Novoroční turnaj
Druhý závod Halového grandslamu MS ÚS zimní sezóny 2022-2023
Nature

Na severu Moravskoslezských Beskyd se nachází samostatná hromada kopců, složená ze čtyř vrcholů - Ondřejník, Úbočí, Stanovec a Skalka. Aby to turisti neměli moc složité, celý masiv se nazývá zjednodušeně Ondřejník. Když tým RT Jihlava dorazil do Kunčic, už z těch kopců nebylo tolik vidět. Jen blikající světlo vysílače.

Mladí ertečkáři z MRS, pobočného spolku Jihlava, dorazili do Kunčic pod Ondřejníkem ve večerních hodinách a připojili se k ostatním závodnicím a závodníkům, co dorazili o něco dřív. Přijeli jsme akorát, zrovna se začaly chystat terče na házení. A k tomu i samostatný trénink pro zájemce. No, bylo jich docela dost. Pak se část lidí přesunula z tělocvičny jinam. Kluci blbli s klukama a holkama, Karel a Jirka otevřeli flašku a řešili RT. Později dorazil i Petr, že by si chtěl něco navázat, a tak se mu podařilo navázat čtyři lury, než bylo potřeba jít spát.

Karel, Jirka a Bombik navázali na tradiční dlouhé rozpravy o RT, které často Karel a Bombik vedli kolikrát až do čtyř ráno. Tentokrát šli spát už v jednu.

Nature

Po brzkém budíčku a uklízení spacích potřeb se kolem sedmé ráno začali objevovat první závodníci, co nepřespávali. S přibývajícím časem přibývali i účastníci. Po registraci se většina přesunula do tělocvičny a snažila se prohodit si plachty, kterými se mělo začít. Za chvíli už nebylo kam se vecpat, koneckonců 58 závodníků je prostě 58 závodníků... Chlapci a Zuzka si nějaký ty hody stihli vyzkoušet. Karel zase někam zašantročil svůj prut, tak si řekl, že si hodí s prutem někoho jiného. Náhoda tomu chtěla, že Bombik přivezl pro Tomáše nový prut, a tak se Karel hned rozhodl, že ho zajede.

Kolem deváté hodiny byl ukončen trénink a zahájen závod. Bojovalo mezi sebou 9 mužů, 4 ženy, 4 kadeti, 11 juniorů, 11 starších žáků, 6 starších žákyň, 9 mladších žáků a 4 mladší žákyně. K moravskoslezským týmům Bohumína, Frýdku-Místku, Kunčic, Litovle, Ostravy, a Vítkova se připojily do boje moravské týmy Jihlavy a Kroměříže a v neposlední řadě i dívky z Prahy.

Bohužel jsme zjistili, že nemohl dorazit bohumínský Jarda. Rok 2023 také začal přesunem loňských žáků Matěje a Maxe do letošních juniorů. Adam se posunul do starších žáků a Honzík ještě zůstal v mladších žácích.

A závod začal.

Nature

Rozjezd na plachtě byl hodně opatrný. Nejlepší výsledek prvního kola byl 96, který dokázala hodit pražská Markéta a litovelský Bombik. Nikdo nehodil víc. Pak ještě dva dospělí hodili 94, stejně jako jedna juniorka a také jihlavský Adam. Pouze dva hody nedopadly na desítku, jeden měl hodnotu 8 a druhý 6 bodů. Hned za Adamem byl s 92 body Vojta a o další dva body níž byl i Honza. Nikdo jiný ze starších žáků přes 90 nehodil. Peťovi se to nepovedlo, nakonec první kolo znamenalo pouze 78 bodů. Po prvním kole Jihlava v kategorii starších žáků obsadila první tři místa. Hned za nimi byl kroměřížský rival Matěj. Zuzka se ujala vedení v ženách a Karel se s 92 body dělil o třetí místo s kunčickým Karlem. Ztráceli 4 body.

Druhé kolo již Petrovi vyšlo lépe, zlepšil se o 6 bodů. Ač to není to, co bychom očekávali, nebylo to nejhorší. Je potřeba ještě doladit pár detailů. V druhém kole překvapil bohumínský Adam, který hodil 90 bodů. Víc měli jenom jihlavští Vojta a Adam. Oba zopakovali své výsledky z prvního kola, stejně jako kroměřížský Matěj. Honza si pohoršil o dva body. Po plachtě tedy vedl Adam s náskokem 4 bodů nad Vojtou. Za nimi na třetím místě byl Honza.

Zuzka si také pohoršila o dva body a dohnala ji bohumínská Lucka, takže měly po plachtě stejně a dělily se o první místo. Karel si o 4 body polepšil na 96. Odpoutal se sice od kunčického Karla, ale dostal se před něj ostravský Jura, který jako jediný ze startovního pole hodil na plachtě plný počet. Odsunul tak Karla na 4 místo a dělil se o druhé s kroměřížským Járou. Ve vedení o dva body byl litovelský Bombik. Rozdíly skutečně byly velice nepatrné a slibovaly ještě zajímavý boj.

