Kdyně
Soustředění MRS
Tradiční týdenní akce RT Kroměříž, kam se jezdí soustředit i další RT kroužky z MRS.
Nature

Jestli něco závodníka rybolovné techniky posouvá nahoru, je to jednoznačně intenzivní trénink. Jedno z nejlepších soustředění, která se v České republice kdy konala, pořádá oddíl rybolovné techniky Kroměříž. Málokterý klub vychoval tolik reprezentantů juniorské i seniorské reprezentace, jako to dokázal právě oddíl ze Zlínského kraje.

Když Karel poprvé absolvoval soustředění v Bransouzích společně s Kroměříží, naučil se hodně věcí o technice, o tréninku a dokonce začal i házet první stovky na terčích. Od té doby se snaží nikdy soustředění v Bransouzích nevynechat. I to pomáhá k tomu, že se mu tu a tam povede nějaký pěkný výsledek.

Právě proto se Karel snaží na soustředění brát i své svěřence a pomoct jim zlepšit jejich výsledky. Ani letos tak na soustředění nechyběli jihlavští závodníci. Tentokrát se zúčastnili všichni, tedy kromě Tomáše.

Nature

Každý z Jihlaváků (včetně ostravské Zuzky) měl na každý den své úkoly. Jednalo se o 17 cílů, rozdělených mezi 5 disciplín. Alespoň jeden cíl na terčích musel být splněn, aby se mohl kdokoliv posunout na mušku dálku.

Trénink byl naplánován třífázově. Tři hodiny dopoledne, tři hodiny odpoledne, dvě hodiny večer. Ne vždy se jednalo o házení, v plánu byl i trénink v plavané a lov na přívlač.

Realita se často mění od plánu. Kluci dřeli s takovou intenzitou, že po odpoledním tréninku se málokomu chtělo jít ještě po večeři trénovat. Navíc do toho trošku házela vidle Zuzka a kroměřížští chlapci, kteří chodili na přívlač a dařilo se jim chytat ryby. Jihlavští chlapci nechtěli zůstat pozadu a chtěli chodit na ryby také. Vzhledem k jejich tréninku dopoledne a odpoledne jim to bylo dovoleno.

Nature

První den byla snaha opravdu obrovská. Také se ukázalo, kde jsou slabiny nebo silné stránky jednotlivých kluků. Zatímco Honza měl velmi slabou mušku skish, Petr zvládl vše, co bylo cílem. Naopak v zátěži skish Petr silně zaostával a Honza úkoly zvládal. Adamovi chyběl pouze jeden úkol a pouze Vojta splnil první den vše.

To, co kluci nezvládli dopoledne, chtěli dohnat odpoledne, aby mohli splnit co nejvíc úkolů. Což bylo důvodem, proč večer už skoro nikdo trénovat nechtěl. Večerní trénink však byl spíše dobrovolný, takže když kluci hráli stolní tenis nebo šli na ryby, Karel se mohl věnovat vlastnímu tréninku společně se Zuzkou.

Nature

Druhý den Honza zvládl všechny úkoly na mušce, stejně jako zvýšené úkoly na plachtě a na skishi alespoň jeden zvýšený úkol. I Petr se snažil, na mušce opět splněno vše, plachtu tentokrát splnil celou a na skishi alespoň jeden úkol. Díky tomu mohl jít házet mušku dálku, na kterou zkoušel stejný prut, který již používá Vojta. A rozhodně se ukázalo, že to funguje, úkoly pro mušku dálku splnil všechny.

Vojta s Adamem splnili všechny úkoly. Na mušce dálce se oba kluci předvedli v dobrém světle a dokonce šli po večeři hodit i zátěž dálku, která dopadla stejně dobře.

Nature

Po třech dnech intenzivního tréninku se zvolnilo. Klukům byl naordinován kontrolní součet terčových disciplín ve dvou kolech. Cílem bylo zjistit, jak trénink terčů ovlivnil ztrátu.

Podle předpokladů se Honza i Petr motali kolem 100 bodů ztráty. Honza ztrácel na mušce, Petr na skishi. Každému jedno kolo vyšlo lépe, takže nejlepší ztráta Honzy byla 96 a Petrova měla hodnotu 89.

Adamova průměrná ztráta na disciplíně se pohybovala kolem 20 bodů, nejlepší kontrolní závod dokonce vykázal ztrátu 42, což je dokonce průměr ztráty na disciplínu lepší o 5 bodů. Vojta na prvním kontrolním závodu udělal ztrátu 51. Při druhém však vyskočil výsledkově nahoru a s výsledky 95-100-90 vygeneroval ztrátu pouhých 15 bodů. Zuzka při házení měla dvakrát stejnou ztrátu 9 bodů.

Po kontrolním závodu byl chlapcům i Zuzce dán prostor k volnému tréninku. Petr s Honzou trávili čas hlavně na mušce skish, Vojta se Zuzkou se přesunuli na mušku dálku a předháněli se v tom, kdo hodí dál. Vojtovy hody vybičovaly i Zuzku k hodům za hranici 50 bodů. A Adam se snažil překonávat svá maxima na terčích. Podařilo se mu to na každé disciplíně.

Nature

Pátý den bylo potřeba zvolnit, takže se udělal výlet. Když už se zničily horní končetiny, šli jsme zničit i ty dolní, aby se to vyrovnalo. Výlet byl intenzivní. Došlo se do nedaleké Brtnice, koupila se zmrzlina a tříšť a šlo se zpátky. Dorazilo se akorát na oběd.

