Kdyně
Pohár mládeže
Závod, věnovaný pouze dětem a mládeži se konal kousek za Pelhřimovem.
Nature

Každý rok je pro závodníky do 18-ti let uspořádána soutěž družstev a soutěž jednotlivců. Liga mládeže probíhá dvoukolově na jaře a na podzim. Pohár mládeže probíhá na přelomu srpna a září. Poslední sobotu letošního srpna tak přijeli dívky a chlapci do vesnice Ústrašín, kde MO Pelhřimov uspořádala závod.

Když v loňském roce pořádal Pohár mládeže Bohumín, zúčastnili se ho závodníci především z Moravskoslezského územního svazu a Moravského rybářského svazu. Z české části republiky dorazil pouze Vojta z Mladé Boleslavi, takže poměr české části versus moravské byl 1 Čech versus 34 Moraváků. Malá účast českých závodníků se přisuzovala hlavně tomu, že závod se pořádal až za Ostravou nedaleko polských hranic.

V letošním roce se nemohla najít lepší poloha než ve středu republiky, kam to většina závodníků měla přibližně stejně daleko, a tedy jednodušší na účast. A pomohlo to, počet českých závodníků se rozrostl na 4. K nim se připojilo dalších 23 z moravské části republiky.

Nature

Jihlavští závodníci to měli za kopcem. Taky dorazili všichni. Adam je v letošním roce naposled v kategorii mladších žáků, a tak v ní soutěžil v trojboji, ačkoliv pořadatel umožnil, aby si Adam mohl odházet kompletní pětiboj. Ostatní chlapci šli do kategorie starších žáků. Proti nim se postavili klasičtí soupeři, a to bohumínští Jarda s Matějem a kroměřížský Matěj.

Závod byl tentokrát organizován v jiném pořadí disciplín. Nejdříve se házela zátěž arenberg. Poté se současně spustily skishe, muškařská i zátěžová. Starší žáci začali na mušce, mladší na zátěži. Po odházení terčových disciplín se házela muška dálka, která se zpočátku zdála být po větru, ale ve chvíli zahájení začal být protivítr, který postupem času zesiloval. Což byl důvod, proč ani junioři nedokázali hodit přes hranici 45 metrů. Po mušce dálce se výseč otočila a zátěž dálka se házela po větru, který foukal částečně zprava.

Nature

Chlapci začali v podstatě dobře. Petr měl dvoutýdenní pauzu bez tréninku a zřejmě z velké nervozity hodil přes hlavu hod, který sotva doletěl na plachtu. Pak přidal nějakou tu šestku a byl rád, že uhájil alespoň 84 bodů. Jako co si budem - druhá nejlepší plachta, co kdy hodil.

Adam a Honza hodili víc. Honza vybojoval 90 bodů a když nepočítáme jeho finálový výsledek z republiky, tak to bylo teprve podruhé, co měl výsledek 90+. Adam si to zkomplikoval hned na začátku podhodem 8 a 6 bodů. Pak ale přidal pouze další dvě osmičky, takže také 90. Potřetí výsledek 90+.

Vojta zahájil plachtu podhodem 10,10. Pokračoval hody zprava 10,10. Šel na hody přes hlavu a 10,10. Začali jsme cítit pěkný výsledek. Hody zleva a 10,10. To už jsme stáli na nohou a čekali, jak to dopadne. První hod na libovolný aaaaaa nedoletěla, za osm. Poslední hod - 10. Napůl vysmátej a napůl naštvanej Vojta dupal do země, že mohl hodit stovku. Bylo to velice blízko. Ale měli jsme ohromnou radost z nového Vojtova osobáku na plachtě.

Nature

Muška skish byla postavena pregnantně. Skutečně ideální podmínky a projevilo se to na výsledcích všech závodníků. Jen začátečníci a malí závodníci, u kterých je vidět, že občas prut mává s nimi, než aby oni mávali prutem, měli výsledky slabší. U těch, kteří již s muškou zkušenosti mají větší, byly výsledky skvělé. Hlavně u moravských závodníků bylo vidět zlepšení díky nedávno skončenému soustředění v Zálužné.

