Kroměříž
Jarní přebor MRS
Zahájení venkovní sezóny 2022 tradičním prvním závodem v Kroměříži.

A tak nám začala jarní sezóna. Podzimní sezónu jsme opouštěli s vědomím, že nám výsledky kazí hlavně zátěžové terčovky a bude potřeba na nich zapracovat. Během házení na halových závodech se u některých závodníků projevovalo zlepšení. Také první tréninky vypadaly nadějně. Na závody jsme tak vyrazili s velkým očekáváním.

Kroměříž pořádala první venkovní přebor Moravského rybářského svazu. Dorazili tradiční závodníci z Velkých Pavlovic, Jihlavy a tentokrát přijeli i mladí bardi, házející za Brno 3. Celkem se tak na závodech objevilo 32 závodníků.

Pobočný spolek Jihlava vyrazil na závody ve složení čtyř chlapců, tří mužů a jedné ostravské ženy. Dva žáci házeli poprvé sedmiboj. Jediná juniorka v kroužku byla zrovna zdravotně indisponovaná.

Nature

Adam zahájil pouze třemi minelami na muše skish. Výsledek 85 byl na mušce nejlepší z obou žákovských kategorií. Také si tím hned vytvořil náskok 20 bodů na největšího konkurenta, Honzíka z Chropyně. Další body navíc získal na plachtě, kde lupal jednu desítku za druhou na přeshlavácích, aby si to pak kazil dvojkama a podobnými nesmysly na bočních hodech. Nebyl ale sám, kdo si to takto komplikoval, takže na Honzíka získal dalších 10 bodů náskoku. Ovšem nevyšla nám skish, kde Honzík stáhnul 5 bodů.

Na mušce dálce se Adamovi podařilo oběma hody dostat přes 35 metrů, což mu vyneslo celkový výsledek 74 bodů a další náskok. Jednalo se o zlepšení výsledku na muše dálce o 2 body. K tomu Adam přidal další zlepšení na zátěži dálce, když hodil do vzdálenosti 59 metrů, což přineslo zlepšení o 11 bodů po přepočtu.

Adam tak zaznamenal první letošní vítězství i v novém osobním rekordu v pětiboji, když mu do bájné čtyřstovkové hranice chybělo 0,20 bodu. Jak potom zamrzí jedna drobná chybka na plachtě...

Nature

Z našich žáků závod nejvíce nevyšel Peťovi. I když nevyšel - 70 bodů na muše skish je vyrovnání osobního maxima z předchozího roku. Nepovedená plachta a brutální provar na skishi ho však poslaly na poslední místo. Muška dálka sice přinesla nový osobní rekord, zvýšený o 5 bodů, ale hody mimo na zátěži dálce potvrdily pokažený start sezóny. No co, lepší si vyžrat nejhorší závod hned na začátku sezóny.

To Honza začal zlepšením na muše o rovných 20 bodů. Ale utekl nám Matěj z Kroměříže o 20 bodů. Takže začalo stahování náskoku. Na plachtě se stáhly pouze dva body, ale znamenalo to nový osobní rekord na závodech ve zlepšení o 12 bodů. Další osobák na zátěži skish, tentokrát o dalších 20 bodů a přeskočení Matěje v pořadí. Pak přišly dálky. Tady bude potřeba změnit techniku, hlavně je vidět, že jsme neměli žádný trénink. Ztráta 10 bodů nás ale pořád držela nad Matějem. Matěj se ale předvedl na zátěži dálce a nadělil nám 17 bodů. Přestože Honza zlepšil své dosavadní maximum o dalších 5 bodů, nakonec s Matějem prohrál o necelé 4 body.
Přesto Honza zaznamenal oproti předchozí sezóně neskutečný posun dopředu a vylepšil si v pětiboji zlepšení o fantastických 70 bodů.

