Jihlava
Slovak Open
Další ročník našeho nejoblíbenějšího zahraničního závodu. Tentokrát v menší sestavě.
Nature

Tak zase jednou v zahraničí na závodech. Moc jich za ten rok takových nemáme, protože Karel nemá potřebu nikam jezdit a u dětí mu to přijde tak trochu jako plýtvání penězi, když ta konkurence, která je ještě pár let čeká na zahraničních závodech, je vlastně ta samá, kterou potkávají celý rok na domácích akcích.

Ale závod v Nových Zámcích je výjimka. Karel jezdí každoročně na Slovensko již 14 let a i letos si nechtěl Slovak Open nechat ujít. A to i přesto, že letos světový pohár neřeší. Jela tam reprezentace juniorů a kadetů, jejíž součástí byl i jihlavský Vojta, tak ho chtěl Karel vidět v akci, když je pod vedením jiných trenérů. A samozřejmě tam jela i Zuzka, která se účastnila světového poháru a hodil se jí každý bod.

Bohužel letošní rok není stejný jako loňský. Honza valil na tábor, Peťa šetří na Zálužné a Jirka s Adamem šli posilovat do lesa. Tentokrát se tedy závodu zúčastnil pouze Vojta, Zuzka a Karel.

Nature

Zuzka s Vojtou vyrazili v pátek dopoledne, aby se s týmem stihli během velmi teplého počasí osvěžit v novozámeckém vodním parku. Karel vyrazil v pátek po práci. Očekával komplikace v Brně nebo Bratislavě. Nicméně cesta ubíhala velice klidně. Až do chvíle, kdy zbývaly do odbočky na Nitru asi 4 kilometry. Tam se objevila hodinová kolona. Pak zase pohoda.

Vojta byl původně ubytovaný s Karlem o tři patra výš, než česká repre, takže po příjezdu se Karel domluvil s Karlem a Jurou, že se Vojta přestěhuje, aby byl s týmem. Následovala večerní debata na pokoji dospělých, zakončená tak, aby se všichni stihli vyspat.

Nature

Ráno dorazilo na zahájení:

  • 30 mužů
  • 12 žen
  • 13 juniorů
  • 6 juniorek
  • 7 žáků
  • 6 žákyň
  • 11 mladších žáků
  • 5 mladších žákyň
  • 1 závodnice dospělého trojboje.
Kdo ví, kdy se opět podaří někde uspořádat závod, kterého by se zúčastnilo 97 závodnic a závodníků. A žádný div, že probíhal jen trojboj a pětiboj. Sedmiboj by se asi nestíhal.

Kromě Karla se zúčastnili další dva čeští reprezentanti v kategorii mužů a dvě reprezentantky v kategorii žen. Dobrá kontrola výkonu ostatních závodníků před mistrovstvím světa dospělých v září. Oproti světovému poháru v Budějovicích dorazili i závodníci z Polska, kde někteří brali závod jako kontrolu před mistrovstvím světa juniorů a kadetů o týden později. Porovnávali se s nimi i naši reprezentanti z řad juniorů a kadetů. Vojta závodil v kategorii žáků, takže proti němu stáli bohumínští Jarda s Adamem, Honzík z Chropyně, Láďa z Vítkova a nováčci z Mostu a Nových Zámků.

Nature

Na mušce skish hodilo hned 11 mužů stovku. Karel dal posledním hodem nulu vedle, a tak se mezi tu jedenáctku nepočítal. I Zuzka jeden terč netrefila. Vojta netrefil dva terče a začal ztrácet na Jardu a Honzíka.

Na plachtě Karel hodil jednu osmičku zprava, zbytek naházel plný. Dva závodníci hodili plný počet a stále jeli plný počet na terčích. Zuzka ztratila 6 bodů. Sice bylo 94 nejvíc v ženách, ale stále ztrácela na chropyňskou Adélu. Vojta hodil stejně jako Zuzka. Na Jardu stáhl náskok na rozdíl 1 bodu, ale Honzík mu utekl o další dva body.

Na řadu přišla zátěž skish a zase jedna nesmyslná za terč u Karla. I Zuzka měla jednu vedle, ale podařilo se jí dostat přes Adélu. Vojta minul dvakrát, stejně jako Jarda. Honzík hodil o nulu víc.

Po terčovém trojboji se Karel držel na průběžném 5. místě se ztrátou 8 bodů na nejlepšího. Zuzka se dostala do vedení v ženách s náskokem 7 bodů. V žácích to bylo nejtěsnější, jak jen mohlo být. Honzík vedl, o bod za ním Jarda, o bod za Jardou Vojta. Ostatní ztráceli již 50 bodů.

