Jihlava
Halová liga MRS č. 1
První ze čtyř závodů série Halová Liga MRS 2024. První závod pro nováčka Roberta.
Nature

Tak to začalo.

Od listopadu trénujeme a jezdíme na halové závody spřátelených organizací, abychom se připravili na ty pro nás důležitější - závody Halové ligy MRS pro rok 2024. Zase nás čeká série čtyř závodů, z nichž nejhorší umístění se bude škrtat. A zase to bude zajímavé. Petr se přesunul do kategorie juniorů, Honza si užívá poslední halovou sezónu coby žák, a poté, co naše řady opustili loňští nováčci, co dali přednost rybám, zkoušíme brát s sebou zase nějaké ty letošní nováčky, aby zjistili, zda jim závody něco dávají.

Tradičně se zahajuje v Kroměříži. Poslední víkend v lednu se tedy vyrazilo do tohoto města. Mělo se jet ve dvou autech, klasicky. Došlo ale k několika změnám. Jednak nám někteří závodníci popadali s nemocemi, druhak někteří měli jiné aktivity. Například Karel měl hned dvě aktivity. V pátek vyrazil na maturitní ples Kikiny, kde si po dlouhé době spolu zatančili, aby poté silně unavený ráno vstával a vyrazil do Brna. Předseda pobočného spolku dostal v loňském roce kartáč, že si Jihlava dovolila nevyslat nikoho na víkendovou chlastačku vedoucích kroužků MRS do Pasohlávek, takže když se na sobotní představování Timár ligy, která v MRS nahrazuje Zlatou udici, nepřihlásil žádný vedoucí ani tentokrát, vyrazil tam Karel, aby náš spolek nebyl opět na listině hříšníků.

Timár liga je soutěž pro děti, které buď začínají v rybářském kroužku, nebo už v nějakém jsou delší dobu, nebo je to možná ještě jinak. Z každé strany chodí jiná informace. Našim klukům je soutěž uzavřená. Kdo se nezúčastní Timár ligy, nepojede příští rok na Národní kolo Zlaté udice a je to soutěž pouze do 14 let. Honza je tím pádem vyřazen, protože letos už je mimo věkový limit a Timár liga neplánuje vyslat na Národní kolo Zlaté udice nikoho do juniorské kategorie nebo tam asi nasadí jednoho ze žákovských náhradníků. Peťa je jako junior také vyřazen a Adama plavaná nezajímá.

Loučíme se tedy s odborem mládeže. Bohužel plavaná nás moc netáhne a odbor mládeže se nehodlá zabývat jinou chytací technikou. Kdo ví, co bude příští rok se Zlatou udicí, ale bude to sranda, když se do ní bude vybírat tým na základě poznávání 5 ryb a házení míčku na plachtu. Jestli vůbec nějaká Zlatá udice v MRS bude letos, to zatím nikdo neví... Vloni se v podstatě na truc uskutečnila díky ohromnému úsilí p. Honzírka z Kroměříže, který se za to ještě navíc dočkal pouze kritiky, jak všechno dělá blbě. Původním cílem bylo se vůbec nezúčastnit a ten hrozný člověk do toho hodil vidle a pomohl vytvořit podmínky, díky kterým tým vyhrál Národní kolo. Hanba mu! :)))

Zpátky k RT.

Nature

Jihlavu v Kroměříži reprezentoval Adam s Honzou mezi staršími žáky a Maty s Robíkem v mladších žácích. Asi to nebylo úplně fér, že musel Robík bojovat proti klukům, kteří již delší dobu hází, ale takový je život začínajícího ertéčkáře. Cílem bylo hlavně poznat prostředí závodu a průběhu.

Stejně jako my jezdíme na závody Moravskoslezského územního svazu, tak jezdí na naše závody Moravskoslezský územní svaz. Proto se ráno v Kroměříži objevilo 64 závodnic a závodníků. Přijela konkurence z Litovle, Bohumína a Ostravy. Jarda z Bohumína již přešel do juniorů, a tak na Adama s Honzou čekal hlavně chropyňský Matěj a otazník visel nad ostravským Honzou a bohumínským Adamem. Také jsme byli zvědaví na kluky ze Zábřehu, kteří se již na závodech severní Asie představili jako velmi nadějní do dalších měsíců a let.

