, co se dostali na 80 bodů a víc. Po terčích jsme tedy měli slušný náskok. O druhé místo se praly severní Morava s Prahou a blízko byly i severní Čechy. Východní Češi se první trojce vzdalovali, takže byla šance pro nás na celkové vítězství.

Nature

Mušku dálku rozjel Matěj. Přišel mu do toho mírný poryv, tak to poslal Matěj výš a dostal se k hranici 48 metrů. Druhý hod byl o deset centimetrů kratší. Matěj vypadal silně nespokojeně, protože chtěl hodit víc. Vůbec ho nezajímalo, že to byl nejlepší výkon v žácích a třetí nejlepší vůbec. Druhou nejdelší mušku dálku měl Vojta. Rozhodně to mohlo letět o hodně dál, ale máme teď problém s levou rukou, která to silně podrží nebo zatáhne dřív.

Honza si nemohl načasovat formu líp. Během tréninku před startem disciplíny se podařilo techniku trochu pozměnit a pomohlo to při závodu. Honza poslal nejdelší hod na 45,8 metru a vytvořil si nový osobák nejen nejdelším hodem ale i celkovým součtem. Posledním ze žáků byl Honzík, kde se Karel rozhodl, že Honzík bude házet s jihlavským prutem. Tomáš si nebyl jistý, jestli je to dobrý nápad, tak se párkrát ujistil, že Karel ví, co dělá. Při závodu to nakonec nebylo ani tak o prutu, jako spíš o tělu. Karel celých pět minut komunikoval s Honzíkem a Honzík se snažil techniku měnit. Výsledkem byly smyčky, které lítaly za 30 metrů. Nakonec to Tomáš vyhodnotil jako úspěch, protože původně plánovaných hodů za 27 metrů překonal Honzík nejdelším hodem o 5 metrů. Páťa a Robert šli sólo. Teda - Robert šel sólo a Páťa si vyžádala k sobě Roberta. Nakonec se v součtu dostala za 40 metrů, což bylo překonání dosavadního maxima. Robert se dostal body o 10 centimetrů za Matěje. Ač na něj Dominik stáhnul 6 bodů, Robert stále držel náskok o něco přes 4 body.

Na řadu přišla zátěž dálka. Karel chtěl, aby každý měl první hod ve výseči. Pro Vojtu to znamenalo, že první hod musí jít přes hlavu. Hod byl promáchlý a dopadl někam za 46 metrů. I Páťa šla přes hlavu a dostala se za 30 metrů. Ostatní se trefili do výseče prvním hodem. Cíl byl splněn, vítězství mělo být jasné a již šlo pouze o vyladění pětibojů lepšími hody. Honza si jel soukromý závod s Nikčou, která nad ním vedla o dva body. Nebylo to jednoduché, neb Nikča hodila 60 metrů daleko. Honza ale bojoval jak lev a nejlepší hod dopadl za 62 metrů. Díky tomu nakonec Honza těsně Nikču porazil.

Výsledek pětibojů byl fascinující. Vojta vyhrál žáky ve svém novém osobním rekordu 476 bodů. Za ním byl Matěj na druhém místě a Honza skončil třetí. I Honzík skončil v první desítce, přičemž na 400 bodů mu chybělo 0,6 bodu. Robert také vyhrál pětiboj, když udržel Dominika za sebou.

Doházeno. Z průběžných výsledků po terčích jsme tušili, že bychom měli vyhrát, ale nevěděli jsme, kdo je za námi a jak dopadli Východočeši. Když Karel diskutoval s ostravským Jurou o celkových výsledcích, zmínil se, že potřebují mít východní Čechy na nejlépe 4. místě. Jura zase říkal, že aby se dostala severní Morava na druhé místo, musely by být východní Čechy nejlépe šesté.

Nature

Dorazilo se do kempu, šlo se na jídlo a balit věci. Chvíli trvalo, než se sečetly výsledky a připravily se ceny pro děti. Během té chvíle dorazili zástupci Českého rybářského svazu a dokonce i zástupci Středočeského územního svazu. A mohlo se jít vyhlašovat. Už dorazili i zástupci Středočeského územního svazu.

V kategorii žáků jsme brali zlato za lov ryb (Matěj), dále zlato za RT (Vojta), stříbro za RT (Matěj) a bronz za RT (Honza). To však nebylo vše, ještě šlo o vyhlášení celkových vítězů a tam sice na prvním místě vyhlásili fantastickou Nikču z Moravskoslezského ÚS, ale druhé a třetí místo patřilo nám. Matěj skončil druhý a Honza třetí. Placku za celkové umístění jsme v Jihlavě měli asi naposled v 70-tých letech. Ale pro úplnost nemůžeme opomenout Roberta v juniorech, který celkově také vyhrál a k tomu si přidal dvě první místa za LRU a RT.

Ostatní se také neztratili. Vojta se z původně 24. místa prorval až na celkové 6. místo a Honzík z 25. místa na celkové 11. místo. Paráda. Páťa sice skončila osmá, ale vzhledem k tomu, že byla úplně nováček a třeba v RT absolvovala pouze 3 tréninky, šlo spíše o získávání zkušeností do dalších let.

Nature

Posledním vyhlašováním byla družstva. Brali jsme celkový součet umístění 7 (5-1-1). V rybolovné technice se mezi nás a východní Čechy dostaly týmy z Moravskoslezského ÚS, Severočeského ÚS, ÚS Prahy a i Západočeského územního svazu. Moravský rybářký svaz tedy obsadil první místo. za ním se součtem 10 byli Východočeši a severní Moravané a Slezané. A protože v případě shodného výsledku rozhodovalo lepší umístění v rybářských znalostech, druzí skončili závodníci z Moravskoslezského ÚS, kteří znalosti vyhráli. Východočeský ÚS nakonec skončil třetí.

A tak se stalo, že na prvních dvou místech, stejně jako v loňském roce, skončila Morava. Jen to pořadí se přehodilo, tentokrát vyhrála ta jižní.

Nature

Podařilo se nám to. Z posledních pěti ročníků jsme dovezli dvě zlata, dvě stříbra, jeden bronz. V letošním roce jsme si navíc vybojovali nominaci na mezinárodní kolo Zlaté udice, spojené se Zlatým blyskáčem. Na konci srpna by tým MRS měl vyrazit do Ivanky pri Dunaji (kousek na východ od Bratislavy). Tentokrát to bude o feedru, přívlači, zátěžovém trojboji a poznávání pouze ryb.

Snad se bude dařit i tam. Když se podaří sehnat finance.