Jihlava
Vánoční pohár 2022
Uspořádali jsme si jeden závod navíc, protože nás prostě baví házet a závodit.
Nature

Už je to tak. Baví nás trénovat, baví nás házet a stanovovat si cíle, které chceme překonávat, abychme mohli později zkusit překonat cíl ještě vyšší. Ale není to jen o tréninku. Nejlepší jsou závody. Ta možnost se porovnat s ostatními při stresu, zkusit porazit ostatní a dokázat si, že ten trénink nebyl zbytečný.

No, přišla možnost využít sportovní halu na hóóódně dlouhou dobu. V podstatě byla hala volná od osmi do čtyř a od šestnácté hodiny byl zase trénink do sedmi. A tak se nám nabídla možnost jedenáctihodinové akce. Zatěžkávací zkouška pro všechny.

Podobnou akci jsme dělali již v předchozím roce, a tak jsme to zopakovali. A stejně jako vloni jsme to měli zaměřené na nováčky. Máme čtyři nové kluky, kteří měli za sebou jeden dva tréninky. Jo, není to zrovna největší příprava před prvními závody, ale jak jim Karel říkal - cílem je jim to představit a ukázat jim, že není čeho se bát. Hlavně přehodit výsledek Karlova prvního halového závodu - 6 bodů.

Na závodech jsme se také mohli zase po nějaké době setkat s kamarády, se kterými se jinak špatně hledá čas na setkání a pokec. A tak se zastavil Michal a pomohl jako rozhodčí, přijel i Fery a pomáhal se zapisováním výsledků a střihl si i roli rozhodčího. No a i Kristýna s přítelem zavítali a nasáli trochu atmosféry.

Nature

Tentokrát jsme se rozhodli i nabídnout akci pro další. Nijak extra jsme nepropagovali akci, dali jsme vědět všem z Moravského rybářského svazu a vyvěsili jsme to na Facebooku. Ukázalo se, že ti z MRS, kteří nemají RT jako hlavní činnost, ale spíš jako doplňkovou pro Zlatou udici a trénink ovládání prutu, ještě ani nebyli v tělocvičně. Jejich cílem jsou spíše závody až v novém roce, kdy se rozjede Halová liga MRS pro rok 2023. Jiní měli jiné aktivity. Ale přijeli parťáci z Kroměříže, Peťa dovezl čtyři kluky, kteří poznali RT díky oblastnímu kolu Zlaté udici a kteří se rozhodli v tom pokračovat.

Vedle nich přijeli i ti, kteří to neměli zase tak daleko. Přivítali jsme tak žirovnického Milana a trojčata dorazila z Pelhřimova. Franta z Dačic zahlédl naše propozice na FB, a tak se ozval, zda by také mohli dorazit. A samozřejmě mohli.

No, asi by dorazilo i víc lidí, možná někteří z Východočeského ÚS nebo Moravskoslezského ÚS, ale my si to tak skvěle naplánovali, že zrovna v tom termínu probíhalo školení vedoucích, kteří by se chtěli věnovat RT, takže většina lidí byla zde a nemohla vzít partu dětí k nám na závody.

Nakonec se nás tedy sešlo 28 závodnic a závodníků:

  • 6 začátečníků
  • 4 mladší žáci
  • 3 žákyně
  • 8 starších žáků
  • 7 dospěláků

Nature

Největší problém měl Šimon, který vlastně absolvoval pouze jeden trénink. Taky proto byl velice nervózní a ani vlastně závodit nechtěl. Nakonec se rozhodl, že to zkusí. Za podpory celé rodiny odházel všechna čtyři kola arenbergu a ač dvakrát nezískal žádný bod, ve dvou dalších se mu povedlo vybojovat 8 a 16 bodů. Cíl přehodit první Karlův výsledek byl splněn.

Pak nás čekala skish, komplikovaná disciplína, která dává body pouze za zásah. Ještě jsme se jí tolik nevěnovali. A tak, když rodiče chtěli odjet a Šimon už chtěl taky jet domů, ukončili jsme první zkušenost se závody před skishí. Šimon tedy zapisoval na svém první závodu 24 bodů a šesté místo.

Dan měl o jeden dva tréninkz víc než Šimon a na výsledku to bylo znát. Ani jedna plachta neskončila s nulou. Vždy se podařilo alespoň jednou do prostoru plachty hodit. Pouze jednou se stalo, že měl Dan pod 10 bodů. Bylo to na předposlední plachtě. Jinak byly výsledky 10, 16 a 18. Z toho asi dvě desítky, takže paráda. Protože se nám plachta protáhla, každý z jihlavských nováčků házel skish pouze jednou a Dan na ní dokázal zasáhnout terč hned dvakrát, takže připisoval do celkového výsledku deset bodů navíc.

