Jihlava
Halová liga MRS č. 2
Druhý ze čtyř závodů série Halová Liga MRS 2024. První závod pro nováčka Tomáše, druhý pro Roberta.
Nature

Přišla neděle a místo tréninku jsme dělali závod. Jednalo se o druhý závod naší Halové ligy MRS. Pořadatelem byl pobočný spolek Jihlava, organizaci měli na starosti lidé kolem RT. Takže my a naši nejbližší.

Dorazilo celkem 37 závodnic a závodníků z Moravského rybářského svazu. Nejvíc jich dorazilo z Kroměříže, o jednoho míň bylo od nás a o dalšího jednoho míň bylo z Chropyně. Zapojili se i závodnice a závodníci z Českého rybářského svazu, šest z moravskoslezského svazu, pět z východočeského, čtyři z Prahy a i jeden Jihočech. Hodně nás potěšilo, že dorazil i Honza z Třeště a nakonec ještě Víťa, který s trenérem třešťských dětí Vláďou přijel vyzkoušet první halové závody.

Starší kluci dorazili již na sedmou a přidaly se k nim parťačky z Prahy. Jirka si vzal všechny na starost a společně všichni připravili haziště. Karel mezi tím chystal věci na závod. Maminky Peti a Adama si začaly chystat věci na občerstvení. K dispozici byly tři buchty, jedna bábovka a hromada chlebíků s pomazánkami. O jídlo tedy nebyla nouze. Kolem osmé, jak byli instruováni, dorazili nováčci Robert a Tomáš. Matyáš nakonec ze zdravotních důvodů nemohl přijet. Škoda.

Kolem osmé přijížděli jednotliví závodníci a hala se začala plnit. O půl deváté se začali scházet i rozhodčí a závod se pomalu blížil ke svému zahájení. V devět Karel zavelel nástup a instruoval všechny účastníky, jak závod bude probíhat. Zvlášť upozornil na hromadu jídla, které pro účastníky připravili organizátoři a že jestli se to nesní, tak po závodě proběhne disciplína 11 - sváča skish.

Pak se rozhodčí rozešli k šesti plachtám, na starty došli první závodníci a závod mohl začít.

Nature

Jihlavě to rozjel Robert. Bylo vidět, že našim nováčkům vládla nervozita. Celé první kolo jsme si v podstatě jenom ujasňovali, kde jsme v hodech dělali chyby, abychom v dalších kolech dopadly líp. Robert byl možná i trochu přemotivovaný, protože na trénincích již hází kolem 70 bodů. No, v prvním kole to bylo 38. Hned po něm nastoupil Tomáš a pro něj to bylo ještě těžší, protože měl za sebou jednak méně tréninků, druhak to byl úplně první závod a nervozita se projevovala zpomalováním v konci. Přesně tam, kde měl zrychlit. Ale zvolili jsme strategii trefovat plachtu bez ohledu na to, kam to padne. A to se dařilo asi v polovině případů. Nakonec to bylo o 2 body míň. Víťa z Třeště nás překonal, v prvním kole hodil 44.

Adam rozjel první plachtu se třemi osmičkami, takže 94. Honza to proložil šestkami, takže 88. Peťa nastoupil a lupl tam svoje první závodní kilo. Konečně to vyšlo. Nadšení Karla kalilo jen těch pět mušek ve vzduchu, které bude potřeba navázat. Peťa se okamžitě zařadil na první místo vedle kroměřížského Ondry, který hodil také plný počte. Třešťský Honza na rozjezd příjemných 80 bodů. Zatím až na našeho Honzu první kolo příjemné překvapení.

Zuzka začala s 98, osmička byla předposledním hodem. Shodou okolností úplně stejný výsledek měl Karel, také jedna osmička předposledním hodem. Tomáš hodil fantastických 94 bodů.

Po prvním kole jsme měli 1 stovku a 5 mušek ve vzduchu.

Nature

Do druhého kola nastoupil Robert s dvěma desítkami na podhodu. Úžasný začátek. Tu a tam něco ulítlo, jako třeba hod zleva, kdy se Robík vytočil tělem úplně doprava a kapku vyhodil mimo, ale zbytek krásně obstřeloval černý terč a několikrát ho trefil. Bylo z toho úžasných 70 bodů a nový osobák na závodech. Tomáš a Robert udělali svoji dvojku a byli pořád u sebe a po každém výkonu si plácli a to jim pomáhalo ve výkonech. I Tomík se totiž zlepšil. Opatrné hody z prvního kola začaly mizet a kapka dolétala na plachtu. Byly tam ještě některé komplikované hody na nulách, ale jinak krásných 54 bodů. Tady se nám vedlo víc jak Víťovi, který si pohoršil o 6 bodů na 38.

