Jihlava
Halové mistrovství republiky
Vyvrcholení zimní sezóny pro většinu závodníků a bitva o tituly.
Nature

Zimní sezóna RT pro většinu kroužků začíná v listopadu a končí v březnu. A jak v listopadu, tak v březnu proběhla halová mistrovství republiky. Listopadový termín pro halové mistrovství nám nepřišel úplně fajn, když v listopadu teprve začínáme vnitřní sezónu. Republika dospělých proběhla v termínu našeho druhého tréninku a republika mládeže v termínu třetího. A tak jsme se rozhodli, že na dospělou není potřeba jet a bude lepší investovat získaný čas na trénink pro republiku mládeže. V březnu proběhla pro změnu republika pro všechny dohromady. Konala se týden po finálovém závodu naší halové ligy, takže jsme to mohli brát jako vyvrcholení našeho tréninku. Ještě proběhly další závody (Jihočeský, Západočeský nebo Východočeský ÚS), ale tam už jsme se nechystali. Republika byla tedy naše rozloučení s halovou sezónou.

Při analýze účasti by se mohlo zdát, že čím více se závody přesouvají na západ, tím méně závodníků se účastní. Podzimní republiky pro dospělé ve Sředočeském ÚS se zúčastnilo 18 závodníků, 12 z Čech a 6 z Moravy. Skorojarní republiky v Moravskoslezském ÚS se kategorie dospělých zúčastnilo 27 závodníků, 5 z Čech a 22 z Moravy.

U mládeže je závodníků víc, ačkoliv v porovnání s předchozími roky se poměr územních svazů mění. Tradiční bašty závodníků z Jihočeského územního svazu nebo Středočeského územního svazu znatelně prořídly. Je to asi deset let, co se konalo venkovní mistrovství republiky mládeže, kam dorazilo 26 závodníků z Jihočeského územního svazu. Nyní je situace jiná, což dokládá účast na halové republice, kam dorazila jedna závodnice. Podobně je na tom Středočeský územní svaz. Je to deset let, co na venkovním mistrovství republiky bylo 6 závodníků. I tady počty prořídly, na halovou republiku mládeže nedorazil nikdo. Ale neznamená to, že by všude klesaly počty. Ve stejném srovnání venkovní republiky před deseti lety a halové republiky nyní je poměr závodníků Východočeského územního svazu 0 závodníků dříve a 4 závodníci nyní (a na listopadové republice 6 závodníků). A poměr Moravskoslezského územního svazu je 4 závodníci dříve a přes 20 závodníků nyní.

Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál.

Nature

Na republiku vyrazil i Moravský rybářský svaz. Pobočný spolek Jihlava se připojil k týmu. Při přemýšlení, kdo by na republiku měl jet, jsme došli k závěru, že nováčci ještě neumí házet tolik, aby mohli nějak zasáhnout do medailových pozic. Většina z nich spadá do kategorie starších žáků a tam je konkurence opravdu silná. Takže jsme je nechali doma a vzali jsme klasickou čtyřku. Že to byla i republika dospělých, reprezentoval nás Tomáš. Karlovi se házet nechtělo. Výsledky, které předváděl během halové sezóny, se mu nezdály dostatečně reprezentativní na to, aby blokoval místo jiným. Vyrazil jako trenér.

Hned po příjezdu do Budošiova kroměřížští bardi informovali Karla, že se v týmu uvolnilo místo pro nemoc jiného závodníka a že by bylo škoda, kdyby ty peníze propadly, takže zda by si nehodil. Po chvíli váhání a názoru Jirky, že je to jedno, jestli to propadne nebo Karel hodí málo, si Karel řekl, že to teda zkusí, ač s sebou nemá pruty.