Dan si na svém první závodu vybojoval 62 bodů a obsadil páté místo.

Nature

Matyáš, syn jedné z posledních jihlavských žákovských mistryň republiky a synovec poslední jihlavské mistryně světa, nezapřel geny. Hned první plachta se podařila tak, že jsme se dostali přes 20 bodů. I na druhé plachtě se nám to podařilo. A výsledek z třetího kola dokonce olizoval hranici 40 bodů! Fantastický výkon. A pak průšvih. Nevyšlo snad nic. Zaplaťpánbů za alespoň 8 bodů. Tam si Karel všiml, kde je problém, že Maty nebrzdí krásný hody. Při odhození pokládal ukazovák na korek a chtěl brzdit levou rukou. Toto bude potřeba předělat dopříště.

Maty na třetí místo ztrácel 14 bodů a měl jeden pokus na skishi, stejně jako ostatní nováčci z Jihlavy. A postaral se o malé překvapení, když zasáhl terč hned třikrát. Hodně hodů letělo krásně na terč, ale nebylo čím brzdit. Důležité ale bylo, že to nechodilo tak často vedle terče. Je to velmi slibný potenciál. Nakonec to nestačilo. Ač se Matyášovi povedlo dostat hned na prvním závodu přes 100 bodů, chyběl mu ještě jeden zásah na skishi nebo víc bodů na poslední plachtě. I tak krásný výsledek a 4. místo za 111 bodů.

Nejlepším nováčkem z Jihlavy se stal Jarda. Již při příchodu na první plachtu byla vidět nervozita, ruka se klepala a to ještě neodhodil. Ale popral se s tím a jako jediný z našich mladých borců ani na jedné plachtě nešel pod 20 bodů. Několik desítek, až člověk nechápal, kde se to v něm bere. Výsledky 32, 28, 30 a 20 se dostal v plachtě jako jediný přes 100 bodů a za dačického Dana, toho času na druhém místě, mu chybělo pouze 24 bodů.

Jak Karel rozhodl, i Jarda si dal pouze jednu skish. Možná by byl schopen konkurovat dačickému Danovi a ještě něco stáhnout nebo dokonce i překonat, to už je jedno. Chvílemi to vypadalo, že Jarda bude jediný, kdo ze skishe nezíská ani jeden bod. Na prvním terči to nepadlo ani jednou. Naštěstí v druhém kole jedna pětka přišla. Jarda tak skončil na svém první závodu třetí s výsledkem 115 bodů.

Nature

Je třeba říci, že nás Dačice převálcovali. Hází asi dva měsíce. No ale po dvou měsících neuvěřitelné výsledky. Rakový Honza překvapoval i svého trenéra Lukáše svými výsledky, z nichž tři šly přes 60 bodů. Famózní výkon. A i skish přes 30 bodů pokaždé a nejlepší skish 55 bodů, to je po dvou měsících házení malý zázrak. Snad mu to vydrží a bude pokračovat v této jízdě i další měsíce a následně i venku. Držíme palce.

V kategorii mladších žáků bojovali pouze závodníci z Kroměříže a s nimi dačický Ondra. Tady překvapil nejvíc Adam, který ve třech případech ze čtyř hodil na plachtě přes 80 bodů a nejlepší byla 88. Ještě chvilku a již se bude cpát mezi starší chlapce. Zatím teda skish ještě slabší, ale na druhou stranu chlapec, začínající někdy v dubnu, dokázal hodit i 60 bodů. Prostě paráda.

Sourozenecký souboj holek přinesl napínavé drama hlavně během plachty. Míša i Markéta mohly v podstatě děkovat Martině, že se jí nepovedl poslední arenberg, jinak by se ujala vedení. Oproti plachtě přišly poměrně velké výkyvy. Například 95 bodů, hozených v prvním kole, vystřídal výsledek 50 bodů z druhého kola. Jediná, kdo takové excesy nepřipustila, byla Míša, která díky tomu s poměrně výrazným náskokem vyhrála.

Jo, ve starších žácích by se dostala na třetí místo.

Nature

Ač našim borcům nepřijela konkurence z Bohumína, dorazil kroměřížský Matěj a o zábavu bylo postaráno.

Souboj to byl neskutečně vyrovnaný. Po třech kolech vedl náš Honza za výsledky 92-92-88. Jen o dva body za ním byl Vojta, který také jednou hodil 92 bodů. Za ním byli hned tři kluci se stejným výsledkem - náš Adam, kroměřížský Matěj a dačický Václav. Následovalo poslední kolo. A v něm předvedl Honza neskutečný kiks, když získal pouze 78 bodů. Takové pochybení se bohužel neodpouští a dačický Vašek s 92 body šel okamžitě před Honzu o 2 body. Ani Adam se nenechal zahanbit a 92 bodů získal také, takže s Václavem byli nastejno. Před ně šel Matěj, který hodil dokonce 94 bodů. Do vedení po plachtě šel ale Vojta. Hodil totiž nejlepší výsledek z žáků - 98 bodů. Víc hodil jediný člověk v hale - kroměřížský trenér Petr. Po plachtě by byl Vojta třetí mezi dospělými...