Adam i Honza se zlepšili o dva body, takže Adam 96 a Honza 90. Peťa, který hned po prvním kole běžel za Karlem a stresoval ho, že nad ním vede o dva body, dal v druhém kole 98. Fantastický rozjezd, kde ale visel ve vzduchu možný střet s nervama a pokažené třetí kolo. Honza z Třeště zopakoval parádní první kolo a opět hodil 80 bodů.

Zuzka opět hodil a 98 bodů. Karel opět hodil to, co Zuzka, jenom ta osmička padla jinde. Peťa stále vedl o 2 body. Tomáš si druhé kolo pohoršil, když hodil 88 bodů.

Po druhém kole se počet mušek nezvyšoval.

Nature

Třetí kolo přinesl fantastické zlepšení Roberta, když hodil dokonce 78 bodů. V kategorii nováčků nikdo nehodil víc a v mladších žácích by to byl třetí nejlepší výsledek. Úžasné představení. Parádu na závěr si připravil i Tomáš, který sice nezačal úplně nejlíp a vypadalo to, že poslední kolo bude trošku horší, ale pak přišel na hody zleva a hodil tam dvě desítky (!). Okamžitě tak dohnal ztrátu z předchozích hodů a nakonec vylepšil své maximum o dva body na 56. Ani ve snu se nám nezdálo o takové plachtě u kluků. A to i třešťský Víťa se překonal a hodil v posledním kole 54 bodů, čímž zlepšil maximum svého prvního halového závodu o 10 bodů.

Adam udržel konstantní výkon a se třemi osmičkami opět získal 94 bodů a šel do průběžného vedení nad chropyňským Matějem, který se Adama držel zuby nehty a ztrácel pouhé 2 body. Třetí byl Honza, který měl začátek horší, ale ve třetím kole hodil stovku. Je vidět, že jeho individuální dřina na trénincích začínala přinášet ovoce. Peťa ovšem nervy na uzdě neudržel a přišlo snížení výsledku na 86 bodů. Stále to ale bylo třetí místo, jen dva body za kroměřížským Robertem. Honza z třeště si tentokrát trošku pohoršil a zakončil plachtu se 76 body.

Karel opět hodil 98 bodů a po plachtě se dělil o první místo s litovelským Honzou a kroměřížským Jardou. Tomášovi to na třetím kole párkrát ustřelilo a zakončil na 80 bodech. Zuzka se od Karla odpoutala a hodila 100 bodů, takže vedla o 2 body nad Karlem a v ženách měla náskok 12 bodů.

Po třetím kole 10 mušek ve vzduchu.

Nature

Plachta se doházela velice rychle. Dali jsme rozhodčím delší pauzu, stáhli plachty a připravili terče na skish. V mezidobí úspěšně mizelo jídlo, probíhaly různé debaty mezi vedoucími a trenéry a chystaly se boďáky na další disciplínu. Když bylo všechno připraveno, mohlo se začít.

V tuto chvíli by bylo asi správné zmínit, že náš Honza musel před druhou hodinou zmizet. Měl dvě možnosti - nedoházet to a odjet nebo odházet, co stihne. To vycházelo na jedno kolo skishe. A tak Karel řekl, že si to během pauzy hodí třikrát na jeden terče. Což se Honzovi ale vydařilo tak skvěle (100-95-100), že se začaly ozývat hlasy nad jistou neférovostí takového házení, protože každý musel mít mezi jednotlivými koly mít téměř hodinou pauzu a posouval se po tělocvičně, zatím co Honza si hodil 60 hodů na jednom místě v podstatě bez přestávky. A tak se Karel rozhodl, že aby se předešlo případným následným komentářům o protěžování vlastních závodníků, bude Honza mimo soutěž. Honza s tím problém neměl. Nicméně stovky se do výzvy o mušky započítaly.

Aktuálně tedy 20 mušek ve vzduchu.

No a mohla se začít skish i pro ostatní.

Nature

Že v nováčcích na první místo asi nedosáhneme, jsme viděli již po plachtě, kde jsme ztráceli na prvního 38 bodů a když vedoucí Jakub z Chropyně hodil v prvním kole skishe 60 bodů, bylo v podstatě rozhodnuto. I na skishi jsme se v prvním kole zastřelovali a zjišťovali, co vlastně chceme dělat za techniku, aby nám to alespoň doletělo k terči a ještě pokud možno rovně. Pozitivní bylo, že jsme trefovali první terče. Na to se v podstatě připravujeme s nováčky a oba kluci získali nejvíc bodů právě na prvních třech terčích. Nakonec Robík hodil 30 bodů a Tomáš pouze o 5 bodů míň. Stejně jako Tom měl i Víťa.

