Bohumín
Vánoční turnaj J. Grosmana
První závod Halového Grandslamu Moravskoslezského územního svazu.
Nature

A je to tady, zahájení Halového grandslamu Moravskoslezského územního svazu. Tradiční závod v tělocvičně bohumínského Domu dětí a mládeže opět přivítal spoustu dospělých a dětí jako smetí. Do devíti kategorií bylo rozděleno 58 závodnic a závodníků z celého územního svazu pořadatelů, k tomu nějaká ta Praha, nějaká ta Jihlava. To jakože my...

Závod měl začít již v 8 hodin, takže jsme měli možnost vyrazit kolem čtvrté ráno nebo jet již v pátek. Zvolili jsme druhou možnost. Ubytování se tentokrát povedlo na jedničku. Luxusní ubytování s hodnými lidmi, kteří nám připravili snídani o půl hodiny dřív, než ji chystají běžně, prostě paráda. A tak jsme se ve čtvrt na osm ráno mohli vyspaní a najezení objevit před dveřmi, vedoucími do tělocvičny.

Nature

Byli jsme rozděleni do několika kategorií. Všichni chlapci šli do starších žáků (včetně Adama), Karel byl v mladších mužích (ha ha ha), Tomáš ve starších mužích a Zuzka šla do žen. Jirka šetřil rameno, tak dělal servisáka a oporu.

A začalo se plachtou. No, nedá se říct, že by se to povedlo. Peťa ztratil při hodech přes hlavu, kdy mu kapka vyletěla vysoko a neviděl jí pořádně, takže zabrzdil na špatném místě. Kupodivu všichni měli podobný problém. Výsledek 90+, kterým se pyšnili všichni juniorští reprezentanti, dokázal vybojovat jenom Adam, který hodil 90. Konkurenci mu dělal bohumínský Matěj se stejným výsledkem. Za nimi se umístili s o dva body horším počtem bodů Vojta s Honzou. Následoval bohumínský Jarda. Pak byl Peťa s 80 body, které hodilo i takové malé překvapení letošního podzimu a halové části - vítkovský Tomáš.

Karel dělal hovadiny na plachtě, takže nakonec byl ještě šťastnej jako blecha, že mu utekla jenom jedna osmička a jedna šestka. Vypadalo to daleko hůř. Dostali se před něj ostravští borci Aleš s Jirkou.

Tomáš hodil o dva body míň jak Karel, ale ztratil tím na Bombika a Světeláka, kteří měli 100 a 98 bodů. Zuzka měla 98 bodů. Zatím dělené první místo.

Nature

Skish vypadala podstatně lépe. Bylo vidět, že chlapci už tak nějak tuší, co mají dělat, vysoké hody lítají jen málokdy nad oči, takže se lépe brzdí. Problémy se vyskytují spíš při hodech, co jdou vedle. Taky pomálu, ale objeví se. Proto i Adam měl třikrát nulu. V porovnání s juniory to nebylo špatné, jen dva zasáhli o terč víc. V konkurenci žáků to bylo nejvíc.

Ostatní naši borci hodili pět nul. Nejvíc to zamrzelo u Peti, který vyladil techniku na tréninku a bylo vidět, že mu to funguje. V prvním kole 45 bodů. Jenže na to Petr není zvyklý a tím pádem ho vidina úžasného výsledku rozhodila. Hned nula na prvním a vzápětí i na druhém terči. Naštěstí to ukočíroval alespoň na 75 bodů. I tohle je součást závodního vývoje, kterým si Peťa musí projít...

Ještě frýdecko-místecký Max hodil 75 bodů, o pět bodů míň vítkovský Tomáš. Jardovi to moc nevyšlo a Matěj pohořel. Naši kluci se tak vyskládali na prvních čtyřech místech. Za čtvrtým Peťou byl o pět bodů níž Tomáš, ostatní měli ztrátu o víc jak 10 bodů větší.

Karel jel na jasné kilo, až byl překvapený, že mu technika funguje. Leč druhý hod na čtyřce v druhém kole těsně dopadl za terč. Zařadil se na druhé místo za Plašana se ztrátou 2 bodů. Alda ztratil 10 bodů. Tomáš minul čtyřikrát a vedoucí borci kategorie starších chlapáků mu utekli, neb hodili oba 90 bodů. Zuzka hodila stejně jako bohumínská Lucka, stále se dělily o první místo.