Je třeba říct, že Honza má zase nějaký problém na skishi, moc mu nešla. Nejmíň hodil, když házel u svého otce, a začal spekulovat, zda to není otcem. Tomáš v tu chvíli vzpomínal, že jeho otec jako rozhodčí se musel nechat vystřídat, když měl jít na stejný start házet Tomáš. Jak to Karel zaslechl, domluvil, že Honza půjde na další skish opět k otci, aby se nevytvářel nějaký "komplex z otce". A byla z toho druhá nejlepší skish, co Honza hodil. Úspěšně ho stahoval Peťa. Teda - stahoval... první kolo 50 bodů. Těžká trága, jako... Pak se ale Peťa rozjel. Hned druhé kolo jen dvakrát mimo, takže 90 bodů a zbývající dvě kola shodně 80 bodů. Na Honzu stáhl 40 bodů. Ztrácel ale 42, takže zůstal za Honzou o pouhé 2 body. Jo, ti kluci mezi sebou budou ještě hodně bojovat :) Klukům úspěšně konkuroval dačický Richard, který je porazil o dalších 10 bodů a obsadil 4. místo.

A o medaile si to rozdali kroměřížský Matěj a naši borci Adam a Vojta. Slabší chvilku si hned na začátku vybral Adam, který hodil 70 bodů, nejméně z této trojice. No, slabší chvilku si vybral Matěj zase na konci, kdy dal 75 bodů. Vojta hodil to samé v druhém kole. Prostě velice vyrovnané, ovšem s výhodou pro Vojtu, který vedl o 16 bodů. Matěj jednou hodil 85 stejně jako Vojta, takže rozhodovaly zbývající dvě skishe. Tam měl Matěj shodně 80 bodů, zatím co Vojta měl shodně 90. Tím pádem Vojta zvýšil náskok na Matěje o dalších 20 bodů a bylo jasné, že Matěj skončí až za Vojtou. Záleželo na Adamovi, co předvede.

A Adam se rozjel. Ztrátu na skishi po prvním kole (20 bodů na Vojtu) snížil na 5 bodů když hodil 90. Na Vojtových 90 bodů z třetího kola odpověděl Adam rovnou stovkou (!) a smazal dalších 10 bodů. Už mu chybělo pouze 13 bodů. Přišlo poslední kolo. Vojta hodil 85 bodů. Adam valil, valil, valil... 95 bodů. Stačil ještě jeden zásah a Adam Vojtu porazil. Však taky za Vojtou hned běžel a že mu chyběly jen tři body na něj. Vojta se stoickým klidem odtušil "měls hodit kilo"... :) Karel s Jirkou šli do kolen ... Ano, Adam měl hodit kilo. Mohl hodit kilo. Dvě za sebou. Hodil 95 bodů. S nulou posledním hodem.

Ty souboje jsou čím dál víc napínavější. Vojta zaslouženě vyhrál především vynikající plachtou, druhý skončil Adam především vynikajícím závěrem na skishi.

Nature

Zbytek již nebyl tak zajímavý. Všem dospělým to natřela Zuzka, když měla plachtu s průměrným výsledkem 96 a skish s průměrným výsledkem necelých 94 bodů. Nejblíž se k ní v celkovém součtu přiblížil žirovnický Milan s celkovým výsledkem o 50 bodů nižším. Na třetím místě skončil kroměřížský Petr.

Závod byl ukončen, Kroměříž a Dačice se rozjely ke svým domovům, a zbývající si ještě mezi sebou hodili multi. Nejlepší výsledek byl 75 bodů. Hodili to Karel, Milan a kupodivu i Vojta.

Zbytek akce se pomalu přelil do tréninku. Hodně starších kluků si udělalo přestávku a čutali s mičudou do branky, ale třeba Jarda stále trénoval. Až jsme byli překvapení, že vydrží trénovat tak dlouho. Ke konci ho už bolela ruka, ale vydržel až do konce.

V průběhu dne probíhala ještě soutěž "sněz, co hrdlo ráčí". Maminky kluků z Jihlavy se hodně snažily a že se pomazánky povedly, to se dalo poznat i podle toho, že jednohubka nezbyla ani jedna.

Je to mazec. Ještě se sezóna nerozjela a už máme za sebou tři závody.

Teď si dáme pauzu. Další akce až v dalším roce :)

Nature