Jihlava
Oblastní kolo Zlaté udice, 2. část
Oblastnímu kolu chyběla ještě část RT a část RZ. Dokončili jsme to další neděli.
Big Fish

A je to za námi. Oblastní kolo Zlaté udice 2023 skončilo. Nebylo to bez komplikací, ale zvládlo se to skvěle. Je třeba poděkovat všech rodičům, kteří se na akci podíleli. Všem trenérům, kteří se dětem věnovali. Všem rozhodčím, stavěčům, nadšencům a dalším lidem, bez kterých by se takové akce nemohly konat. Co se týče oblastního kola, které se konalo pod záštitou MRS PS Jihlava, rádi bychom řekli následující:
Velké díky MRS PS Třešť za účast.
Velké díky MRS PS Jihlava za finanční pomoc.
Velké díky hašičům z Bransouz za poskytnutí hřiště pro část závodu.
Velké díky areálu Koupaliště Bransouze za prostory pro část závodu.
Velké díky obchodu Big Fish v Jihlavě za sponzorství - cen do závodu.

Nature

My v Jihlavě jsme se rozhodli udělat závod na dva dny, aby si každý zachytal na dvě kola v jednu neděli a zbytek si odbyl až tu druhou. Vedle nás se ale pořádalo další oblastní kolo na Kroměřížsku a třetí kolo ještě na Znojemsku. V Kroměříži to uspořádali chlapi z Rybolovné techniky a na Znojemsku chlapi, kteří původně s Rybolovnou technikou neměli nic společného, ale kvůli tomu, aby jejich děti měly na Zlaté udici větší šanci, se tomu házení na terče začali věnovat. Dnes už jsou jinde. Když vidí, že to ta děcka baví, tak je berou i na halové závody. Na venkovní už moc času nezbývá, ale zase si udělají čas na tu Zlatku.

Tři oblastní kola.

  • V Jihlavě 17 dětí ze dvou pobočných spolků.
  • V Kroměříži 36 dětí ze šesti pobočných spolků.
  • V Kravsku 43 dětí ze třech pobočných spolků.
Suma sumárum 11 pobočných spolků vyslalo na Zlatou udici 96 dětí. Těžko říct, kdy se naposled zapojilo tolik dětí a tolik spolků.

Ale zpátky k tomu našemu oblastnímu kolu.

Nature

Jak asi dopadne část Rybářské znalosti? Zkoušel si někdo testy? Zkoušel si někdo vyhledat seznam ryb, živočichů a rostlin, které se mohly objevit v soutěži? Jak to vlastně zjistit?

Z tohoto důvodu Karel dal k dispozici seznam poznávačky na web. Také zpřístupnil pro všechny online testování okruhů, ze kterých se vybíraly otázky. Jednalo se o otázky přírodovědné a otázky z Bližších podmínek MRS. Byl o to vůbec zájem?

Ze statistiky webu jsme zjistili, že:

  • Dokument se seznamem ryb, živočichů a rostlin byl zobrazen 32-krát.
  • Online test na přírodovědné otázky byl zobrazen 136-krát.
  • Online test na otázky z Bližších podmínek byl zobrazen 58-krát.
No... asi se děti učily.

Nature

Hned na začátku plánu závodu to nebyla úplně legrace. V době, kdy se provádělo chytání, se na hřišti, plánovaném na druhou část závodu, procházela řeka Jihlava. Když se Karel zajel v pondělí podívat na stav, zjistil, že není dobrý nápad zajíždět na hřiště a raději parkoval jinde. Druhá věc, která ho překvapila, byla plánovaná likvidace jediného mostu přes řeku. Z tohoto důvodu se kousek od hřiště připravovala pěší lávka. Na hřiště se dalo ještě zajet autem, ale k budově, kde měla probíhat část testů, se zajet nedalo. Leda obchvatem nebo po cyklostezce se zákazem vjezdu pro auta.

V pondělí už řeka na hřišti nebyla. Byla zpátky v korytu a na hřišti nechala sem tam nějakou tu oblast s bordelem. Romantický pohled se naskytl při příchodu Karla na plac, když zahlédl uprostřed hřiště krásné malé jezírko s kachničkou a kačírkem, relaxujícím uprostřed.

V pátek již hřiště bylo bez vody. Krásně zatravněné, sem tam hrbolaté, ale bez vody. Příjezd i příchod k hřišti byl bez problémový. Vše vypadalo slibně.

Nature

V neděli ráno dorazili jihlavští závodníci na místo a začali to chystat. Myšlenka byla jednoduchá - abychom to nezdržovali, každý dostane papír a bude si na plachtu a na skish chodit, jak se mu bude chtít. A kdo bude mít náladu, skočí si napřed hodit zátěž dálku. A tak se to i připravilo. Zuzka si vzala na starost plachtu, Jirka si vzal na starost skish, Michal s Karlem šli na dálku.