Adam nezačal špatně. Jenže - řekněte žákovi, že konkurent hodil celou skish se ztrátou 5 bodů. Adam se snažil hodně držet, dokonce bylo prvních 10 hodů plných, ale pak přišel první terče podruhé a tam úplně nepochopitelně Adam lupnul dvě nuly... A pak si to zase doházel do plných... Těchle 90 bodů jsme teda vůbec nepochopili. Jako kdyby to bylo jinde nebo jedna nula na prvním a druhá jinde... No mazec. A nebyl jediný, kdo byl rozhozený. I Matěj, který Honzu během házení sledoval celou dobu, byl nervózní tak, že hodil 5 nul. Stejně teda hodil i Honza z Třeště, ale pro toho to byl osobní rekord. Pro kluka, co hází od léta, bylo 5 nul famózním výkonem.

Provokatér Petr hodil další kilo... Neuvěřitelný závod Peti po několika nepovedených závodech. Je vidět, že i Peťa to má v ruce a že to, jak si ho vzal Tomáš do parády, hodně pomohlo.

Karel hodil jednu nulu na čtvrtém terči v prvním kole, zbytek plný. Zuzka údajně slyšela Karla říkat, že hodil 95, a protože ho chtěla porazit, rozhodila se a hodila 2 nuly za sebou. Takže 90 bodů celkově. A Karel dostal kartáč, že si takové věci neříká někde, kde ona nehází. No nic... Tomáš hodil fantasticky. Díky pravidelným hecům s Adamem a Peťou se výkonnostně také zvedl a minul pouze dvakrát.

První kolo skishe dopadlo vcelku skvěle, tedy pro nás. Počet mušek se nezvyšoval.

Nature

Druhé kolo začaroval Robert. Na prvních terčích exceloval a na zadních terčích, když se mu Karel snažil vysvětlovat techniku, Robík se zeptal "takže to mám házet jako na plachtě?" a po Karlově souhlasu to tam začalo padat. Teda - nepadalo to tam všechno. Sem tam kladivo, sem tam ústřel do země... ale technicky se to zlepšilo natolik, že Robert dokázal vybojovat fantastických 50 bodů. A nezaostal ani Tomáš. Ten teda na zadních terčích zabíjel hřebíky do země skoro neustále na zadních terčích. Ale začal čtyřmi zásahy z prvních čtyř hodů, což mu pomohlo nakonec zlepšit výsledek na 30 bodů. Víťa zopakoval svůj výsledek z prvního kola.

Adam zopakoval předchozí kolo jak přes kopírák. Opět dva hody po sobě na jednom terči nuly, pak plný. Tentokrát to ale bylo snesitelnější, bylo to na pátém terči. I Matěj se uklidnil poté, co mu Karel řekl, že Honza se nebude počítat do vyhlašování. Výsledek zlepšil o 10 bodů. Bez Honzy se před posledním kolem drželi nahoře Adam a Matěj za ním o 22 bodů.

Peťa v druhém kole krizovka. To se fakt hodně nepovedlo. Klika byla, že měl docela slušný náskok a držel třetí místo o necelých 40 bodů. Honza z Třeště si pohoršil o 5 bodů, ale stále se nesl na své vlastní vítězné vlně, protože podruhé za sebou měl víc, než měl dosavadní rekord z minulých závodů.

Karel zase hodil jednu nulu, tentokrát předposledním hodem. Už to vypadalo na litovelské déjà vu, kde Karel také všude vždycky jednou minul. Zuzka tentokrát bez Karlových poznámek zakončila s jednou nulou. Bohužel Tomovi to tentokrát nevyšlo, pětkrát vedle.

Po druhém kole se počet mušek nezvedal...

Nature

Ve třetím kole mezi nováčky padlo nejvíc 45 bodů, které hodil znojemský Honza. O pět bodů míň měli hned tři závodníci a jedním z nich byl i náš Robert. Tentokrát bohužel těžká krizovka pro Tomíka, který se nějak nedokázal domluvit s rukou a buď to letělo vedle nebo před terč. Naštěstí to nebyla nula, dali jsme 10 bodů. Původní plán splněn - v žádném kole celková nula. Zlepšení předvedl třešťský Víťa, který hodil 30 bodů.

Že si Matěj s Adamem nic nedarují zadarmo, se ukázalo ve třetím kole. Oba na závěr hodili plný počet. Ještě že Karel nemá podobnou dohodu i s Chropyní, už by po nocích možná nedělal nic jinýho, než jenom vázal mušky. Peťa po nepovedeném druhém kole zase trochu zvedl laťku a vytáhl z toho aspoň 80 bodů. Honza z Třeště si zopakoval své maximum 75 z prvního kola a byl maximálně spokojen...

Zuzka zakončila své představení stovkou. Naštěstí Karel alespoň na posledním kole hodil plný počet. Zrovna na poslední kolo šel k Jirkovi a paradoxně na posledním kole dopadala kapka ke středu terče nejčastěji. Tomáš po nepovedeném druhém kole vytáhl opět výsledek na 90 bodů.