Na Matyho s Robíkem čekali zkušení kluci z Chropyně, kteří se tomu věnují stejně dlouho jako Maty. Překvapilo nás, že Honzík, který v loňském roce závodil ve starších žácích, se najednou vrátil do mladších žáků, ačkoliv jeho otec byl horlivým zastáncem toho, že mladší žáci, kteří tak moc převyšují ostatní mladší žáky, již mají být ve starších žácích. Koneckonců kvůli tomu taky musel Adam jít výš, když byl ještě v mladších žácích.

Lidi z RT v Moravském rybářském svazu berou závody jako důležitý trénink před venkovní sezónou, proto opět na všechny čekala třikrát plachta a třikrát skish. Někteří tak bojovali s tím, aby šestkrát předvedli kvalitní výsledky, když pomýšleli na nejvyšší místa. Jiní naopak měli na každé disciplíně tři pokusy hodit opravdu pěkný výsledek a mít radost alespoň z něj, kdyby se zbytek nepovedl.

Hopsa hejsa do závodu. Plachta byla odstartována...

Nature

Hned tři kluci v mladších žácích hodili 82 bodů, další 74. Byli jsme plní očekávání, jak se s tím popere Matyáš, když těch tréninků moc neabsolvoval. Nakonec jsme byli velice příjemně překvapeni, když tam lupnul 62 bodů. Na začátek super. U Robíka jsme očekávali, že nejvíc může urvat na podhodu a něco i přes hlavu, takže výsledky okolo 40 bodů by pro nás byly příjemné. Nakonec to bylo podle předpokladů, Robík přišel s 36 body. Pro začátek dobrý.

Druhé kolo bylo u Matyho zklamání, pouhých 40 bodů, to se hodně nepovedlo. Je pravda, že jsme hodně zvyklí na tmavé pozadí, takže když potom vyjedeme někam ven, kde tmavá zeď není, máme problémy. Na druhou stranu nás neskutečným počinem překvapil Robík, když se mu podařilo hodit 52 bodů. To nám hodně zvedlo náladu, vyšlo to skvěle. Na tréninku jsme se při kontrolním počítání na takovou hodnotu nikdy nedostali.

Na třetím kole se Maty trochu sebral a dostal se přes 50 bodů. Po plachtě se usadil na 7. místě. U Roberta jsme očekávali standardní průběh začátečníka - po pěkném výsledku propad z nervozity, aby další kolo dopadlo taky skvěle. A potvrdilo se to, Robík ve třetím kole hodil 44 bodů. Ačkoliv míň, pořád super. Prozatím celkové 9. místo.

Nature

Kluci ve starších žácích začali skvěle, Adam i Honza 96 bodů. Adam ustřelil jednou zprava a jednou mu to spadlo za desítku na přeshlaváku. Honza jednou vedle zleva, podruhé na libovolném. Po prvním kole vedení o 4 body před Matějem. Další nejblíž byl ostravský Honza, který hodil o 10 bodů míň.

Druhé kolo a Adam hodil stejně jako Matěj - 94 bodů. Poněkud překvapivě zaváhal Honza, když dal 86. Je pravda, že to hodil na prostřední plachtě, kde polovina byla osvícená Sluncem, takže mu to zřejmě rozhodilo oči. Stane se. Třetí kolo patřilo Matějovi, když hodil 96 bodů. Adam si pohoršil s 92 body a Honza hodil také 92 bodů.

Po plachtě se Matěj s Adamem dělili o první místo s úplně stejným výsledkem - 96-94-92. Honza kvůli druhému kolu ztrácel 8 bodů. Prozatím spokojenost.

Nature

Přišla skish a tam se dalo očekávat u mladších kluků cokoliv. Připravovali jsme se na první terče, kde se dá urvat nejvíc. S tím že Maty ukazoval na tréninku, že by mohl trefit i na dalších terčích. A množství hodů těsně kolem terče ukázalo, že Matymu chybělo trochu toho štěstíčka, aby měl bodů víc. Takhle to bylo v prvním kole pouze 25, což nebylo moc. U Robíka se doufalo, že neskončí s nulou, což vzhledem k tréninku nemělo nastat, ale zase na druhou stranu moc dobře víme, co dokážou s hlavou udělat nervy, kór na prvním závodu. Robík se ale pochlapil a hodil 20 bodů. Paráda.

