Jihlava město
Memoriál Jiřího Smejkala 2022
Halový závod, pořádáný oddílem Rybolovné techniky Jihlava,
který se uskutečnil v únoru 2022.
Nature

Období tréninků terčových disciplín v hale se blíží ke svému konci stejně jako se ke svému začátku blíží období venkovních tréninků. Uteklo to velice rychle. Nechce se ani věřit, že již za dva měsíce budou první závody venku. Dokázal nás však čas, trávený v tělocvičně, posunout dopředu?

Některé územní svazy pro kontrolu výkonnosti svých závodníků prověřují připravenost pravidelnými halovými závody. Každý svaz má svou strategii, někdo pořádá jeden závod měsíčně (prosinec až březen), někdo kromě zátěžových disciplín na přesnost zapojuje i jiné disciplíny do soutěže (multi terče, zátěž dálka s lehkou zátěží). Moravský rybářský svaz pořádá skrze odbor RT ve dvouměsíčním období 4 závody, vždy po dvou týdnech a soustředí se na házení pouze terčových disciplín v několika kolech.

Pobočný spolek Jihlava tradičně pořádá závod Halové ligy MRS v RT jako druhou akci v pořadí ligy. Ani letošní rok nebyl výjimkou, ovšem závod se přesunul do sportovní haly v Dolní Cerekvi. Do přípravy na závod se zapojily i maminky některých mladých závodníků a připravily nejen krásnou pozornost pro každého účastníka závodu v podobě malého perníkového ježka, ale i na chuť bylo připraveno občerstvení v podobně lineckého cukroví s vykrojeným ježkem uprostřed. Znak Jihlavy tak byl všudypřítomný.

Nature

Na závod se přihlásilo 35 závodnic a závodníků z Moravského rybářského svazu, největší zastoupení měla Kroměříž. V rámci moravského souboje se přihlásili také závodníci z Moravskoslezského územního svazu, kterých dorazilo 18. Protože Vysočina sousedí s Jihočeským územním svazem, zavítalo za závod i 12 závodnic a závodníků z této části Českého rybářského svazu. Celkem se tak závodu zúčastnilo 65 závodících osob.

Na posledním setkání bývalých členů jihlavského oddílu RT padl nápad uskutečnit mezi nimi závod, kde by si všichni porovnali, co zapomněli nebo naopak si stále pamatují. Přes komplikace s dopravou nebo prací se podařilo nakonec dorazit 15 Jihlavákům snad ze všech koutů republiky, ať už z Plzně, Pardubic nebo Slavkova.

A tak pořadatelé o sobotním ránu přivítali 80 nadšených vrhačů na přesnost, což je v novodobé historii jihlavského oddílu rekord.

Nature

Závod byl naplánován na soutěž v házení disciplín 3 a 4, tedy Zátěž arenberg a Zátěž skish. Jako doplňková disciplína měla být samostatně vyhodnocená disciplína Multi skish.

Závodníci bojovali na pěti plachtách ve třech kolech, šestou plachtu měli k dispozici Jihlaváci. Co čert nechtěl, zrovna v sobotu se udělalo hezky, a protože okna byla směrem na jihovýchod, potrápilo závodníky světlo, které se objevilo postupně na druhém a třetím stanovišti, což výrazně komplikovalo házení hodů zleva.

Před skishí se podařilo zatáhnout žaluzie, a tak se skish házela lépe. Tentokrát byli závodníci rozmístěni na devíti startech, desátý start opět pro Jihlaváky. Přestože moc velké prodlevy nebyly, čas utíkal neuvěřitelně rychle a nakonec na Multi skish nemohlo dojít, protože do konce času, vyhrazeného pro závod, zbylo pouhých 20 minut. Nejdůležitější část, tedy disciplíny 3 a 4, se však stihla odházet.

