Meziboří
Memoriál R. Niedermayera
První závod Českého poháru, nominační pro účast na MS.

Po lehkém zahřátí na ligových závodech ostrý start na Českém poháru. Tři jarní poháry rozhodují o nominaci na mistrovství světa juniorů a dospělých. V letošním roce poprvé bude mistrovství i pro kategorii kadetů do 23 let, takže něco nového. Pro účast na MS juniorů existuje komplexní nominační systém, pro účast na MS dospělých se řeší pořadí ve vícebojích.

První závod proběhl v Krušných horách, a to asi 5 kilometru od německé hranice, v městečku Meziboří. Nebylo to poprvé, co se v tomto místě pořádal tento memoriál. Ze zkušenosti s předchozími ročníky si závodníci začali vozit s sebou nepromokavé věci, na které si oblíkali více nepromokavé věci. Tentokrát však počasí mělo vyjít krásné, a taky že jo - snad poprvé se stalo, že velká část závodníků zakončovala závody se spáleným krkem, obličejem či končetinami. To ale nebyl problém pořadatele.

Nature

Závod byl zahájen terčovými disciplínami Muška skish, Zátěž arenberg a Zátěž skish. První dva závodníci na každém startu odházeli první disciplínu v mírném větru. Potom začal vítr zlobit. Chvíli zprava, chvíli zleva, sem tam protivítr. Nebylo jednoduché se s tím větrem popasovat. Stejné problémy se pak objevovaly během dálkových disciplín, někomu fouklo dobře, jinému špatně, uprostřed hřiště foukalo jinak než na startech, a tak většina závodníků odhazovala spíš na náhodu.

Závod nicméně probíhal klidně a bez komplikací. Jen jednou se posunuly stoly a pokračovalo se v házení.

Nature

Vojta asi tři týdny nemohl trénovat. Jednou za to mohl pochroumaný kotník, pak zase nemoc, prostě skoro žádný trénink. Zase tolik se to neprojevilo ve výsledcích při tréninku, ale při startu se projevila nervozita a v tu chvíli i nevyházenost. Nejprve nepovedená muška skish, pak trochu lepší plachta, ale zase nepovedená zátěž skish. Mušku dálku komplikoval vítr do ruky, ale alespoň jeden hod se dostal přes 40 metrů. Podobně i zátěž dálka se dostala za 60 metrů, ovšem na ostatní to bylo málo.

Co se nedařilo v pětiboji, dařilo se v sedmiboji. Vojta na lososu předváděl úžasné hody a v juniorské kategorii měl třetí nejdelší hod. V obouruči se mu podařilo také hodit dál, takže i zde měl nový osobní rekord, podobně jako v tom lososu.

Adam pořád snil o tom, že konečně hodí 400 bodů, takže si hlídal, aby na každé disciplíně měl 80 bodů s vědomím, že když někde nažene víc, má rezervu pro případ, že by se mu nějaká disciplína nepodařila. A začal skvěle, na mušce skish minul pouze jeden terč. Pak se nepodařila plachta, stejně jako některým dospělým, ale náskok na možnost hodit 400 bodů Adam stále držel. Zátěž skish pak trvala déle než obvykle, jak si v nepříjemném větru čekal na lepší podmínky. Po terčích si díky tomu udržel náskok 9 bodů. Hodily se, muška dálka nebyla jednoduchá, kolmý vítr do těla sem tam šlehal do těla a vypadalo to velmi špatně. Pak se ale zjistilo, že na mušce dálce byla ztráta pouze 4 body, takže před zátěží dálkou držel Adam stále na 400 bodů.

Poslední disciplína pětiboje byla zátěž dálka, ve které Adam díky posledním dvěma závodům získal jistotu v technice. A také se to ukázalo. Hned první hod letěl krásně do středu výseče a potřebných 50 metrů překonal, když hodil za 59 metrů. Takže před skončením disciplíny už se vědělo, že se Adamovi splnilo přání a vytouženou čtyřstovku si hodil. Nakonec to byl tak pěkný výsledek, že porazil všechny ostatní žáky a vyhrál ve své kategorii svůj první závod Českého poháru.

Nature

To Zuzka bojovala v kategorii žen o účast na mistrovství světa v Estonsku. A začala skvěle, se ztrátou pouhých 20 bodů se ujala vedení v kategorii žen. Pak přišla drobná komplikace na mušce dálce, kde došlo k propadu na druhé místo, když ztrácela pouze 0,8 bodu na první místo. Na zátěži dálce ale druhým hodem předvedla perfektní techniku, což jí pomohlo jako jediné závodnici dostat se za hranici 70 metrů a celkové vítězství v pětiboji.

Z chlapů házel pouze Karel, který si vybral slabší chvilku na plachtě a byl na 12. místě. A minul pouze jednou na skishi, takže po terčích byl desátý. Pak ale díky dobré podpoře větru naházel nejvíc bodů na mušce dálce a poskočil na páté místo. A protože se mu docela povedla i zátěž dálka, vybojoval 3. místo v pětiboji.

Pak přišly na řadu obouruče a tam si Karel zase vybral slabší chvilku. Ač měl šestého nejdelšího lososa a pátou nejdelší obouručku, propadl se o jednu pozici a skončil na 4. místě v sedmiboji.

Nature

Celkový výsledek týmu tak dopadl dobře. V kategorii juniorů oba chlapci vybojovali své první body do nominace, Vojta drží 13. pozici a Adam je na 10. místě. Zuzana je v kategorii žen po prvním závodu na 2. místě a Karel zahájil nominaci třetím místem.

Zbývají další dva závody. Uvidíme, jak se pořadí promíchá.