Jihlava
Rebešovická muška
Výjimečná zkušenost při chytání na mušku. Jezerní mušku...
Nature

Stejně jako u Rybolovné techniky i muškaři mají našlapaný termínový kalendář hromadou akcí. Zatím co u rybolovné techniky se jen velmi výjimečně stává, že probíhají dvě akce současně, a většinou se tlačí na to, aby domácí závody nekolidovaly ani s termíny Světového poháru, u muškařů kolize termínů není nic neobvyklého. Tak jako například minulý víkend, kdy se pořádaly dva jezerní závody. Ale ono je to vlastně výhodné. Muškařů je tolik, že kdyby se všichni měli sejít na jednom závodu, asi by si nikdo moc nezachytal, jak by pořád někdo čekal, až na něj přijde řada.

Však také v Nedamově závodilo 30 dvojic a současně s tím v Rebešovicích 45 závodníků. Jeden víkend, 105 lidí. A to jich ještě dost zůstalo doma, protože již nepotřebovali body do celoročního žebříčku.

Náhoda tomu chtěla, že se pořadatel Rebešovické mušky Vojta ozval Karlovi, zda by někdo z jihlavského kroužku RT chtěl dorazit. Karel se přihlásil ihned a napsal ostatním. Času bylo málo, v době přihlášení Karla zbývalo jenom 11 míst, a to se propozice závodu zveřejňovaly předchozí den večer. Nakonec se ozval Honza, že to chce zkusit, tak ho Karel přihlásil. Zbývala poslední 4 místa. Nikdo další již nechtěl.

Nature

Losování probíhalo od šesti hodin ráno, takže Karel s Honzou museli vyjet ve 4:45, aby to tak nějak dali i se snídaňovou zastávkou. Dorazili v 5:55. Všude tma. V šest ráno se objevil Vojta a pozval všechny do budovy, ve které se platilo startovné a losovala se místa. Losování bylo rozděleno na tři skupiny - bílá, modrá, zelená. Sektory A a B, rozděleny po patnácti lovných místech zprava doleva. Vždy chytaly dvě barvy a třetí relaxovala, dovazovala, převazovala, popíjela, pojídala, pokecala... Vždy to bylo tak, že se z A sektoru přecházelo do dalšího kola na B sektor a z něj se odcházelo na pauzu. Takže ti, co první kolo chytali na B sektoru, následující kolo stáli.

Karel tak nějak doufal, že bude v jiné skupině než Honza, aby případně mohl u Honzy stát a diskutovat, co třeba zlepšit, nebo půjčit prut, kdyby bylo potřeba. Přeci jenom těch muškařských prutu zase tolik nemáme. Oba se cítili jako chudí pocestní, když naběhli se dvěma pruty a koukali, jak si každý druhý nosí držáky s pěti nebo šesti pruty. Každopádně to tak nedopadlo, oba si vylosovali zelenou skupinu, takže chytali současně a ještě ve stejném sektoru. Karel měl kombinaci 11B-11A-3B-3A. Honza měl 4B-4A-11B-11A.

V 7:00 proběhlo oficiální zahájení, na které to stihl i garant závodu. Určila se rozhodčí komise a mohlo se jít na místa. Karel i Honza začínali na mole, ikdyž každý jinde. Protože celé dva pruty bylo jednoduché připravit, Karel měl čas se rozhlížet po okolí. Kromě Honzy se závodu zúčastnili další mladíci. Jednak brněnští svěřenci Vojty, tedy Prokop a Adam, dále Viktor z Vimperku a ještě jeden kluk, kterého neznáme. Závodu se tedy zúčastnilo cca 5 kluků.