Hala byla dostatečně veliká na to, aby se do ní vešlo 8 plachet. I tak tam bylo narváno, když si každý chtěl aspoň párkrát hodit, než se závod odstartuje. To je taková ta drobná nevýhoda halových závodů, že startovní prkýnka jsou za sebou a na trénink se nevejdou všichni. Nic, co bychom jinde nezažili. Po nějaké chvíli byl trénink ukončen a svolal se nástup na slavnostní zahájení závodu. A šli jsme na to.

Nature

Ač podmínky na házení byly velmi dobré, moc se nedařilo. Už jsme si zvykli na lepší výsledky než 88, které Adam hodil v prvním kole. Srovnat se s prostředím se ale nedokázal nikdo s žáků, i těch 88 bodů stačilo na páté místo, takže Adam držel postupovou pozici pro finálové kolo, kam postupovalo prvních šest. V první šestce jsme v tu chvíli měli všechny kluky. Petr a Honza dokázali hodit o 2 body více jak Adam a o další 2 body víc hodil Vojta, což ho řadilo na průběžné první místo. Do šestky pak díky času ještě patřil bohumínský Jarda. Z našich parťáků Moravského rybářského svazu se blízko držel ještě Honzík, který měl stejně jako Jarda, ale měl pomalejší čas. Matěj nedorazil, skolila ho nemoc.

Ve druhém kole pouze 6 závodníků hodilo 90 bodů a víc, takže o finálové šestce bylo rozhodnuto. Bohumínský Jarda byl odsunut bohumínským Adamem. Ten v prvním kole hodil 72 bodů, ale ve druhém kole hodil o 20 bodů víc a postupoval z druhého místa hned za naším Vojtou, který opět hodil 92, jen ten čas byl o 5 sekund rychlejší. Stejný výsledek hodil ještě náš Honza. Ostatní - Adam, Petr a vítkovský Tomáš - hodili 90 bodů. Honzík se ve druhém kole sice zlepšil, ale bohužel pouze o 2 body, takže 90 a víc to nebylo.

Ve finálovém kole předvedl totální výbuch náš Honza. Plachta byla vždycky jeho lepší disciplína, ale ve finále to vůbec nevyšlo. se 76 body se umístil na poslední šesté pozici. Další dva chlapci - bohumínský Adam a náš Petr - hodili stejný výsledek 90 bodů. Rychlejší Adam obsadil 4. místo a na Petra zůstalo místo páté.

Během základního kola si vzpomněl Adam na to, jak při halových závodech v Pavlovicích zpomalil a než na rychlost se soustředil na výsledek, a jak mu to pomáhalo hodit víc. A tam při finálovém kole nikam nechvátal a pečlivě se soustředil na každý hod. Pomohlo to hodně, Adam hodil pouze dvakrát vedle a vybojoval 96 bodů. Tím odsunul vítkovského Tomáše na 3. místo, Tomáš hodil 94 bodů.

Fantastickou jízdu ale předvedl Vojta. Hod za hodem se odrážel od černého středového terče a když i poslední hod zasáhl černou, vyvolal Vojta u trenéra Karla smíšené pocity - radost z toho, že Vojta hodil další stovku, rozčarování z toho, že bude muset vázat dalších 5 streamerů. Vojta si jich za zimní sezónu vybojoval už 20. Ještěže ta sezóna končí.

Po první disciplíně jsme tedy pro Moravský rybářský svaz vybojovali zlatou a stříbrnou medaili. Nebyli jsme jediní, v kategorii juniorů bojovali další chlapi z Moravského rybářského svazu a další zlatou medaili přidal kroměřížský Robert, který porazil silnou konkurenci Dominik-Jakub-Jeňas a vyhrál.

Nature

Karel si na plachtu vzal Vojtův prut, protože věděl, že z prutů kluků mu sedí nejvíc. Pruty mu nabídli všichni chlapci z týmu, ale vybral si ten Vojtův.