Kolem osmé dorazili parťáci z Třeště. Tentokrát byli daleko líp připraveni. Měli vlastní pruty na terče a u některých bylo vidět, že už trávili nějaký čas při házení na terče. Pro zopakování Karel ještě ukázal pár hodů, co by se od nich očekávalo. Tu a tam upozornil, že hody zprava by neměly přesahovat horizontálu, ale že by někdo po začátečnících vyžadoval striktní pravidla, to zase ne.

Během čekání na opožděnce se zjistilo, že opožděnci se změnili na nedorazivce. Nemoc skolila tři závodníky a jeden sice dorazil, nicméně měl pravou ruku v gypsu a házení mu nešlo. Tak jsme ho netrápili. Z Třeště jeden také lehnul, ale zase přišla dívka, co nemohla chytat. Házení se zúčastnilo 13 dětí. No, rozdaly se boďáky a mohlo se jít na akci.

Nature

Tak naši chlapci to pojali velice volnomyšlenkářsky. Honza na plachtě 90, to byl snad jediný hezký výsledek. Další 86, 80, 62... na plachtě po třech letech házení :)) Na té skishi to bylo něco podobného. Nejdelší dálka od Vojty - 62 metrů. Víceméně v bezvětří. Hned za ním Adam s 60 metry. Pak Petr s 57 metry a Honza měl 54 metrů. Podle předpokladu tito čtyři obsadili první 4 místa v pořadí Vojta, Honza, Adam, Petr. Zajímalo nás ale, jak se popasují naši nováčci Kristian a Dan z kluky z Třeště. Rozhodně absolvovali více tréninku, ale od té doby, co chodíme ven, netrénovali ještě ani jednou.

Tak plachta se nám povedla. Kristián hodil 52 a Dan měl 40 bodů. Nejlepší žák z Třeště měl 26 bodů. Co se týče skishe, Kristian opět hodil nejvíc, měl 25 bodů. Dalším ale byl Ondra z Třeště, který hodil 20 bodů. Dan hodil 10 bodů, což bylo stejně jako třešťský Martin. Pak přišla zátěž dálka a tam z nováčků vyhrál Ondra z Třeště, který hodil krásných 44 metrů. Následován Martinem, který hodil 38 metrů. Pak byl Dan a za ním Patrik s Julčou z Třeště. Kristian až za nimi poslední. Co se ale týče součtu, Kristianovi hodně pomohly terče, díky kterým obsadili páté místo. Na šestým byl Ondra, pak Dan a následovali Martin, Patrik, Julča.

V mladších žácích bojoval Víťa z Třeště sám se sebou, ale i tak nenaházel špatně. Ve starších žácích by poslední nebyl.

A pak tu byla ještě kategorie juniorů, kde proti sobě stáli Honza a Julča z Třeště. Plachta 46 bodů a zátěž skish 35. Vůbec špatné výsledky. Zátěž dálka také za 50 metrů. Se svým výsledkem by v žácích byl na 5. místě. Julie měla akorát smůlu na skishi, jinak také pěkné vzhledem k tomu, že to byl teprve druhý závod.

Karlův plán jít na testy již v 11 hodin (trošku se chvátalo, Honza chtěl jet ještě na ryby, aby bojoval do soutěže Lososobijec 23) vyšel dokonale. Všechno se sbalilo a odneslo přesně tak, aby v 11 začala část Rybářské znalosti.

Nature

To, co Karla trochu rozhodilo, byla situace, kdy rozdal testy, šel si chystat poznávačku a ještě než si všechny věci připravil, vycházeli z jídelny závodníci s tím, že už to mají hotové a že to bylo moc jednoduchý. Faaajn, příště tam dáme něco o tom Fričovi.

Zdá se, že ty testy nebyly úplně nejtěžší. Ony taky být neměly. Každý měl být schopen mít přes polovinu bodů a zbytek měl být trošku složitější. Samozřejmě - kdo si ty testy zkoušel, asi neměl moc problém. A zkoušelo si to asi hodně lidí. Ze 13 dětí se 9 dostalo přes hranici 40 bodů. Dokonce i 3 kluci měli plný počet bodů. Byl to Honza z Třeště, Honza z Jihlavy a k překvapení Karla i Kristian. Jeho brácha David měl jednu chybu. Klasický chyták - dokdy se musí odevzdat povolenka a sumář? Do 15. ledna nebo do 15-ti dnů po skončení platnosti? Kdo to nevěděl letos, bude to vědět příště :)

Oběd měl být ve 12, ale pořád bylo něco kolem čtvrt. Tak Karel řekl, že se udělá ještě poznávačka. Připraveno bylo 15 ryb, 10 rostlin a 10 živočichů. Zkouška pozornosti - na papíře byly sloupce v pořadí ryby, rostliny, živočichové. Na stolech to bylo poskládáno v pořadí ryby, živočichové, rostliny. Popletli to jenom čtyři. Chyba to nebyla, pochopili jsme, co kde mělo být.