Nature

V kategorii nejmladších žáků reprezentoval jihlavský spolek Adam a hned od začátku bylo jasné, že svede urputný boj se svým největším rivalem, a to Honzíkem z Chropyně. První kolo Halové ligy MRS vyhrál Honzík, a tak byla otázka, zda se situace bude opakovat, nebo se Adam prodere na první místo. V závěsu bylo ještě třeba hlídat Vaška s Kryštofem (Pelhřimov a Ostrava), kteří také nemají špatné výsledky a hlavně u Vaška jsme nevěděli, v jaké formě přijede.

Hned první kolo plachty Honzík s Adamem jako jediní hodili přes 80 bodů, Adam o 2 body víc. V druhém kole dokonce oba hodili přes 90 bodů, tentokrát Honzík o 2 body víc, čímž byl náskok smazán. Nervozita byla cítit na obou závodnících, jak chtěli porazit jeden druhého, což se nepříjemně projevilo na jejich třetím kole, ani jeden z nich nehodil ani 80 bodů. Těsné to však bylo neustále, Honzík po plachtě vedl o dva body.
Vašek s Kryštofem se nedokázali dostat ani v jednom kole nad 80 bodů, takže první dvojice se odpoutala v boji o první a druhé místo a druhá dvojice mezi sebou bojovala o třetí místo. Po plachtě vedl Vašek o 6 bodů.

Zátěž skish začala tentokrát těsnou výhrou Honzíka nad Adamem o jednu minelu. Opět se pouze Adam s Honzíkem dostali nad 80 bodů, takže to vypadalo, že se před ně nikdo nedostane. Honzík po prvním kole vedl o 7 bodů. V druhém kole však Adam zabojoval a pouze třikrát minul, zatím co Honzík měl o dvě minely více. Zisk 10 bodů nad Honzíkem dostalo Adama do vedení o 3 body před posledním kolem. Napětí by se dalo krájet, jak se Adam snažil udržet malý náskok v třetím kole, ale nervozita ho srazila dolů, když minul čtyřikrát. Pocity zklamání z "neúspěchu" se však časem změnily v radost z vítězství, protože Honzík měl o jednu minelu víc. Nakonec tak Adam vyhrál s náskokem 8 bodů.

V souboji o třetí místo začal Vašek výsledkem o 20 bodů lepším, než měl Kryštof. Ten však v druhém kole naházel líp o 5 bodů a ve třetím kole o 15. Skish tedy skončila remízou, což znamenalo třetí místo pro Pelhřimov díky náskoku z plachty.

Nature

V kategorii starších žáků jsme měli dvě želízka v ohni. Vzhledem k tomu, že jsme tušili silnou konkurenci v podobě pelhřimovských závodníků Jardy a Matěje, byla otázka, kdo vezme třetí místo. Na předchozím závodu vyhrál kroměřížský Matěj a v závěsu za ním byl jihlavský Honza a brněnský Tobiáš, takže další napínavý souboj byl na světě.

První kolo poslalo moravské rivaly do vedení, když oba hodili nejlepší výsledek, v těsném závěsu s oběma kluky z Pelhřimova. Ti však hned v druhém kole předvedli výsledky přes 90 bodů jako jediní a šli do čela, v těsném závěru s Matějem. Honza však propadl a zařadil se na čtvrté místo se ztrátou 16 bodů a náskokem 4 bodů na Tobiáše. V třetím kole se však pochlapil a výsledkem shodným s Jardou stáhl ztrátu na kroměřížského Matěje, zatím co ten pelhřimovský si udělal ještě větší náskok.
Plachtu tak Honza zakončil na celkovém čtvrtém místě se ztrátou 8 bodů na Matěje. Na páté místo se probojoval další jihlavský bojovník Petr, který stabilními výsledky těsně nad 70 body vyskočil nad ty, kteří v posledním kole chybovali.