Odpoledne se udělal opět pouze kontrolní závod jako souboj dvojic. Stály proti sobě skupiny Honza-Karel, Zuzka-Peťa a Vojta-Adam. Tento den se začaly projevovat zlepšené výsledky u Petra, který měl ještě menší ztrátu než předchozí den. Honza se opět dostal pod 100 bodů ztráty a Adam s Vojtou byli těsně kolem 50 bodů.

Poslední tréninkový den se projela kontrola minel a další volný trénink. Ten kluci využili především na muškařské dálky před závodem.

Odpoledne se zajelo do rybářského obchodu v Třebíči a nakoupily se přívlačové nástrahy, které chlapci ihned využili na řece. Honza si mezitím střihl jeden závod v plavané. Začínal s háčky, o kterých Jirka prohlásil, že na nich i tři červi vypadají jak na opuštěném ostrově. Pak se Matějovi Honzy zželelo a poskytl pár háčků, díky kterým Honza vybojoval druhé místo.

Nature

A přišel poslední den soustředění - Horácký pohár. Prověření, zda soustředění pomohlo klukům a Zuzce k lepším výsledkům.

Právě Zuzka začala úžasně - 300 na terčích. Pak však přišla smůla, Zuzka házela ve chvíli, kdy na hřišti nebyl skoro žádný vítr. Vytoužená pětistovka se vzdálila. Zuzka se ale nevzdala a bojovala na zátěži dálce, kde nejdelší hod padl za hranici 70 metrů. Chvíle očekávání, zda to vyšlo nebo ne, přinesla rozuzlení - 499,68 bodů. Ač nejlepší výkon v životě, zklamání kvůli 32 centimetrům, které chyběly k pětistovce.

Závod nevyšel Vojtovi. Teda - relativně nevyšel... čtvrtý nejlepší výsledek v roce. Nepodařila se plachta a skish. Na mušce skishi Vojta měl nejlepší výsledek v roce, takže super. Muška dálka pro změnu potřetí výsledek přes 100 bodů (a to ještě v téměř bezvětří) a zátěž dálka byla nejdelší v roce. Ale po Velké ceně a kontrolním výsledku ve Štokách se jednalo o propad.

Stejně jako Vojtovi nevyšla plachta ani Adamovi. Na mušce skish Adam hodil dokonce stejně jako Vojta. Pak ale přišla zátěž skish a tam Adam začaroval. Jeho první stovka v životě. Byla z toho nejmenší ztráta, o bod lepší jak ve Štokách. Následovala muška dálka jednoruč a přinesla podruhé hod za hranici 45 metrů. Na rozdíl od toho prvního závodu, kde se mu to povedlo, dokázal tentokrát udržet klid a druhý nejdelší hod byl pouze o půl metru kratší. Díky tomu Adam hodil svou nejdelší mušku dálku. Na zátěži dálce se podařilo hodit druhý nejdelší hod v sezóně a třetí závod v řadě za hranici 60 metrů. Sumasumárum z toho byl nový osobní rekord v pětiboji, podruhé za hranici 440 bodů.

Nature

Ač Honza nemá nejlepší mušku skish a házel hlavně v prvním kole mokrých hodů mušky skish samé nuly, nevzdal se a druhé kolo naházel téměř plné. Bojoval dál. Arenberg třetí nejlepší. Skish vyrovnání nejlepšího dosavadního výsledku. Pak přišla muška dálka. Jenom jednou se podařilo Honzovi hodit za 40 metrů. Tentokrát se však jedním hodem dostal až na 45 metrů a celkový součet byl poprvé v kariéře přes 80 bodů. Do toho zátěž dálka, kde se Honza nejenom dostal potřetí za 50 metrů, ale cca půl metru chybělo, aby Honza měl poprvé šedesátimetrový hod. Díky rekordnímu zlepšení zátěže dálky o 12 bodů se Honza dostal poprvé za hranici 400 bodů. Neskutečné zlepšení osobního rekordu o 51 bodů chlapce, který hází teprve druhým rokem.

Tentokrát nelze nenechat jako posledního zmíněného Petra. Už dvakrát se mu podařilo hodit přes 350 bodů, což na kluka, co začínal s Honzou, byl skvělý výsledek. Petr však během soustředění vykazoval výrazné zlepšení a Karel byl hodně zvědavý, jak se Peťovi podaří závod. A začalo to dobře, potvrzení dobré mušky skish, druhý nejlepší výsledek v kariéře. Pak se teprve Petr rozjel. Osobní letošní maximum na plachtě zlepšené o 12 bodů, osobní maximum na skishi zlepšené o 10 bodů a nejlepší ztráta na terčích 59.

Na mušce dálce Petr již ve Štokách vykazoval zlepšení a s novým prutem a delší šňůrou mu to šlo i v Bransouzích. Při závodu ho Karel vyhecoval k maximálním výsledkům a Peťa se poprvé dokázal dostat za 50 metrů. Protože i druhý hod olizoval hranici 50 metrů, vyšlo to a Petr poprvé překonal hranici 100 bodů na mušce dálce. Zlepšení osobního maxima o fantastických 16 bodů. K tomu Peťa přidal druhou nejdelší zátěž dálku a přišel malý zázrak - nový osobní rekord 421 bodů. Zlepšení o neskutečných 69 bodů.

Nature

Ukázalo se, že Bransouze opět jihlavským závodníkům pomohly. Někomu méně, většině však neskutečně. Je ale třeba říct, že by se to nepodařilo nebýt neskutečného zápalu a nasazení všech kluků i Zuzky. Díky jejich práci přišla zasloužená odměna a je to super.

Nezbývá než poděkovat rybolovným technikům z Kroměříže za to, že jsme se mohli soustředění zúčastnit.