Jihlava
Finále Grandslamu MS ÚS
Poslední závod čtyřdílné série halových závodů na severovýchodě republiky. Tentokrát v Budišově nad Budišovkou.
Nature

Jako každý březen, i ten letošní uzavírá halovou sezónu. Teploty se zvyšují, už se objevují chvíle, kdy máme i 15 °C, a začíná nás to lákat ven. Sezóna by se ale měla dojet, tak ji dojedem.

Moravskoslezský územní svaz má svou sérii rozdělenou do čtyř měsíců. Poprvé se všichni sejdou v Bohumíně, a to ještě v prosinci. Leden je vyhrazen pro Kunčice pod Ondřejníkem. Únor byl litovelský a v březnu byl poslední závod v Budišově nad Budišovkou.

Počítání do celkového žebříčku je v pravdě originální. Každému závodníkovi se počítá pouze první plachta a první skish. Hodíte první kolo špatně a ostatní kola naházíte plný? Smůla. Jako na venkovních závodech - také máte jenom jeden pokus na plachtě a jeden pokus na skishi. Nikoho nezajímá, zda byste potom hodili líp. Perfektní příprava na venkovní sezónu a tvorba psychické zátěže na závodníky, která je bude čekat i venku. Aby to nebylo zase tak náročné, každý má právo na jednu korekci - nejhorší výsledek ze čtyř závodů se škrtá, takže se počítají pouze tři nejlepší výsledky.

Zuzka se už v podstatě nemusela účastnit, protože tři předchozí závody se jí povedly takovým způsobem, že ikdyby do Budišova nejela, měla jasné vítězství. Ale Karel si chtěl zaházet před nedělním závodem MRS, a tak oba vyrazili. Honza měl zájem jet taky, ale z organizačních důvodů ho Karel musel nechat doma. Jel pouze Karel a Zuzka.

A Bekynka...

Nature

Do Budišova dorazilo 55 závodníků, 39 mládeže a 16 dospělých. Na všechny čekaly tři plachty a tři skishe. Pak proběhlo ještě jedno kolo multi. Mládeži se započítávalo zvlášť, kdyby někdo hodil stejně, proběhlo by ještě rozstřelové kolo. Dospělým se multi počítala do celkového pořadí.

Závodu se zúčastnil Bohumín, Casting Frýdek-Místek, Litovel, Ostrava a Vítkov. Z přespolních dorazila děvčata z Prahy a z Moravského rybářského svazu zde byl Karel a Jára. Karel házel, Jára byl rozhodčím.

Proběhl nástup, přivítání pořadateli a mohlo se začít.

Nature

Plachta se házela na deseti startech. Jakmile se celé kolo odházelo, všichni se posunuli o start doprava. Kromě těch, kteří byli na posledním startu, ti se posunuli úplně doleva na první start.

Hned v prvním kole v Karlovi hrklo, když vážný konkurent našich chlapců, bohumínský Jarda, hodil hned v prvním kole plný počet - 100 bodů. Vypadalo to, že oproti předchozích letech je Jarda daleko líp připravený na blížící se venkovní sezónu a s ní spojenou nominaci.

Zuzka hodila v prvním kole hodila 100 bodů, zatím co Karel hodil pouze 98, a tak se Zuzka ujala vedení v interním mini závodu. V druhém kole se Karel zlepšil a hodil také za 100, ovšem Zuzka hodila druhou stovku za sebou. Do třetího kola Karel vstoupil dobře, ale zase mu jedna kapka nedoletěla a padla na osmičku, takže opět 98 bodů. To Zuzka si jela svůj závod a hodila zase stovku. Po plachtě to bylo 300 pro Zuzku a 296 pro Karla. V porovnání ve svých kategoriích byl Karel na děleném prvním místě, když hodil stejně jako litovelský Bombik. O osm bodů za nimi byl ostravský Jirka. V ženách Zuzka jednoznačně vedla, bohumínská Lucka na ni ztrácela 12 bodů.

Nature

Plachty se sbalily a vytáhly se žluté terče. Postavilo se deset startů a po tréninku se zahájila druhá část závodu.