Zátěž skish se ukázala být doménou pelhřimovských kluků. Hned v prvním kole přehodili ostatní minimálně o 15 bodů a pozici měli jistou. Honza měl o 20 bodů míň, Petr o 25 bodů a kroměřížský Matěj dokonce o 30 bodů. Honza se tak posunul na třetí místo s těsným náskokem 2 bodů. V druhé skishi se ale Honza předvedl a s pouhými třemi minelami měl nejlepší kolo se odpoutal od zbytku pronásledovatelů a upevnil svou třetí pozici. Petr se v druhém kole zlepšil, ale bohužel třetí kolo dopadlo jak první, a nakonec se propadl až na 7. místo za ty, kteří se snažili dostihnout Honzu. Ten však hodil druhý nejlepší výsledek posledního kola a na třetím místě zůstal. Na celkově druhého Matěje z Pelhřimova v druhém kole stáhl slušných 30 bodů, bohužel pro Honzu však měl Matěj slušnějších 50 bodů náskok.

Nature

V kategorii juniorek reprezentovala jihlavský spolek Kristýna, která bojovala proti tradičním rivalkám z Moravskoslezského územního svazu. V Kroměříži bojovala pouze s Táňou, kterou porazila, tady však přibyly i Anička s Eliškou. Pro Kristýnu však hrál fakt, že se postupem času zlepšuje.

První kolo na plachtě vyhrála Kristýna s náskokem 6 bodů nad Aničkou a Eliškou. V druhém kole si však Kristýna s Aničkou výsledky prohodily a protože Elišce se druhé kolo povedlo hůř, první dvě jmenované se dělily o první místo. V posledním kole se Kristýna překonala a hodila svůj dosavadní nejlepší výsledek, a to 98 bodů. K její smůle Anička ani jednou neminula, a tak se ujala vedení s dvoubodovým náskokem nad Kristýnou. Eliška v té chvíli ztrácela na Kristýnu 18 bodů a byla třetí.

V Zátěži skish Eliška s Aničkou minuly pouze dvakrát, zatím co Kristýna třikrát, takže Anička zvýšila svůj náskok a Eliška snížila ztrátu. V druhém kole se opakovala situace, jen každá z dívek měla o minelu víc. Anička tak navýšila náskok na 12 bodů, Eliška se přiblížila ke Kristýně na 8 bodů. V posledním kole však Kristýna hodila stejně jako Eliška a udržela stříbrnou pozici. Anička sice hodila o minelu víc, ale i tak vyhrála s náskokem 7 bodů. Kristýna tak zaostala pouze o jednu minelu na plachtě a jednu minelu za skishi.

Nature

Nejnapínavější a nejnáročnější souboj probíhal v kategorii žen, kde mezi sebou bojovaly aktuálně nejlepší závodnice Světového poháru v RT za rok 2021, bohumínská Lucka (2. místo ve Světovém poháru) a skorodomácí Zuzka (původem z Ostravy; vítězka Světového poháru). Tyto dvě závodnice mezi svádí pravidelně neskutečný boj a výsledky kolikrát vytáhnou tak vysoko, že i muži mají problém se jim vyrovnat.

Že to bude neskutečný boj, to se ukázalo hned v prvním kole plachty, kde obě ženy hodily plný počet. V druhém kole Zuzka zaváhala a hodila dvě osmičky. Lucce se však podařilo to samé a souboj tak byl stále nerozhodný. V posledním kole Lucka jednou minula, a protože Zuzka naházela opět plný výsledek, ujala se vedení o dva body. Za nimi se usadila na třetím místě Julie z Velkých Pavlovic, která vždy naházela přes 90 bodů, přesto však již po plachtě ztrácela 10 bodů.

Do skishe se Zuzka pustila opět plným počtem hned v prvním kole, zatímco Lucka jednou minula. Druhé kolo pak obě ženy naházely plné. Bylo jasné, že pokud Zuzka chce vyhrát, nesmí víc jak jednou minout, pokud by Lucka hodila plný počet. Lucka skutečně plný počet hodila a vše záviselo na Zuzce. Ta během třetího kola minula a čekalo se na to, zda závod dokončí bez další minely nebo ne. Nakonec Zuzka doházela s pouhou jednou minelou a vyhrála s těsným náskokem dvou bodů nad Luckou.

Třetí místo nakonec udržela Julie, která sice měla problém hodit alespoň 90 bodů v některém z kol, přesto jí náskok z plachty stačil na udržení třetí pozice o 3 body před chropyňskou Adélou.

