Jihlava
Halová liga MRS #1
Halová liga MRS se skládá ze čtyř závodů. Začali jsme v Kroměříži.
Nature

Konec ledna již několik let vysílá moravským ertéčkářům jasný signál - začne Halová liga Moravského rybářského svazu. K původnímu přes 30 let trvajícímu velkopavlovickému halovému závodu se postupně přidala Kroměříž a s příchodem nadšence práce s mládeží Pavla se začal pořádat i v Hodonicích. Následně se střídal závod buď v Jihlavě nebo v Lysicích, až se ustálil v Jihlavě. 4 závody celkem.

Stejně jako Jihomoraváci jezdí dělat konkurenci Severomoravákům na jejich závody, tak i Severomoraváci přijíždí tradičně na závody MRS. O zábavu nebyla nouze. Ráno se prostě ve školní tělocvičně vyrojilo 64 nadšených závodnic a závodníků. Za Moravský rybářský svaz jich bylo 39, z Moravskoslezského územního svazu ČRS se zúčastnilo dalších 25. Z jiného úhlu pohledu by se dalo také říct 21 dospělých závodníků a 43 dětí a mládeže.

Protože se jednalo o závod Moravského rybářského svazu, chtěli jsme vzít s sebou opět nějaké ty nováčky. Loňský účastník Filip bohužel skončil asi měsíc po závodech, ale objevila se nová žhavá želízka. O nominaci si na vánočním turnaji řekli především Matyáš a Jarda. Bohužel Jarda nebyl zdravotně způsobilý, tak se zúčastnit nemohl. A tak druhé místo překvapivě obsadil jiný chlapec. Stačil pouhý jeden tříhodinový trénink a David překvapil hody, jak kdyby někde trénoval již minimálně tři měsíce. Překvapený trenér Karel mu hned nabídl místo po Jardovi a David to vzal.

Do Kroměříže tedy vyjeli čtyři dospělí (včetně Zuzky) a šest mlaďochů.

Nature

Cesta ubíhala úžasně a načasování bylo perfektní. Ve chvíli, kdy jsme dorazili a vyšli směrem k tělocvičně, právě přijížděla parta z Hodonic a o něco později i znojemští bardi. Včetně trenérů Pavla a Martina. Jak jsme vlezli do útrob školy, potkali jsme i Ostraváky a Bohumíňáky. Po chvíli dorazili i pořadatelé a mohli jsme se vesele pustit do tréninku.

Při pohledu na startovní listinu bylo hned jasné, že minimálně David a Matyáš na nějaké lepší umístění nemohou dosáhnout. Ač David měl jeden trénink za sebou, byl v kategorii starších žáků, takže proti sobě měl nejen Adama, Honzu, Vojtu a Petra, ale i chropyňského Matěje a Honzíka. A Matyáš v mladších žácích měl zase bohumínského Martina, vítkovského Láďu, a tak dále a tak dále. Konkurence byla nabitá.

Ještě při tréninku jsme prošli hlavně s Matyášem a Davidem techniku hodu a postup při házení. Cíl byl jasný, každým hodem trefit plachtu, bez ohledu na výsledek. Stihli jsme to projít všechno včas, než se tělocvična zcela zaplnila. Pak už jsme hlavně čekali na nástup a zahájení závodu. Začínat se mělo plachtou, pokračovat skishí.

A závod začal.

Nature

Plachtu rozjel nejlépe Vojta, který hned na začátku hodil 98, nejvíc ze všech žáků. Hned za ním se umístil Honza s 92 body a následovali Adam, Matěj a Honzík s 90 body. Peťa si tam lupnul pár šestek a byl rád za 86 bodů. David začal desítkou na podhodu. Počáteční nadšení ze zásahu černého terče Karel cíleně krotil a chválil za zásah oblasti plachty. Jestli to pomohlo vlastně nevíme, jisté však je, že po jednom tréninku David hodil na první plachtě 58. Plachtu minul třikrát. S podobným přístupem šel házet i Matyáš. Hned začátek se ukázal velmi opatrný, Maty ještě není zvyklý dávat rany do odhodu a hází velmi opatrně. I proto podhod a hody zprava nedoletěly, když už měly směr na terč. Pak se ale Maty rozjel a vybojoval krásných 24 bodů. Dokonce nebyl poslední, dva chlapci měli míň.

