Kdyně
Jihlavské dravcobraní
Letní výzva pro mladé rybáře z kroužku RT Jihlava v lovu dravých a lososovitých ryb.
Nature

Již v průběhu května někteří členové jihlavského kroužku RT nemluvili o ničem jiném, než jak se už nemohou dočkat, až začne sezóna dravců. Nejvíc to asi prožívala Zuzka, která si nakoupila hromadu materiálů, jako sadu nožíků na opracování balzového dřeva, co dostala jako dárek od svého tatínka, nebo brusný papír, jemnější brusný papír, ještě jemnější brusný papír a nějakou tu mašinku na broušení různými typy brousků. K tomu si pořídila hromadu barviček, kompresor na stříkání barev. Domov od té doby připomínal drobnou chemickou laboratoř, ale naštěstí se dalo intenzivně větrat, takže halucinace se moc neprojevovaly. Sem tam drak proletěl kuchyní, jinak nic zvláštního.

Do podobných pokusů se rozhodl jít i Vojta, který na radu jiných zkoušel opracovávat i lipové dřevo, že v něm lépe drží a odolává lopatka. Bylo zajímavé poslouchat diskuze Vojty a Zuzky ohledně zkušeností s výrobou vlastních woblerů.

Ostatní spoléhali na prodávané výrobky v rybářských obchodech. Jediný, kdo si nic nekupoval, byl Karel. Ten si smolil svoje pokusy á la mušky, protože ho dravci zase až tak moc neberou.

Nature

Zahájit stihl pouze Vojta, který 16. června lupnul na Jihlavě 14 jednoho tlouště. O dva dny později se ještě pochlubil dalšími dvěma štikami 50 a 40 cm. A tím to odstartoval.

Trenér Karel vyhlásil soutěž "Jihlavský dravcobijec 2022". Soutěž byla spuštěna 20. června a platí do konce srpna 2022. Kategorie byly určeny dvě - počet ulovených ryb a největší ryba. Počítají se pouze ryby, které byly vyfoceny, aby byl důkaz, že skutečně byla ryby chycena. Nebo potvrzení svědčící druhé osoby. Do soutěže o největší rybu bylo potřeba vyfotit rybu s metrem.

Zpočátku se soutěž moc nerozvíjela, v podstatě vládl tabulkám hlavně Vojta, který hned v den vyhlášení chytil tlouště. Soutěž se začala rozjíždět až v průběhu července.

Nature

Petr s Vojtou zašli spolu na ryby. V jednu chvíli se Peťovi podařilo chytit Vojtu, ale protože kontrolní komisí soutěže byl Vojta vyhodnocen jako dravec s nedostatečným počtem ploutviček, musel i Petr nahodit do vody. A právě tam Peťa chytil dva tlouště, čímž se ujal vedení.

V pondělí Karel zajel se Zuzkou na Herbertov, kde nečekal, že se bude v době problematické doby vyrábět elektrika na Lipně jako o život, takže bude konstantní průtok vody nějakých 22 - 23 kubíků. I tak se Karlovi při setmění podařilo na suchou mušku chytit duháka. O chvíli dříve Zuzka chytila tlouště.

Nature

Hned následující den objevil Petr krásné místo na Jihlavě 13 a hned na něm chytil další 4 tlouště. Peťa se tak dostal do vedení v 27. týdnu bylo:

  • Petr 6
  • Zuzka 1
  • Vojta 1
  • Karel 1

Hned v pondělí následujícího týdne se přihlásil o slovo Honza, který chytil okouna. Ještě ten samý den přidal dva tlouště. Někteří závodníci se nemohli v tu dobu účastnit, protože byli v místech, kde nemohli chytat na svou povolenku (například Karel byl v Budapešti), a tak Honza využil situace a přidal dva potočáky a 6 okounů. V zápalu boje se mu bohužel poškodil wobler typu "Kamil", a tak se musel poohlédnout po jiném wobleru.

Nature

Během stejného týdne zaběhla Zuzka s Peťou na jeho oblíbený plácek a chytila zde 6 dalších tloušťů a jednoho Peťu. Ten se nakonec nepočítal (také málo ploutviček).

Následující týden však akce musela být přerušena, ve Štokách proběhlo soustředění talentované mládeže v RT, kterého se zúčastnili všichni chlapci. Nebyl čas na ryby. 29. týden skončil vedením Honzy.

Nature

Soutěživá Zuzka nechtěla být pozadu a hned následující pondělí vyběhla opět na ryby. A byl z toho pěkný tlouštík kolem 35 centimetrů.