No, začátek nebyl tak hrozný, podhody a hody zprava se tak nějak daly. Pak přišel hod přes hlavu a Karel zjistil problém - palec mu jde přes hranu rukojeti. Byl to docela velký problém, Karel to nesnáší, protože na to musí myslet při házení a nesoustředí se na to, na co se soustředit potřebuje. A tak se stále snažil prut nějak přeskládat v ruce, aby palec přes korek nepřesahoval. Možná to byl ten důvod, proč se tolik nesoustředil na výsledek a až na konci zjistil, že hodil plný počet bodů. V podstatě jako jediný z kategorie mužů.

Před druhým kolem Karel přemýšlel, zda si nepůjčí prut od někoho jiného, protože mu to posazení navijáku vážně nesedělo. Nakonec ale zůstal u Vojtovýho. Scénář se opakoval. Včetně výsledku. Nepamatujeme si, kdy Karel naposledy hodil dvě stovky na plachtě na jednom závodu. Ve druhém kole ale nebyl sám, kdo hodil stovku, podařilo se to také kunčickému Karlovi a kroměřížskému Milošovi.

Na rozdíl od mládeže dospělé kategorie neházeli finále. Rozhodoval nejlepší výsledek a v případě stejného nejlepšího výsledku pak o vítězi rozhodoval rychlejší čas. A tak se nakonec stal mistrem republiky na plachtě kunčický Karel, který jihlavského Karla porazil na čas, když zaházel o 17 sekund rychleji. Kroměžířský Miloš pak skončil třetí s časem pomalejším o 10 sekund, než měl jihlavský Karel.

Nature

Další disciplínou byla zátěž skish. Pořadatelé připravili 14 startů, aby disciplína utíkala rychleji. A stejně bylo narváno, dělaly se fronty závodníků, kteří čekali, až se někde uvolní místo na jeden z terčů. Ale snad každý si to aspoň jednou prohodil.

A šlo se na závod.

Tři kluci z Jihlavy se od sebe lišili po pěti bodech. Nejhůř hodil první kolo Petr, který zaznamenal šest hodů vedle. O jednu minelu méně měl Vojta. O další jednu minelu méně měl Honza. Honza a Vojta se nakonec umístili v první šestce a drželi tak ještě šanci na finále, ikdyž celkový součet si pokazili.

Nejlepší výsledek ale předvedl Adam. Koncentrovaným a velmi soustředěným přístupem k prvnímu kolu dokázal minout pouze jednou, čímž vybojoval o 10 bodů lepší výsledek než druhý nejlepší žák. Dokonce by se umístil na druhém místě mezi juniory.

Ve druhém kole se ale první šestka velice promíchala. Nejvíce překvapil jablonecký Lukáš. Věděli jsme o jeho kvalitách na skishi již z listopadového mistrovství mládeže, ale tentokrát se překonal a jako druhý žák hodil 95 bodů. S rychlejším časem dokonce postupoval z prvního místa před Adamem. Druhé překvapení letošní zimy, vítkovský Tomáš. Klučina, který hází teprve od soustředění v Zálužné 2022, dokázaval minout pouze dvakrát a postupoval ze třetího místa. Následovali chlapci s 85 body. Ti byli čtyři. Z moravských závodníků se do finále probojoval ještě kroměřížský Adam a jihlavský Vojta. Další závodníci skončili smolně na sedmém (Honzík), osmém (Honza) a devátém (Petr) místě.

Ve finále to bylo velice napínavé. Tři chlapci hodili 85 bodů a rozhodoval jenom čas. Na čtvrté místo byl odsunut nejpomalejší Adam z Kroměříže. Dostal se před něj jablonecký Lukáš časem rychlejším o 35 sekund. Ještě rychlejší byl ale náš Vojta, který byl rychlejší o dalších 30 sekund. Vítězem se ale stal náš Adam, který sice hodil nejpomaleji, ale minul pouze jednou. S výsledkem 95 všem sebral vítr z plachet a po právu vyhrál.

A tak jsme opět vyhráli pro Moravský rybářský svaz zlatou a stříbrnou medaili. Zatím co na plachtě putovala bronzová medaile do Moravskoslezského územního svazu, na skishi putoval bronz do severních Čech.