Jestli Vojta první kolo rozjel skvěle, tak to druhé úplně zkazil. Těžko říct, kdy naposled hodil 80, každopádně teď už to víme. Tentokrát 98 hodil Matěj a šel do vedení, s Honzíkem v závěsu s 94 body. Adam a Honza ztráceli na Honzíka jen 2 body za 92. Petr hodil o dva body míň než v prvním kole. U Davida se Karel soustředil na to, aby vůbec neřešil, zda dokáže hodit pěkný výsledek dvakrát za sebou. Cílem bylo opět trefovat plachtu. A podařilo se, tentokrát ji minul pouze dvakrát. Jednou to uletělo zleva do strany, jednou to šlo před plachtu při hodu přes hlavu. V součtu zlepšení o 2 body. A i Matyáš se zlepšil. Větší energie do podhodu a hodu zprava přidala další body a rázem přišlo zlepšení o 16 bodů na 40. V druhém kole jsme hodili líp jak 4 mladší žáci.

Ve třetím kole se Vojta opět pochlapil a hodil podruhé nejvíc. 96 bodů mu pomohlo dostat se před Honzíka a stáhnout ztrátu na Matěje na 8 bodů. Z Jihlaváků byl jediný, kdo se dostal přes 90 bodů, ostatním se nedařilo. Adam 86, Honza 82 a nejvíc to odnesl Petr, který dokonce hodil nulu. Ani Davidovi se nedařilo. Tedy nedařilo... opět trefil plachtu osmkrát, takže super. Jen to holt nelítalo tolikrát ke středu jako při těch dvou kolech předtím. No a Maty dokázal zopakovat svůj skvělý výsledek s druhého kola.

V dospělých začala Zuzka nekompromisním nejlepším výsledkem v ženách, a to 98 body. V druhém kole přidala nekompromisní stovku, následovanou dalšími 98 body ve třetím kole. To Karel začal hned osmičkou na podhodu a pak mu ještě uletěl jeden hod na šestku. V druhém kole si zlepšil náladu stovkou, následovanou 98 body ve třetím kole. Až na ten začátek docela kopíroval Zuzku. Tomášovi se ale moc nevedlo. Nějak se mu nedařilo zvyknout si na světle hnědé desky na zdi za terči a často ztratil kapku při odhodu, takže pouze jednou se dostal přes 90 bodů.

Nature

Po plachtě se Matyáš držel na 11. místě ze třinácti závodníků. Ve starších žácích se Vojta, Adam a Honza drželi na třetím, čtvrtém a pátém místě. Mezi Honzu a Peťu se ještě vecpal bohumínský Adam, takže Peťa byl až sedmý. Ve starších žácích se mezi nováčky docela dobře prodral David, který se probojoval na 13. místo.

V dospělých Zuzka vedla ženskou kategorii s náskokem 24 bodů. V mužích se Karel držel na druhém místě se ztrátou 4 bodů na mistra světa Bombika. Neúspěšná plachta Tomáše posunula až na předposlední místo.

Plachta skončila, následovala krátká pauza na přestavění stanovišť a trénink skishe. Tradičně se tam navalilo závodníků, že jsme se pomalu nikam nevešli. Naštěstí se chlapcům podařilo si aspoň pár hodů dát, než závod pokračoval skishí.

Nature

Nejvíc v prvním kole hodil v žácích chropyňský Matěj, který si upevnil svou vedoucí pozici. Vojta hodil o jednu nulu víc. O další jednu nulu víc měl Adam, čímž se ale dostal na třetí pozici, protože chropyňskému Honzíkovi se to nepovedlo. Dalších pět bodů za Adamem byl Petr, který se posunul před bohumínského Adama. Honzovi se to nepovedlo ještě víc jak Honzíkovi. David dostal za cíl neskončit s nulou. Karel u něj nebyl, protože zrovna šel s Matym, ale zastoupil ho Tomáš a evidentně to prospělo, David se trefil čtyřikrát. V mladších žácích Matyáš dostal stejný úkol jako David. Bylo to skutečně náročné, hodně zvedaná špička na předních terčích, vykrucovaná ruka na delších terčích. Karel to stáčel na počítání, kolik hodů půjde rovně na terč, což Matymu pomohlo nebýt nervózní z toho, že se ještě netrefil, protože byl pochválený, když hodil směrem na terč. A přineslo to ovoce v podobě dvou zásahů.