Nature

Na mušce dálce nejdál hodila jenom první čtveřice mužů, kde každý hodil přes 110 bodů. Úplně všem uletěl Janči, který se dostal dokonce přes 125 bodů a šel jasně do vedení. Karel sice házel až třetí v pořadí, ale i jemu se podařilo dostat za hranici 110 bodů, i když to nestačilo na nejlepší. Posunul se na čtvrté místo, ale ztráta na bednu zůstala 6 bodů.

Zuzka tentokrát házela hezky. Samozřejmě nejdál hodila rakouská Alena, která se dostala i za hranici 100 bodů, ale jediná, kdo se ze zbylých žen oběma hody dostala za 46 metrů, byla právě Zuzka. Oba hody od sebe dělilo pouhých 8 centimetrů, takže přesnost jedna báseň. Po mušce dálce Zuzka držela první místo, i když na Alenu měla náskok 19 centimetrů. Třetí byla bohumínská Lucka, která ztrácela 10 bodů, a bratislavská Janka s dalšími třemi body ztráty navíc.

Vojta a Jarda se dostali za hranici 90 bodů, čímž utekli Honzíkovi. Dalo se to předpokládat, přeci jenom rozdíl 4 let se musel projevit. Honzík si jel svůj závod s vidinou možné první čtyřstovky a hody přes 30 metrů se ke svému cíli velmi přiblížil. Vojta měl problém s levou rukou, nepouštěl z ní handku ve chvíli, kdy měl. S Karlem na to ještě separátně koukli a přišli na to, jak to vylepšit. Vojtovi se to moc nelíbilo, protože měl pocit, že to pak nepoletí, ačkoliv hody vypadaly daleko líp. Při závodu však Karel nebyl s Vojtou a trenéři řešili jiné podstatné věci, takže si Vojta na novinku ani nevzpomněl a házel postaru. Bohužel na Jardu ztratil 5 bodů, nejdelší hod byl o 4 metry kratší, než měl Jarda. Posunul se však na druhé místo, se ztrátou 6 bodů na Jardu.

Nature

Přišla zátěž dálka.

Karel přišel na první hod a měl mírný protivítr. Hodil na 61 metrů. Při druhém hodu se povětrnostní podmínky opakovaly, a tak čekal. Při bezvětří narval tak, že se ozvala rána při odhodu. Bohužel kapka zarotovala a spadla na 50 metrech. Na třetí hod přišel mírný vítr do strany, a tak Karel, ač nepředvedl stejný hod jako předtím, dohodil do vzdálenosti 68 metrů. V mužích to byl 14. nejdelší hod.

Ani Zuzka neměla nejdelší hod. Od začátku sledovala ostatní závodnice, které ji mohly ohrozit v její cestě za vítězstvím. Dohnat ale desetibodový náskok se žádné nepodařilo. Zuzka měla čtvrtý nejdelší hod, ale ztratila pouze 5 bodů. Aleně se nakonec nepodařilo hodit dál než Zuzce.

Vojtovi se tentokrát nedařilo. Bylo to o počasí a o využití podmínek, když už přišly. Nějak si to nesedlo dohromady. Jarda získal dalších 7 bodů náskok. Vojta byl nakonec čtvrtý v dálce, ale ostatní ho již neohrozili.

Nature

No, nedá se říct, že by se nám závod úplně povedl. Karel v pětiboji klesl na konečné páté místo. Skvělým a vlastně i nejdelším hodem ze všech se před něj dostal ještě slovinský Tim. Vojta sice hodil opět přes 450 bodů, ale Jarda ho ve svém osobním rekordu překonal o 13 bodů. Snad Jarda udrží formu na blížící se mistrovství světa a Vojta to ještě doladí.
No a Zuzka vyhrála. Na Alenu měla náskok 8 bodů, na bohumínskou parťačku z Moravskoslezského územního svazu byl náskok 10 bodů. Tak aspoň Zuzce že se to povedlo. Zuzka i Lucka mají ve Světovém poháru každá dvě vítězství, takže o tom, kdo vyhraje letošní ročník světového poháru, zřejmě rozhodne Polsko, kde se rozdávají dvojnásobné body.

A to bylo vše. Vyhlášení se uskutečnilo kolem sedmé hodiny odpolední a mohlo se jít odpočívat. Tedy odpočívali ti, co zůstávali do neděle. Někteří, jako třeba Karel, Zuzka nebo Vojta, vyrazili ještě v sobotu večer domů...