Petr potvrdil, že mušku stále umí velmi dobře. Ač na soustředění nebyl, nic nezapomněl a jeho výsledek 85 bylo vyrovnáním svého nejlepšího výsledku, který hodil i na republice. Honza se také zlepšil, ale jeho současný způsob zastavování prutu ve vzduchu při pokládání kratších terčů mu způsobil nějaké ty nuly. Pak ještě bojujeme s pátým terčem. Přesto výsledek 75 je novým osobním rekordem. A i Adam vyrovnal svůj nejlepší výsledek. Jedna blbá krásně položená trojka deset centimetrů vedle terče dělila Adama od premiérové stovky. Ještě si na ní počkáme. Nicméně podruhé v životě 95 bodů. Paráda. No a Vojta? 100 bodů!!! Perfektní vedení prutu a pokládání. Jen se pořád projevuje, že delší terče mají kratší výtah a kratší terče jsou do středů. To chce ještě poladit.

Nature

Zátěž skish. Je známo, že v Ústrašíně se staví terče pod stromy a když svítí slunce, závodníci mají velké komplikace házet, protože házet ze stínu do světla opozdí zaostření na kapku a závodníci jak zaostří, tak často zbrkle zabrzdí dřív než by měli. Nejhorší situace může nastat, když z důvodu větví se mezi terčem a prkýnkem stín několikrát střídá se světlem. Nejsme na to zvyklí a to se projevilo i na výsledcích. Nejlepší výsledek měl Honza, který minul pětkrát, Adam s Vojtou šestkrát a nejhůř dopadl Peťa. Zvláště u Vojty to byla škoda, když měl dobře rozjetý terče 100 a 98 a přidal k tomu 70. Někdy je to na závodech boj. Ale mezi závodníky se objevili i šťastnější závodníci, takový kroměřížský Matěj se s tím popasoval skvěle a minul pouze dvakrát. Robert samozřejmě za 100 :)

Během stavění mušky dálky byl Karel trošku skeptický, protože při házení mušky skish u Adama, který byl posledním ze závodníků, cítil mírný protivítr. Jirka měl zase pocit, že později cítil vítr do zad. Tak jsme doufali. Když se pustila muška dálka, vítr nebyl skoro žádný. Postupem času začal foukat opravdu protivítr. Vojta a Petr se s tím popasovali ještě dobře. Ani jeden nehází vyloženě do výšky, a tak se zpomalování šňůry tolik neprojevilo. Oba nakonec hodili nejdelší součet, ačkoliv úplně nejdelší hod hodil frýdeckomístecký Max. Pak už to bylo s větrem problematický. Honzu to moc neovlivnilo, protože teď zápasíme s technikou a s větrem do zad by to o tolik dál asi nebylo. Smůlu ale měl Adam, který jako žák házel úplně poslední. Celou dobu házení skládal šnůru za sebe, jak šel vítr proti němu. Bylo velice komplikované ho udržet v závodním režimu, protože psychika byla nalomená. Taky se to projevilo po odházení. Ač trenéři byli nadšení, že nejlepším technickým hodem dokázal i přes protivítr hodit do vzdálenosti 10 centimetrů pod 40 metrů, Adam odcházel hodně zklamaný, protože věděl, že pětiboj nebude dobrý.

Po skončení mušky dálky pořadatelé otočili směr výseče a zátěž dálka se házela po větru, kdy to občas vynášelo doleva.

Před závěrečnou disciplínou byl Vojta na prvním místě s jednoznačným náskokem 30 bodů na bohumínského Jardu a na třetím místě se držel skvělým výsledkem kroměřížský Matěj. Za nimi bojoval bohumínský Matěj s naším Honzou o čtvrté místo a vzadu se dral dopředu i Peťa, který se muškou dálkou posunul nahoru. Adam bez problémů vedl v mladších žácích jak v pětiboji tak trojboji před bohumínským Martinem.