V prvním kole Karel hodil 95 bodů a protože Bombik hodil plný počet, ujal se vedení v mužích a Karel ztrácel. Zuzka hodila stejně jako Karel. Nic se neměnilo, Zuzka stále vedla v ženách i nad Karlem. Menší šok zažil bohumínský Jarda, kterému první kolo vůbec nevyšlo a docela si zkazil předchozí parádu na plachtě. Ostatní junioři mu nedali šanci a Dominik, Tomáš i Max šli před něj.

V druhém kole Bombik hodil 90 bodů a Karel hodil 95 bodů, takže se na prvním místě opět srovnali. Lucka hodila plný počet a Zuzka opět 95 bodů, takže náskok v ženách se o 5 bodů zmenšil. Třetí kolo znamenalo pro Bombika opět stovku a pro Karla opět 95 bodů. Opět byl ve vedení Bombik. Zezadu se nebezpečně blížil ostravský Jirka až do posledního kola, kde minul třikrát a ztrácel 16 bodů na Karla. Zezadu však nebezpečně a potichu dotahoval Aleš, který sérií 95-100-100 dotáhl Karla na ztrátu pouhých 2 bodů. Zuzka v posledním kole minula dvakrát, a tak se stalo, že v součtu plachty a skishe měla o pouhý jeden bod míň než Karel.

Nature

U dospělých ale závod nekončil, přišla multi. Specialita Moravskoslezského územního svazu, která jinde není. Větší nervy pro jedny, větší výzva pro druhé, velká šance pro třetí zvrátit průběh závodu.

Bombik kupodivu minul čtyřikrát. Na takový výsledek u něj nejsme dvakrát zvyklý, ale byla to šance pro Karla dotáhnout a třeba i Bombika porazit. Vyvíjelo se to dobře, v prvním kole pouze jedna nula. No, multi se jede na dvě kola a když někdo z posledních pěti hodů třikrát mine, nemůže úplně spoléhat na vítězství. Karel hodil 80 jako Bombik a bylo to jasné - Bombik o 5 bodů porazil Karla. Šance pro Jirku a Aleše. Jirka se s tou šancí popasoval stejně jako Karel, takže si nijak nepolepšil a skončil za oběma výše zmíněnými. Aleš se s tím však popral líp. Pouze dvě nuly a celkový výsledek 90 bodů vystřelil Aleše před Karla i Bombika a Aleš tak vyhrál mužskou kategorii.

Ani Zuzce se nedařilo, hodila na multi úplně to samé, co Karel - 80 bodů. Velké zklamání pro Zuzku. Jednak ji porazil Karel, druhak se Lucce podařilo hodit 95 bodů a o 13 bodů vyhrála v ženách.

Nature

Při vyhlašování se rozdávaly prvním třem sladké čokoládové odměny. Zuzka si moc přála čokoládového zajíčka, ale nevyšel na ní. A tak, když šel Bombik v mužích jako druhý, vybral si zajíčka, kterého Zuzce dal. Karel dostal krabičku čokoládových pralinek, kterou následně dal Bombikovi na revanš.

Zbývalo vyhlásit celkové pořadí halového grandslamu, do kterého se Karel jako člen MRS nepočítal. Kategorii žen vyhrála Zuzka před bohumínskými ženami Luckou a Táňou. U mužů již od loňského podzimu sledujeme jistou změnu na prvním místech, což se potvrdilo i v celkovém pořadí halové akce. První místo vyhrál ostravský Jirka, na druhém místě Aleš. Oba Bombici skončil až za nimi, ten starší byl třetí. Juniorské kategorie vyhráli Dominik s Natálkou a žákovské kategorie ovládli ostravský Honza s litovelskou Stellou.

Byla to opět úžasná akce. Lehkou kaňkou na akci byla kremžská hořčice, která pravidelně docházela zrovna ve chvíli, kdy si Bombik šel pro párek v rohlíku a chtěl si ji k tomu dát.. Jinak se ale jednalo o úžasný závod. Závěrečná fotka, kde jihlavské parťáky nahradili moravskoslezští parťáci. Nyní cesta domů a příprava na nedělní finále naší moravské halové ligy...