V druhém kole hodil nejvíc Honza. Přiblížil se tím k Adamovi na rozdíl 4 bodů, protože Adam hodil o 20 bodů míň. V podstatě se otočila situace z prvního kola, kdy o 20 bodů míň hodil zase Honza. Matěj hodil 85 bodů a protože Vojta opět hodil o 5 bodů míň, upevnil svou pozici ještě víc. Výsledky se ještě neukazovaly, ale později se ukázalo, že o Matějově vítězství bylo v tuto chvíli rozhodnuto. Musel by to extra pokazit, aby ho Vojta dokázal porazit. Honzík a Adam ještě bojovali o třetí místo, ostatní již pouze po postavení v tabulce. Téměř jistou pátou pozici měl Honza a šestou pozici Petr. Davidovi se tentokrát podařilo trefit terče třikrát a kupodivu i Matyášovi.

Třetí kolo bylo nejvyrovnanější z celého závodu. Chropyňský Honzík minul pouze jednou a posunul se na třetí místo. Ostatní závodníci z top 4 - Matěj, Vojta, Adam shodně minuli dvakrát. Petr i Honza hodili úplně stejně. David tentokrát zopakoval výsledek z prvního kola, když se trefil do čtyř terčů. A Matyáš se překonal ještě víc a trefil terč již čtyřikrát.

Provokatérka Zuzka byla nejen jedinou ženou, která hodila stovku na plachtě, ale také nakonec jedinou ženou, co trefila stovku na skishi. A ještě ji hodila dvakrát. S výslednou ztrátou 9 bodů (591 bodů z 600) by se v mužích dělila o první místo. Karel ve dvou kolech vždy jednou minul, načež předvedl nepochopitelný zkrat a minul třikrát v posledním kole. Tomáš překvapil fantastickým výsledkem 95 bodů. Hodně mu to pomohlo dostat se do kontaktu z těmi, co byli nad ním. Nicméně druhé kolo se moc nepovedlo a to třetí už vůbec ne.

Nature

Celkově to nakonec dopadlo následovně:

Naši nováčci neskončili poslední. V mladších žácích obsadil při své premiéře Matyáš 11. místo. Ve starších žácích David skončil na 14. místě.

Tentokrát jsme se museli sklonit nad úžasnými výsledky chropyňských chlapců Matěje a Honzíka. Pouze Vojta se dokázal dostat mezi ně a bral tak stříbro. Adam, Honza a Petr se vyskládali pod podiem na čtvrtém, pátém a šestém místě.

V mužích Karel obsadil páté místo a Tomáš skončil čtrnáctý.

A Zuzka vyhrála. Jako jedna ze dvou dospělých dokázala hodit třikrát plný počet.

Nature

Ale nebylo to vše. Ještě se házelo jedno kolo multi skishe. V případě shodného výsledku rozstřel.

V žácích ukázal Petr, že mu teď multi jde. Protože mu to teď jde víc než ostatní věci, radši hází multi. Z žákovské kategorie naházel nejvíc. Naneštěstí to byla kategorie do 18-ti let, a před ním skončili tři junioři. Takže Petr skončil čtvrtý. Hned za ním na pátém místě Honza, pak Vojta, který měl shodně s bohumínským Adamem, a pak náš Adam. Nováčkům jsme to ještě nepůjčili.

Multi vyhrálo duo Bombik - mladej Bombik. Zatímco v kategorii do 18-ti let Jeňas hodil 100 bodů, jeho otec v kategorii dospělých jednou minul, což ale na vítězství stačilo. O druhé místo si to rozdala Zuzka s kroměřížským Kubou a výsledkem o 10 bodů lepším Zuzka uhájila stříbro. Karel se dělil o páté až osmé místo, Tomáš o jedenácté až dvanácté.

Nature

Po úspěšných předchozích závodech jsme tentokrát museli smeknout před konkurencí. Dostali jsme na frak. Ale kdo ví, třeba nám to pomůže a další závod dopadneme líp. Na druhý závod Halové ligy MRS se přesouváme do domácího prostředí, tak si držme palce, abychom dopadli ještě líp.