Žádný muž nedokázal hodit tolik stovek v tomto závodu, jako dokázaly hodit obě ženy. Lucka hodila tři stovky, Zuzka dokonce čtyři.

Nature

Nejtěsnější výsledek však padl v nejpočetnější kategorii - mužích. Zde bojovali za Jihlavu hned tři muži. Jirka s Tomášem bojovali hlavně mezi sebou a boj to byl krásný, v některých kolech padly dokonce osobní rekordy. Souboj nakonec vyšel vítězně pro Jirku, který nad Tomášem celkově vyhrál o 6 bodů.

Poslední jihlavský reprezentant Karel zahájil plachtu plným počtem a měl tak stejně jako kroměřížský Lukáš. V druhém kole Karel minul, ale hodil o 2 body více než Lukáš a první místo držel. V posledním kole se pak Karlovi podařilo opět naházet plný počet a naházel nejlepší součet z plachty ze všech závodníků. V těsném závěsu byly na společném druhém místě Lukáš s velkopavlovickým Jurou. Oba ztráceli na Karla 6 bodů.

Na skishi se Karlovi tolik nedařilo. V prvním kole jednou minul, což naštěstí pro něj zopakoval i Jura a Lukáš dokonce minul dvakrát. V druhém kole se situace opakovala jak přes kopírák, Karel i Jura minuli jednou a Lukáš dvakrát. V kole posledním však jak Lukáš, tak i Jura hodili plný počet a záviselo na tom, jak se to povede Karlovi, který pro vítězství nesměl víc jak jednou minout. Aby to bylo zajímavý, Karel tam hned tu jednu minelu poslal v prvním sledu kola a jenom díky směsici neskutečných náhod a štěstí již zbytek hodů neminul. Vyhrál tak s pouhým náskokem 1 bodu nad Jurou. Lukáš se nakonec musel spokojit se třetím místem, se ztrátou 10 bodů na Juru a 11 bodů na Karla.

Nature

Paralelně se závodem aktivních závodníků probíhal postupně i souboj dřívějších závodníků z Jihlavy. Měli samostatnou plachtu i skishový terč, a tak mohli někteří ještě potrénovat, aby věděli, kolik toho nezapomněli. Závodu se zúčastnili i dřívější juniorští reprezentanti, jako mistra Evropy v Zátěži dálce a majitel tří individuálních medailí Pavel Vaněk, mistr Evropy v Zátěži arenberg Michal Přibyl, vicemistr světa v pětiboji a majitel pěti individuálních medailí (včetně titulu mistra světa v Zátěži arenberg) Aleš Průša a v neposlední řadě šestinásobná mistryně Evropy a světa a majitelka třinácti individuálních medailí Klára Musilová, která jako první česká závodnice dokázala třikrát po sobě vyhrát na mistrovství Evropy nebo světa pětiboj.

Závod "veteránů" se skládal z jednoho počítaného kola na plachtě a jednoho počítaného kola na skishi. Protože někteří ze závodníků dělali současně i rozhodčí, probíhaly poklidné prodlevy, vyplňované vzpomínáním na dřívější zážitky a prohlížením posbíraných starých fotografií, při nichž probíhala ještě zajímavější soutěž "Hádej, kdo je na fotce".

V celkovém součtu se na prvním místě umístil Majkl, na druhém Písmeno a třetí nakonec skončil Alda. Nakonec však i na Jihlaváky zbyly výborné perníčky ve tvaru ježka, a tak nikdo neodcházel s prázdnou.

Závod se všem podařilo dokončit včas. O tom, jak skvělé kuchařky jsou maminky jihlavských závodníků, svědčí i fakt, že vše, co měly dámy pro účastníky připravené k občerstvení, zmizelo do hodiny po odstartování závodu a muselo se ještě odjet do obchodu dokoupit něco navíc, aby nikdo nestrádal.

Nezbývá než potrénovat a připravit se na další závody, které jihlavský tým ještě čeká v roce 2022.