Nature

Karel si na skish chtěl opět půjčit prut od Vojty, ale podle rozpisu měl jít házet ve chvíli, kdy měl házet Vojta. A tak se rozhodl, že si půjčí prut od Honzy. Když si prut ozkoušel a zjistil, že by to mohlo jít, ukázalo se, že i Honza začíná. Tak se Karel nechal dát až nakonec, aby napřed odházeli kluci.

Konkurence v mužích byla neuvěřitelná. Hned tři chlapi hodili stovku a dalších 8 jenom jednou minulo. Karel byl mezi těmi osmi. Kupodivu hodil nulu pouze jednu, a to na pátém terči v prvním kole. Ve druhém kole ale padly pouze dvě stovky. Jediný hořovický Tomáš hodil dvě stovky. Karel zkoušel házet líp než v prvním kole, ale stejně to byla směs neskutečných náhod a štěstí... jako ostatně většinou. Tentokrát to však vyšlo a Karel hodil stovku.

Čtyři muži hodili alespoň jednu stovku, a tak bylo jasné, že jeden bude bez medaile. Stal se jím Karel. Ovšem ne ten jihlavský, ten se dostal až na stříbrnou pozici, když byl pomalejší o 20 sekund než vítěz, hořovický Tomáš.

Nature

Vedle plachty a skishe proběhla ještě jednokolová soutěž v multi skishi. Tam se našim závodníkům tolik nedařilo, ale alespoň chropyňský Honzík vybojoval bronz. Jihlavští chlapci se krásně vyskládali na čtvrtém, pátém, šestém a sedmém místě.

Následovalo vyhlášení celkové ve čtyřboji - 2 plachty a 2 skishe dohromady. V žácích vyhrál jihlavský Adam, který jako jediný dokázal v součtu dvou plachet a dvou skishí hodit přes 350 bodů. Pouze další dva žáci dokázali hodit přes 340 bodů. Pouhé dva body od sebe dělily stříbrného Tomáše z Vítkova a bronzového Vojtu z Jihlavy. Na čtvrtém místě se umístil chropyňský Honzík, pátý skončil jihlavský Honza, sedmý skončil jihlavský Petr a poslední moravský závodník - kroměřížský Adam - skončil desátý.

V juniorské kategorii obsadil kroměřížský Robert druhé místo a kroměřížský Jakub páté místo. V ženách obsadila druhé místo chropyňská Adéla a velkopavlovická Julie skončila čtvrtá.

V mužích se ze všech moravských reprezentantů umístili v první desítce pouze dva muži. Na bronzové příčce skončil nenápadný kroměřížský Lukáš, který sice v jednotlivých disciplínách skončil vždy devátý, ale v celkovém součtu to vytáhl až na třetí příčku.

Největším překvapením byl ale jihlavský Karel. Ač původně nechtěl ani házet a nevzal si s sebou ani pruty, dokázal jako jediný závodník hodil tři stovky a se ztrátou 5 bodů vyhrál soutěž čtyřboje.

Pořadatelé ale připravili pro dospělé soutěž v pětiboji, kdy se k plachtě a skishi připočítala i multi. A tam už Karel pohořel. Jen tak tak že udržel bronzovou medaili. K němu se přidala velkopavlovická Julie, která získala také bronzovou medaili.

Nature

Závodníci z Moravského rybářského svazu vybojovali na halovém mistrovství republiky 23 medailí. Jednalo se o 6 zlatých, 7 stříbrných a 10 bronzových medailí.

Deset medailí vybojovali závodníci z pobočného spolku Jihlava. Vojta získal tři medaile - zlatou, stříbrnou i bronzovou. Adam získal také tři medaile - dvě zlaté a jednu stříbrno. A Karel získal čtyři medail -, zlato, dvě stříbra a bronz.

Tímto výsledkem jsme se rozloučili s halovou sezónou. Již za pár týdnů pokračujeme venku.