Nature

V prvním kole hodila mezi závodníky do 15-ti let nejlépe pražská Míša, která minula pouze dvakrát. Nejlepší výsledek ve starších žácích hodil vítkovský Tomáš, který hodil 85. Nás hodně překvapil Petr. První skish mu neskutečně vyšla, když hned první polovinu naházel plnou. Samozřejmě ho hned dohnaly nervy a na prvních terčích zazmatkoval, ale naštěstí minul pouze čtyřikrát, takže parádních 80 bodů. Stejně hodil kroměřížský Matěj. Adam a Vojta selhali. Adam hodil 75 a Vojta 70. Tím si závod docela zkomplikovali, protože Matěj se jim hodně přiblížil. Honzovi to nevyšlo vůbec. Vlastně ani nevíme, co se dělo, ale byl rád, že měl aspoň lehce nad polovinou. To Zuzka hodila 95 bodů, minula jednou. Ale Lucka hodila to samé. Stále stejný počet bodů. Karel dostal 95 bodů, čímž se dostal před ostravského Juru o 2 body. Do vedení se dostal kroměřížský Jára. Bombik minul čtyřikrát. Na rozdíl od Bombika juniora, který jako jediný ze všech závodníků hodil v prvním kole skishe plný počet, 100 bodů.

Ve druhém kole zkomplikoval situaci jihlavským závodníkům Matěj, který minul pouze jednou a vybojoval tak 95 bodů. Jasně si tak řekl o bednu a záleželo na tom, jak se s tím popasují naši borci. Honza se v druhém kole zlepšil o 10 bodů, ale nestačilo to na víc jak páté místo. Petr se zhoršil a hodil 65, což ho usadilo na 4. místo. Na druhou stranu, ztráta na první trojici byla tak velká, že i kdyby hodil 100 bodů, tak by mu to nepomohlo. Adamovi se podařilo zlepšit výsledek z prvního kola a minul pouze třikrát. Naštěstí pro něj se udržel nad Matějem, ovšem o pouhý jeden bod. Záleželo na Vojtovi jak se předvede. A Vojta tam lupnul hned na druhém terči jednu nulu. Pak přidal ještě jednu ke konci na čtvrtém terči. Nakonec 90 bodů a třetí místo tři body pod druhým a čtyři body pod prvním místem. Kdyby neminul na druhém terči, vyhrál by o bod.

Neskutečně napínavý souboj, kde ve čtyřech bodech byli tři závodníci, se v žádné jiné mladší kategorii neudál.

Ve starších to bylo ještě větší maso. Zuzka v druhém kole hodila stovku! Ovšem Lucka taky! Obě tak měly na bod stejný počet bodů. U chlapů nejvíc hodil Bombik 95 bodů. Nestačilo to víc jak na druhé místo. Do vedení šel kroměřížský Jára. Karel selhal a hodil pouze 80. Ostravský Jirka hodil o 5 bodů víc a ztrátu 2 bodů na Karla vymazal a vytvořil si 3 body náskok.

Pro závodníky nad 15 let to však nebylo vše. Specialitou kunčického závodu bylo započítávání do výsledku i dvou kol multi. Zatímco závodníci do 15-ti let ji měli vyhlášenou samostatně, starším se multi započítávala do celkového pořadí.

Nature

Že to bude neskutečně náročné u žen a že si Lucka se Zuzkou nedarují nic zadarmo, to jsme viděli hned v prvním kole, kde se obě dámy dostaly na devadesátibodovou hranici. Lucka minula dvakrát. Zuzka však pouze jednou a ujala se vedení o jeden zásah. V druhém kole si Zuzka pohoršila a hodila "pouze" 90 bodů. Lucce se však nepodařilo alespoň zopakovat první kolo a minula čtyřikrát. Díky multi tak Zuzka vyhrála kategorii žen o 15 bodů nad bohumínskou Luckou.

U multi měl Karel kliku, že házel s prutem, se kterým již přeci jenom hází několik let. A na výsledku to bylo znát, s 90 body výrazně promluvil do pořadí v kategorii mužů. Především se dostal před Járu a protože ostravský Jura hodil o jeden zásah méně, Karel umazal ztrátu 3 bodů a vzal si zpátky svůj náskok 2 bodů na Juru. Bohužel jsme zjistili, že Bombik nehází multi kvůli komplikacím s rukou, a tím pádem nemohl obhajovat své výsledky z plachty a skishe.

Ve druhém kole se Járovi výsledek ještě více zhoršil a s výsledky ostatních se ukázalo, že boj o zlato budou vést jihlavský Karel a ostravský Jura. Karel bohužel minul třikrát, takže se oproti prvnímu kolu zhoršil. Jura však hodil úplně stejný výsledek. Napínavý souboj bývalého a současného asáka tak nakonec vyzněl vítězně pro Karla.

V mladších závodnících byla kategorie multi spojená. Opět naši jihlavskou bandu vyškolil mistr republiky v této disciplíně, bohumínský Martin, který vyhrál a až za ním na druhém místě skončil Adam. Následovala ostravská Nikča a na čtvrtém a pátém místě skončili Vojta s Honzou. Peťovi se nějak utáhla cívka a první část druhého kola nebyl schopen dohodit, což se sice zlepšilo po přeštelování navijáku, ale ztráta se již nedohnala.

Nature

A zase přišla ta smutná část - konec. Museli jsme se se všemi rozloučit a vyrazit domů. Odváželi jsme si tři první, jedno druhé a jedno třetí místo. Už se nemůžeme dočkat, až bude konec ledna a budeme mít tři víkendy závodů za sebou. Už aby to bylo. Mezitím si teda ještě trochu zatrénujeme, abychom se stále udrželi konkurenceschopní, potrápili parťáky z ostatních klubů, a když se zadaří, tak dovezli další vítězství :)