Za každou rybu byly dva body, pokud se správně napsalo např. "kapr obecný". Pokud se napsal "kapr žlutý", byl jenom jeden bod za toho kapra. Pokud někdo napsal "karas obecný", nedostal nic. Za obecný by byl bod jenom ve spojení se správnou rybou. Doufali jsme, že aspoň 15 bodů každý získá, že pozná ryby. Nedávali jsme žádné ostruchy nebo blatňáky či hlavačky. A děti nám udělaly radost, nejmenší počet byl 19. Ale těch bylo pár, většina měla přes 25 bodů a pět mělo 29 - 30 bodů. Největší provokatér byl Honza z Třeště, který se ptal, zda chceme i latinské názvy...

U rostlin už to tak jednoznačné nebylo. Rákos a orobinec se stále pletou, jak to je vidět často pohromadě u vody. Kolem vlaštovičníku každý ten den prošel asi pětkrát, ale nikdo nevěděl, že je to vlaštovičník. Občas se objevil místo dubu pojem "buk-žalud" a podobně. Super bylo, že nikdo neměl nulu. Každý něco poznal. Z Jihlaváků Honza měl 18 bodů a Vojta s Petrem 16 bodů. Ostatní přes půlku nebyli. Nejlepším byl opět Honza s Třeště, poznal všechno. U živočichů to bylo jednodušší. Oba Honzové za plný počet, Vojta 18 bodů, až na dva měli všichni polovinu bodů a víc.

Suma sumárum tentokrát žáky vyhrál Honza před Vojtou a Petrem. Zkušenost se Zlatou udicí se projevila. Hned za nimi skončili David s Kristianem, se kterými jsme to procházeli jednou, takže tam asi byla hodně velká domácí příprava. Z Třeště byl nejlepší Patrik, který byl o pouhé dva body za Kristianem. Za ním s odstupem byl Martin a s dalším odstupem pak náš Dan. Udělalo nám velkou radost, že i Dan se neztratil.

Všem ale ukázal záda Honza z Třeště. Kromě toho, ze v lovu ryb to všem natřel úplně s přehledem, i zde to úplně s přehledem natřel i našemu Honzovi, který se již účastnil Národního kola. Právě jediný Honza z Třeště dokázal napsat všechno správně a měl maximální počet bodů bez ztráty kytičky. Koukali jsme s otevřenou pusou, protože jsme nečekali, že někdo bude tak perfektně připraven. Všechna čest, Honzo ;)

Nature

S půlhodinovým zpožděním přišel čas na oběd. Po náročném dopoledni přišel zasloužený řízek s kaší a všichni se nadlábli. Mezitím odvedli neskutečnou práci Michal se Zuzkou, kteří všechno otestovali. I ti dostali baštu jako poděkování. Následovalo připravení věcí, které si děti mohly vzít jako odměnu. Vítěz opět pohár, všichni tři první medaili.

V celkovém pořadí u mladších žáků vyhrál Víťa z Třeště. Ač to vypadalo, že neměl s kým prohrát, musel si alespoň lov ryb vybojovat proti našemu Jardovi a povedlo se.

V kategorii juniorů jednoznačně vyhrál Honza z Třeště. Kdybychom dali dohromady všechny kategorie, zřejmě by vyhrál i tak. Na druhém místě se umístila Julie, také z Třeště. Tuto kategorii příští rok doplníme, Vojta s Petrem přejdou ze žáků sem. Pak začne ještě větší legrace.

V nejpočetnější kategorii do 15-ti let se to pomíchalo. Vítězka lovu ryb udicí, Julie z Třeště, bohužel neměla štěstí v házení ani v testech, kde obsadila pokaždé 10. místo. To Honza, který v chytání skončil na druhém místě, skončil druhý i v házení a testy vyhrál. Součtem pořadí 2-2-1 obsadil první místo s výrazným náskokem. Druhý za ním byl Vojta, který při lovu ryb nechytil nic, takže jeho součet pořadí byl 13-1-2. O třetí místo se dělili náš nováček Kristian a Ondra z Třeště. Protože v případě shody celkového součtu pořadí rozhoduje lepší umístění v testech, na třetím místě skončil Kristian, který byl v testech pátý, zatím co Ondra obsadil deváté místo. Přesto i čtvrté místo je úžasný výsledek na chlapce, který se se Zlatou udicí teprve seznamuje. A nebyl sám. Mezi naše chlapce se propasoval ještě šestý Martin.

Nature

Tentokrát jsme skončili velice rychle. Přátelé z Třeště nám poděkovali za to, že se mohli zúčastnit, a nabídli se, že příští rok to zkusí uspořádat oni. Těšíme se, až se s nimi opět setkáme.

Nyní nás ale čeká svazové kolo. Příprava online testů pro účastníky, poznávačka, lov ryb na plavanou, pětiboj. Nebude to žádná sranda. Snad si během tréninku a přípravy na nominační závody RT najdeme chvilku času. Bude to maso.