Nature

Závod začal v osm hodin. Karel stál na mole se Samuelem a střídali se v házení. Samuel tolerantně nechával Karla nahodit dřív, a pak si nahodil sám. Náhozy Karla byly kratší. Karel se snažil nahodit dál, ale jak se snažil prodloužit šňůru, dvakrát zachytil o borovici. Samuel po chvíli poznal nováčka vedle sebe a uklidňoval, že si z toho Karel nemá nic dělat, že to se stává a že to k tomu patří. Však o chvíli později se také párkrát o tu břízu zachytil. Dále radil sledovat šňůru za sebou. Karel zpočátku měl problém vzadu šňůru vidět, ale po nějaké době ji začal vidět proti borovici, na kterou začal házet. Hody se zlepšily a lítaly dál. To bylo asi tak to jediné, co se dalo říct k celé hodině chytání - lítalo to relativně daleko. Ryby ale nebraly. Jako jo, někde jsme viděli, že se tu a tam rybka chytila. Borec napravo od Samuela chytil dvě, Viktor naproti také vytáhl dvě, chlap vedle něj jednu, pak borec nalevo od Honzy jednu taky vytáhl a ještě přišlo překvapení, když mu po mušce vyjel jeseter. Nastalo asi čtvrthodinové zdolávání, až se nakonec jesetera kolem 115 cm podařilo vytáhnout. Jak se později ukázalo, sice háček nebyl v tlamě, ale byl zachycen v hlavové části, takže se ryba počítala jak do počtu chycených ryb, tak i mezi velké aspiranty na největší chycenou rybu.

Karel měl za celou hodinu dva kontakty, které spíš byly asi kontakty se dnem. Na posledních deset minut vyzkoušel chytání na splávek a v jednu chvíli cítil cuknutí a povolení. Když se podíval na hladinu, uviděl vlnku ryby, která asi dostala chuť na splávek, když zrovna Karel stahoval šňůru. Na další nához však bylo pozdě, hlásil se konec kola. Jak Karel, tak i Honza zahájili s nulou. S nimi dalších asi 8 lidí, včetně Samuela. Honza měl asi dva nebo tři kontakty, ale nakonec žádná ryba nedobrala.

Nature

Na druhé kolo šli chlapi na sektor A a nedá se říct, že by se nedalo nahodit. Jako co si budem - všechna místa, co jsme měli vylosovaná, byla dobrá na nához. Pokud si Karel dal pozor na to, kam to hází, a nevyhodil si šňůru třeba tři metry do boku. Asi po půl hodině se Samuel ptal Karla, jestli nedělal Rybolovnou techniku. Tak to Karel potvrdil, na což Samuel konstatoval, že to je poznat stylem házení. Co se týče chytání, byla to bída. Už ani ten chlap vedle Samuela nic nechytil. Vrcholem zoufalství byla situace u chlapa vedle chlapa vedle Samuela, který dvakrát zasekl duháka, dvakrát ho už měl u podběráku a pokaždé se ten duhák vypnul. Hrůza děs. O mírný rozruch se postaral Prokop, když za hřbet zasekl duhákové hovado o délce 65 centimetrů a vytáhl ho ven. Jak hlásil Vojtovi, pstruh již delší dobu plaval jen na hladině a vypadal, že každou chvíli lekne. Tak Vojta zahlásil, ať ho klepnou, což se stalo. Jinak bylo celé druhé kolo klid. Tu a tam někdo něco zasekl, zase tak třetina až čtvrtina lidí nějakou tu rybu vytáhla. Ovšem Karel i Honza opět bez ryby. Teda Honza záběr měl, ale ryba udělala cuk-cuk a pustila se.

Po dvou kolech a dvou nulách přišel na řadu oběd. K jídlu byl výborný bramborový salát a vepřový řízek, čerstvě osmažený ve friťáku. Kluci si docela pochutnali. Že ale dorazili trošku později, měli to jen tak tak, aby stihli nástup na třetí kolo.

Na třetí kolo šel Honza na molo, Karel šel na svah. Nad hlavou měl větev, takže musel nahazovat bokem. Zhruba první půl hodina byla docela slušná komedie, jak Karel nedokázal nahodit. Napřed se motal do travin na břehu, pak si šlapal po šňůře a vrcholem byla asi metrová větev, kterou Karel upálil na stromě za sebou. Už i Samuel se otáčel, co tam Karel vyvádí, protože po dvou náhozech se ve vodě nic asi 20 minut neobjevilo. Nakonec se Karel nějak srovnal a už začal házet. Tentokrát Samuel vytáhl štiku a po chvíli i duháka, takže měl dvě ryby. Borec vedle něj taky. Karel opět bez ryby. Honza taky.