A další přepisovatel svých nejlepších výsledků - Vojta. Ten začal s pěti nulama na muše skish, pak, zaznamenal svou nejlepší plachu. S 94 body zvedl svůj rekord o 4 body. Na skishi zaznamenal druhý nejlepší výsledek a čekalo se na dálky. Zde Vojta poprvé překonal 50 metrů jedním hodem a celkový součet přes 97 bodů znamenalo zlepšení svého maxima o 5 bodů. Zátěž dálka pak letěla potřetí za sebou přes 60 metrů a při svém druhém nejlepším výsledku v disciplíně Vojta vyhrál svou kategorii ve svém nejlepším výsledku pětiboje, kde si zlepšil rekord o 1 bod.

Nature

Zuzka házela proti našim jihomoravským dámám a začala opravdu velice nepříjemně. Ztráta na terčích 2 body byla nejmenší nejen v ženách, ale i mužích. Pak se přidala muška dálka, kde obě dívky nechala za sebou o 12 bodů, a dokonce i zátěž dálka jí vyšla tak, že chybělo 53 centimetrů na sto bodů.

Zuzka tak vyhrála jednoznačným způsobem. Její výsledek, který zaostal za jejím dosavadním maximem o 0,43 bodu, by jí v mužích řadil na 6. místo.

Nature

Jirka a Tomáš se opět hecovali mezi sebou a vytahovali se k lepším výkonům. Jirka lehce počechral Tomášovy nervy na mušce skish, kde mu naložil 25 bodů. Tomáš to Jirkovi vrátil na plachtě 22 body. Jirka si pak vybral slabší chvilku na skishi. Když od nich odcházel, hlásil něco ve smyslu "nesnáším ty žlutý ..." a zbytek se nějak ztratil v překladu. Spravil si ale chuť na mušce dálce, kde se potřetí dokázal dostat přes 100 bodů. To se bohužel nepovedlo Tomášovi. Ten ale hodil svou zatím nejlepší zátěž dálku a nakonec Jirku porazil o 13 bodů, když zlepšil své osobní maximum v pětiboji o 14 bodů. Jirka podruhé překonal hranici 400 bodů, na maximum mu chybělo pouhých 5 bodů.

Karla na mušce skish zajímal víc čas než výsledek. Nakonec hodil dvakrát vedle, jednou mimo, ale v čase 0:01:00, což ho potěšilo. Pak překvapil hlavně sebe dvěma stovkama na zbývajících dvou terčových disciplínách. Pak měl štěstí na vítr, ve kterém hodil o 8 bodů víc než ostatní. a zaznamenal i druhou nejdelší zátěž dálku, což mu se štěstím vyneslo první místo.

Nature

Protože je třeba se připravovat i na příští roky, začali nejlepší žáci z Jihlavy házet i sedmiboj. V lososu (muška dálka obouruč) Adam dokázal přehodit 90 bodovou hranici a Vojta dokonce i tu 100 bodovou. V osmnáctce (zátěž dálka obouruč) se Vojtovi počítal pouze zajišťovák, kde se smál tomu, že se málem přehodil jednoručí. Adamovi se kraftem podařil pěkný hod, kterým hodil na 80 metrů a překonal s ním i dva muže.
Oba chlapci tak překonali hranici 600 bodů a mají dál co překonávat. Nicméně na juniory stále chybí minimálně 100 bodů.

Tomáš neměl vůbec čas trénovat lososa, což se projevilo ve výsledku. Jirka se přes něj převalil s 30 bodovým náskokem. Na zátěži dálce ale Tomáš hodil dál, přestože pouze o 2 body. Zatím co Tomáš překonal Jirku v pětiboji, Jirka překonal Tomáše v sedmiboji.

Karel díky loňskému Pražskému poháru přišel na nějakou techniku, kterou zkoušel i na tomto závodu. Asi to má něco do sebe, oba hody dostal za 80-timetrovou vzdálenost, což se nikomu dalšímu nepovedlo. Na obouruči pak hodil nejlepší výsledek hned prvním hodem a jenom kroměřížský Lukáš a juniorský mistr světa Jeňas ho dokázali překonat. Celkově pak Karel vyhrál i sedmiboj.

Nature

A tak se zdá, že vstup do sezóny se opravdu vydařil. Bude potřeba ještě s některými a na některých disciplínách zapracovat, v součtu to ale byl podobně úžasný začátek jako v loňském roce.

Snad se bude dařit i nadále.