V úterý vyrazila Zuzka a kluci Vojta s Petrem na Plovárnu, čehož využil i Karel a zašel na Jihlávku muškařit. Nízká hladina neumožňovala nějaké nymfování, ačkoliv jeden perlín po tom skočil. Tak Karel přesedlal na suchou. A ta slavila úspěch. Sice bylo hodně promarněných záběrů a zaseklí tloušti o velikosti 10-15 centimetrů se ale špatně vytahovali na břeh trojkovým prutem, zkušenosti ještě chybí, ale i tak Karel dostal ven asi 4 tlouště. Bohužel vyfocené pouze 3, takže zapisoval pouze ty.

Vojta ulovil dva tlouště a následně vyzkoušel svého nového woblera z dílny Zuzky, kterého vybojoval za hozenou stovku na skishi na Velké ceně v Českých Budějovicích. A i s ním slavil úspěch, vytáhl okouna.

Závěr dne razantně ukončila Zuzka, která vytáhla štiku o velikosti 60 cm. To rozhodlo o vytvoření tabulky speciálních bodů za větší velikosti. Za štiku 60+ získala Zuzka 5 bonusových bodů.

Po úterním chytání tak byl následující stav:

  • Zuzka 14 bodů
  • Honza 11 bodů
  • Petr 7 bodů
  • Vojta 4 body
  • Karel 4 body

Tabulku největší ulovené ryby vedla Zuzka se štikou 60cm a za ní byl Karel s duhákem 39cm.

Nature

Honza byl trochu v nevýhodě, že často šel na ryby sám, ale to neznamenalo, že by byl bez ryb. Na Jihlavě 13 lupnul štiku 32cm. Zuzka kontrovala návštěvou Peťova fleku s Peťou a Vojtou. Bylo z toho dalších 8 tloušťů a 1 okoun.

Vojta přidal do své tabulky 8 tloušťů a nadával, že Karel neuznal jako dravce plotici chycenou na sirupčíka, když zrovna zkusil nahodit přívlačákem mušku, vlastnoručně vyrobenou v kroužku, a plotici se zalíbila.

Petr vyšel naprázdno.

Nature

Následující den vyrazil Honza na Jihlavu 14 a podařilo se mu chytit dva okouny.

Karel vytáhnul Zuzku do Luk nad Jihlavou a pod stromem zasekl na pseudo-rokerku tlouště 28cm. Ten den to však bylo vše. Ani Zuzce se nic nepovedlo chytit.

Po čtvrtku stále vedla Zuzka o 9 bodů před Honzou.

Nature

Na víkend navštívil Honza Šumavu, a to mu nedalo, aby si nezachytal na Šumavě. A Štěstí mu skutečně přálo, na Otavě 7 se mu podařilo chytit dva duháky a sivena, z toho jeden duhák a siven měli 40 cm. Pak přidal ještě jednoho potočáka. Po přesunu na mimopstruhovku ještě přidal jednoho okouna. Po zhodnocení situace, že siveni a duháci 40+ už jsou pěkné ryby, se Honzovi dostalo i bonusových bodů.

Nature

Zuzka se snažila kontrovat návštěvou Brtnice 1A. Lupla tam jedno štíhle štiky, jedno štíhlátko candáta a na závěr dne přibyl ještě candát 45cm. Bez bonusu.

Po sobotě tak byl stav krajně nejistý, především to bylo způsobeno tím, že Karlovi se to nechtělo počítat.

Nature

A v neděli se zapojil i Adam. S taťkou vyrazili na Svratku. A Adam se skutečně činil. Pravda, na čtyřku ryby děsně padaly, skoro nebyly cítit na špičce. Naštěstí ale vzal otci jeho trojku a dal mu svou čtyřku. Pak začal ryby zvládat, na rozdíl od otce. Jeden potočák, druhý potočák, třetí potočák. No - jak prohlásil otec - hele byl tam od rána a vylezl, až když urval mušku.

No, byla to velmi dobrá muška, Adam na ní chytil dvanáct potočáků a ještě jednoho krásnýho lipana o velikosti 35+ (kdo by se s tím měřil přesně, když šel zase zpátky). Pro Karla jako nejzkušenějšího vazače z kroužku to byla dobře známá muška "něco chlupatýho se zlatou kuličkou".

Nature

Výsledky do 30. týdne bylo potřeba ještě upravit. Přeci jenom tloušti se dají nachytat častěji, když člověk ví, kde je najít, než candáti a štiky. Něco podobného jako lipani a siveni na pstruhovce. A tak se tyto ryby zvýhodnili.

Ve výsledku tak po červenci vede Zuzka o bod před Honzou. Po jednom dni u vody Adam obsadil třetí místo a už loudí po otci, že chce znovu na Svratku. Asi si začínáme vychovávat muškaře. Ačkoliv tomu nikdo z nás nerozumí.

Boj o vítězství bude ještě zajímavý.