Nature

Po hodinové pauze bylo na řadě poslední kolo. Pořád bylo o co bojovat, Karel s Honzou měli sázku, že kdo prohraje, naváže tomu druhému 10 mušek dle vlastního výběru vítěze, ovšem na háčky velikosti 14-18 a žádné streamery. Zatím stále byla remíza. A tak se šlo na poslední kolo. Karel se dal do řeči se Samuelem a vyptával se na navázání a mušky. Samuel ochotně poradil, že například celý návazec nemá Karel udělaný dobře, že by mušky měl dát dál od sebe a klidně tři mušky najednou. Také vytáhl dvě krabice plné mušek a ukazoval, co je vhodné tam dávat, že je dobré tam dát i nějakou tu přírodu.

Po odstartování posledního kola Karel měl asi nejlepší flek ze všech kol. A tak se poměřoval se Samuelem, kdo hodí dál. Dá se říct, že dlouho držel krok. Pak si Samuel vzal jiný prut a začalo mu to lítat asi o pět až sedm metrů dál. To už Karel nedal. Asi to bylo dobře, protože do míst, kam mu to padalo, házeli dva chlapi zleva, stojící kolmo k místu Karla. Občas se chlapi trefili současně do stejného místa a jen tak tak, že se nezamotali. Po cca půl hodině to Karel celý převázal tak, jak to viděl u Samuela. Hlídal si, kdy borci zleva stahují, a pak to posílal daleko. A světe div se - asi na třetí nához po převázání přišel cuk do šňůry. A rozjelo se to. Karel začal zdolávat. Jak na potvoru ryba začala cestovat někam do strany do bordelu. Naštěstí ale vyplavala ven. Karel chvíli zápasil s tím, jakou rukou držet podběrák a jakou prut, ale nakonec se to povedlo. Karel vytáhl duháka. Radost byla veliká.

Do doby, než si všiml opodál sedících a stojích starších bardů, kteří již měli dochytáno a královsky se bavili sledováním jednoho kluka v bordó mikině, který měl ohnutý prut a zdolával stylem, jako kdyby mu vadilo, že má něco na háčku. Vojta v něm poznal Honzu a Karel si po chvíli všiml, že Honza skutečně tahá rybu. A podařilo se i Honzovi. Takže super, ani jeden Jihlavák neodjede s Audinou (4x O). Nakonec i Samuel vytáhl duháka a borec vedle něj taky. Dalo by se říct, že to bylo asi nejlepší kolo zelených.

Nature

Natěšený Honza rychle přibíhal za Karlem, protože věděl, že v případě shody počtu ryb rozhoduje délka největší ryby. Těšil se, že se svým 330mm duhákem Karla dal. Smůla, Karel měl duháka 340mm. A tak v soukromém boji porazil Karel Honzu. Konečně taky jednou.

Vedle ostatních se ale naši borci krčili hodně dole v celkovém pořadí. Nejlepší závodník chytil za 4 hodinová kola 9 ryb. Další dva chytili 7 ryb, ale záleželo na pořadí v jednotlivých kolech, a tak se na třetí a čtvrté místo dostali chlapi se šesti rybami. Nejdelší ryba měla 1 260mm, druhá nejdelší měla 530mm a třetí 485mm. Z mládežníků byl nejlepší vimperský Viktor, který chytil 4 ryby. Na druhém místě byl Adam se třemi kusy a třetí byl Prokop sice s jednou, ale ta měla 450mm, což se projevilo na součtu pořadí. Nevíme, jak se jmenoval ten čtvrtý chlapec, takže nemůžeme porovnat, jak skončil on. Každopádně Honza byl pod stupni vítězů. I když - mládežnická kategorie se nevyhlašovala.

A to bylo vše. Karel s Honzou pobalili věci a vyrazili domů. Další zajímavá zkušenost. Na řece je to teda lepší :)))
Tímto jsme asi se závody termínového kalendáře skončili. Pokud nebude ještě něco v rámci MRS. Ale nudit se i tak nebudeme. Kromě toho, že již začaly tréninky v tělocvičně, nám trvá ještě soutěž v lososobijci. Minimálně Karel versus Honza. Zatím Honza vede asi o 100 ryb. Kdo ví, co se bude dít dál.

A až soutěž skončí, začínají halové závody v RT... furt se něco děje ;)