Nature

Pokračovalo se multi. Tady nás potkaly dva drobné problémy. Vojtovi se na čtvrtém a pátém terči pořád zasekával naviják. Původní podezření na neutahování šňůry při namotávání se nepotvrdilo, dělalo to i Karlovi. A tak Karel rozhodl, že půjde házet jako první a zkusí zjistit, kde je problém, aby ho vyřešil dřív, než Vojta půjde házet. A skutečně problém nalezl. Vyřešit se ale dal až po odházení, takže Karel dojel svoji exhibici se 70 body a šel řešit naviják. Jako na rovinu - ikdyby tam ten problém nebyl, asi těžko by Karel dokázal konkurovat Plašanovi, který hodil stovku.

Vojtovi oprava pomohla, skončil druhý v žácích za Adamem, který hodil o 5 bodů víc. Oba nakonec hodili víc než vítěz republikového klání v multi skishi, bohumínský Martin. Petr řešil problém s tím, že mu nechce kapka od čtvrtého terče doletět, ale tuto informaci podal až v neděli na tréninku. Zde nás následně potkal druhý problém - Honza neodevzdal boďák. Všimli jsme si toho až po zveřejnění výsledků. Co se dá dělat.

Jinak Zuzka hodila nejvíc z žen, porazila i Karla a Tomáše. Tomáš skončil druhý. Na to, že to skoro vůbec netrénuje, super výsledek.

Nature

A přišla závěrečná disciplína do terčového trojboje (disciplíny 3-4-5) - hod zátěží do dálky. Upravenou a odlehčenou zátěží do dálky. Dva hody do dálky, počítal se součet obou hodů stylem "co metr, to bod". Výseč se neřešila, pouze pokud to někdo poslal za sebe nebo do míst, kde se to nedalo změřit, dostal nový hod.

V žácích se pět závodníků dostalo alespoň jedním hodem přes 15 metrů. Nejdelší hody měl Vojta, který oběma pokusy hodil za 16 metrů a součtem měl 33 bodů. Jenom jeden člověk z celého startovního pole ho dokázal překonat - litovelský Honza Bombera. Je myšlen ten otec. Ani Vojtův trenér Karel neměl v součtu tolik, co Vojta.

Vojta se těmito hody dostal před Honzu, ale na Adama mu to nestačilo. Adam předvedl také vyrovnané hody, a přestože každý hod byl o metr kratší, stačilo to na vítězství ve starších žácích. Za ním tedy Vojta. Třetím největším součtem se Max nedokázal posunout výše. Následoval Honza, který upevnil třetí pozici. Petr naštěstí neztratil tolik na Tomáše z Vítkova a udržel čtvrté místo. Jardovi jeden hod nevyšel a Matěj měl smůlu u obou hodů.

Karel je pako. Celou dobu říkal klukům, že mají házet na basketbalový koš, jinak jim to narazí do zdi a nebudou mít tolik metrů. A pak šel a prvním hodem to napálil do zdi, protože neházel na basketbalový koš. První hod byl 14,5 metru. Pak se natočil na koš a druhý hod šel přes 18 metrů. Bohužel pro něj v součtu měl něco přes 32 bodů, což bylo pouze o bod víc jak Plašan a nestačilo to na vítězství. A tak se musel sklonit před ostravským trenérem, který zraje jako víno.

Tomáš se součtem hodů dostal také přes 32 bodů. Hodil o 8 bodů víc než kunčický Karel, jemuž nevyšel jeden hod, ale nestačilo to. Pouze upevnil svou pozici na 3 místě. A Zuzka dokázala hodit jedním hodem za 16 metrů, ale druhý hod byl o dva metry kratší. Podobně hodila i bohumínská Lucka a rozhodovaly desetiny. Nakonec o 16 setin skončila Zuzka na druhém místě.

Nature

První závod Moravskoslezského halového grandslamu nám vynesl jedno první, tři druhá (Zuzku počítáme k sobě, i když hází za Ostravu) a dvě bronzová místa. K tomu můžeme připočítat i dvě první, dvě druhá a dvě třetí místa z multi.

Jo, zatím jedeme na dobré vlně. Snad někde neuhneme...

Nature