A byl konec. Konec části plachta + skish. Karel se rozhodl udělat vyhlašování nadvakrát, aby ti, co multi nehází, mohli odjet domů. Nejvíc to potěšilo znojemské závodníky, kteří potřebovali odjet dřív.

Nature

Hlavní soutěž vyhrál v nováčcích chropyňský Jakub. Na druhém místě jsme však měli svého koně - Robíka, kterému se hned na druhém závodu podařilo překonat hranici 300 bodů. Fantazie. Tomáš skončil sice poslední, ale to tak bývá u těch prvních závodů. Pohledem do výsledků z Kroměříže, která byla prvním závodem Robíka, se dá říct, že to dopadlo skvěle. Tomík dokonce hodil o 9 bodů víc než Robík v Kroměříži, takže paráda. Jsme zvědaví, jak to dopadne v Hodonicích, pokud kluci pojedou. Víťa z Třeště při své premiéře na halových závodech hodil o 5 bodů víc než Tom.

Kdybychom počítali Honzovu skish, vyhrál by s náskokem 9 bodů. Je ale otázkou, zda by to tak dokázal naházet postupně s vědomím, kolik hodili Adam s Matějem. Stejně tak by možná Adam s Matějem mohli hodit víc, kdyby nevěděli, kolik hodil Honza. Asi nemá smysl nad tím přemýšlet. Zkrátka z těch, co házeli postupně, vyhrál Adam o 22 bodů před Matějem a třetí skončil kroměřížský Adam. V juniorech Peťa nakonec uhájil třetí místo, což jeho nejlepší umístění v konkurenci MRS a nový osobák v součtu, který šel přes 520 bodů. I Honza z Třeště si udělal osobák, dostal se přes 450 bodů.

Zuzka vyhrála v ženách s náskokem 37 bodů. V domácím minisouboji vyhrál Karel o tři body. V mužích to bylo nerozhodně mezi Karlem a Honzou z Litovle. Součet - stejně. Počet stovek - stejně. Lepší plachta - oba dva třikrát 98. Nakonec to Karel vyřešil tak, že se srovnal závodníky podle abecedy. Vyhrál tedy Honza a Karel obsadil druhé místo. V podstatě se v klínil mezi rodinu, protože na třetím místě skončil Jeňas s o 10 bodů menším výsledkem. Tomáš se dostal přes 510 bodů. Škoda dvou plachet a jedné skishe...

Vyhlášeno, mládež odjela, začala se trénovat multi skish, která se měla házet dvakrát.

Nature

Multi byla hodně zajímavá. V kategorii do 18-ti let se Adam pod vidinou dvojnásobného počtu mušek a kilo neskutečně snažil a ač minul, vybojoval 90 bodů, kterými o 20 bodů přeházel všechny závodnice a závodníky do 18-ti let. V druhém kole nejvíc hodil kroměřížský Robert, ale přehodil Adama pouze o 10 bodů, a tak premiérově vyhrál multi skish mládeže náš Adam. Paráda. Ani Peťa se neztratil. Ač lepší výsledek bylo 60 bodů, ukočíroval to na sdílené čtvrté místo, o které se dělil s Matějem.

Karel si potřeboval zorganizovat výsledky, a tak multi vynechal. Při pohledu do výsledků dospělých si říkal, že udělal dobře, Zuzka začala stovkou. Pak sice hodila v druhém kole 85 bodů, ale i tak vyhrála o 10 bodů. O druhé místo se dělila rodina Honza-Jeňas, kde na druhé místo nakonec šel ten mladší, který měl jeden výsledek lepší - 95 bodů. V podstatě nám Moravskoslezský územní svaz naznačil, že bychom měli na jižní Moravě víc trénovat.

A to bylo všechno. Sladké ceny se dorozdaly. Až na šest dospělých závodníků každý dostal na cestu jednoho ježečka, které připravil Peťa se svou maminkou. Naše tradiční cena opět sklidila velký úspěch.

Když všichni odjeli a všechno se douklidilo, hodiny ukazovali něco kolem půl páté odpoledne. Karel začal provokovat něco ve smyslu "no, počkáme půl hodiny a můžeme to zase vytáhnout a začít trénovat", ale to nikdo nebral vážně. Všichni toho měli plné zuby, bylo to hodně vysilující. Závod byl tedy ukončen, trénink zrušen a začaly nám jarní prázdniny. Po nich bude rybářský veletrh a třetí kolo Halové ligy MRS. Jsme natěšení, jak se nám budou výsledky vyvíjet dál...

Byli jsme dokonce tak zničení, že jsme úplně zapomněli na tradiční závěrečnou společnou fotku :(

Jo - a snědlo se skoro všechno, zbylo asi jenom pět namazaných chlebíků.