Ve druhém kole se Maty zlepšil a hodil 45 bodů. To už bylo super a udělalo nám to radost. Tentokrát si o trochu pohoršil Robert, který hodil 15 bodů, ale pořád pro nás byly tři trefy víc než žádná. Na řadu přišlo poslední kolo a Maty zopakoval 45 bodů. A Robík se pochlapil a ve třetím kole hodil to, co v předchozích dvou kolech dohromady - 35 bodů. To jsme nečekali. Kluci se rozloučili se závodem pěkným výsledkem na závěr.

Nakonec skončil Matyáš na 6. místě. Oproti těm nad ním ztratil docela dost na plachtě, ale vzhledem k tomu, že kluci nad ním jsou cca o 2 roky starší, nám to zatím nevadí. Robík skončil předposlední. Pohledem do výsledků nám na ty nejblíže nad námi chyběla jedna lepší plachta a jedna lepší skish. Uvidíme, co se nám podaří vyladit na dalších trénincích před závodem u nás. Pro začátek dobrý...

Nature

U starších kluků zahájil Adam stovkou. Opět takové ty rozporuplné pocity. Nadšení Karla z další stovky Adama, s výhledem na dalších pět mušek, co bude muset navázat. Však taky jednou Jirka zmiňoval, že Adama nabádal k tomu, že by si měli společně navázat nějaké mušky, než začne sezóna, a Adam mu odpověděl "mně váže Karel"... takže za zimní sezónu zatím 10 mušek. A to nás čeká ještě cca 5 závodů...

Honza minul v prvním kole třikrát, což pořád bylo dobrý, stáhl ztrátu na Matěje, který hodil 4 nuly. Matěj mu to vrátil v druhém kole, kdy hodil 95 a Honza měl 90. Adam si zopakoval Kunčice - po stovce přišlo 75 bodů. Toto ještě úplně nezvládáme po psychické stránce. Opět došlo k remíze mezi Matějem a Adamem a rozhodovalo poslední kolo, kdo z nich vyhraje. Honza do toho mohl promluvit tím, že hodí 100 nebo 95 bodů. Přišel ale nečekaný zkrat - 60 bodů! Tak to jsme nepochopili. První analýza naznačuje, že by ruka ještě nebyla v kritických situacích sladěná s novým prutem, který Honza má. Bude třeba to sledovat a přijmout opatření.

To, že Matějovi i Adamovi jde o hodně, bylo poznat z posledního kola. Matěj minul dvakrát. K naší smůle Adam minul třikrát. A tak stejně jako v loňském roce nás Matěj porazil. Tentokrát to bylo pouze o 5 bodů. Adam se tedy umístil na druhém místě. Na třetím místě skončil Honza, který ztratil 33 bodů. O dalších 32 bodů pak byl ostravský Honza.

Nature

Ještě nás čekala multi. Ta pouze pro Honzu s Adamem, Maty ani Robík to ještě nezkoušeli a delší dobu zkoušet nebudou. Jednalo se o jedno kolo a všichni mlaďoši do 18-ti let. Tradičně se multi věnujeme sporadicky a většinou tak poslední půlhodinu na tréninku, protože plníme různé výzvy na disciplínách 3 a 4, které mají vyšší prioritu.

Karla vyděsilo, když viděl, že kroměřížský Robert kromě miliardy stovek na plachtě a skishi už umí házet i 95 na multi. Začíná to být hodně nebezpečné. Na druhém místě skončila ostravská Natálka s 85 body a třetí byl bohumínský Adam s 75 body. Za ním skončil chropyňský Matěj a pátý byl Adam. Pak ještě bohumínský Jarda a na sedmém místě Honza. Tady nám tedy placka unikla.

Nature

První závod Halové ligy MRS 2024 máme za sebou. Adam s Honzou zapisují body za 2. a 3. místo a ještě nemusíme panikařit, stále mají oba šanci vyhrát celkově, nejhorší závod se škrtá. Peťa, Karel a Tomáš zapisují nuly a ostatní závody se již budou počítat kompletně. To jsme teda zvědaví, jak se s tím popasují.

Nyní nás tedy čeká trénink, závod v Litovli, trénink a závod v Jihlavě. Dva týdny v kostce. Uvidíme, jak se zadaří.

Tak ještě úsměv na rozloučenou... no tak nic.