Nature

Hned na začátku se objevila komplikace, Vojta první hod poslal mimo doleva. Kupodivu to samé předvedl i Jarda z Bohumína. No nic, druhé hody na jistotu s pomalejší otočkou. No, tak tu poslal Vojta taky mimo, obstřeloval diváky vpravo. A i Jarda minul výseč. Otázkou bylo co s tím. S Vojtou jsme šli na jistotu, dobře hozený hod přes hlavu by měl všechno vyřešit. Jo, to by se ale při odhodu nesměl Vojta předklonit a nezabít hod do země. Bylo z toho 47 metrů. Přišel na řadu Jarda. Již na republice jel v režimu "všechno nebo nic". A tentokrát do toho šel úplně stejně. Buď hodí naplno a bude mít šanci na vítězství nebo to půjde mimo. Napětí rostlo, když přicházel ke startovnímu prkénku. Počkal si na vítr. Roztočil se a hodil. Nikdo vůbec netušil, kam kapka letí, protože proti bílým mrakům se zátěž ztratila. Jen vlasec z prutu vynášel vítr do strany, až to vypadalo, že i poslední hod bude zase vlevo mimo výseč. Chvíle napětí a najednou kapka dopadla. Do výseče! Radostný výkřik bohumínského Jardy byl lehce utlumen radostným výkřikem bohumínského trenéra Břeti. Hod byl ve vzdálenosti 67 metrů. Vojtův náskok 30 bodů byl okamžitě smazán. Stačilo to však Jardovi na vítězství? Břeťa okamžitě začal hledat výsledky po čtyřech disciplínách a propočítávat. No, teoreticky to stačit mělo, ale nebyl si nikdo jistý, ty centimetry dělají hodně. Tak jak to dopadlo? Netrpělivé přešlapování. Už to mají spočítané? Jo - pořadatelé nesou konečné výsledky...

Stačilo! Jarda z Bohumína vyhrál.

Vojta potřeboval o 25 centimetrů delší hod, aby uhájil první místo. A tak Jarda podruhé v sezóně dokázal Vojtu porazit. Úžasný souboj.

Kroměřížského Matěje nikdo na třetím místě neohrozil, protože na čtvrtého měl náskok kolem 30 bodů. Stejně jako Jarda a Vojta i Matěj dokázal překonat hranici 400 bodů. V kamarádském souboji o lepší postavení v žebříčku mezi Honzou a Petrem měl v napínavém průběhu nakonec delší hod Petr, který musel druhým hodem zajišťovat, ale třetím hodem to poslal o metr dál než Honza. Ovšem v pětiboji porazil Honza Peťu o tři body a dostal se dokonce i před bohumínského Matěje, takže skončil čtvrtý.

Adam to měl v mladších žácích jednodušší, protože největší konkurent Honzík z Chropyně házel v kategorii starších žáků. Jediným vážnějším konkurentem tak byl Martin z Bohumína, který v trojboji nebyl tak daleko, ale pár desítek bodů mu na Adama chybělo. V pětiboji i Adam překonal hranici 410 bodů jako tři nejlepší starší žáci, tam by byl na čtvrtém místě.

Nature

A to bylo všechno. Závod skončil tak rychle, že trenéři neměli ani čas zajít si na vyhlášenou klobásku, která se zde grilovala, tak snad příště. Všechno se sbalilo, rozdaly se poháry a všichni se rozjeli domů. Někteří auty, jiní vlakem.

Nyní nás čeká týden klid. Bude probíhat mistrovství světa dospělých v estonském Tallinu. Po něm nás ještě čekají dva ligové závody, jeden dva poháry a konečná. Snad ještě něco natrénujeme.