Jihlava
Kunčická plackosbírka
Druhý halový pohár Moravskoslezského územního svazu. Tentokrát v Kunčicích pod Ondřejníkem. Srdcovka, kterou jsme si nenechali ujít.
Nature

Na počátku byla Skalka. Vesele si stála a bylo jí fajn. Pak se za ní objevil Stanovec. Z boku zaútočilo i Suché úbočí... Když se v dáli začal objevovat další vrch, zvolal kdosi "Budiž to celé Ondřejník". No a vznikl Ondřejník.

Místo, jako stvořené pro pravidelně se opakující soustředění, hromady házení, hodiny trénování a venkovní i vnitřní závodění, hostilo již posedmé druhý závod halového indoor kapu územního svazu severní Moravy a jižního Slezska.

Těžko říct, jestli nějaký jiný územní svaz má tolik závodníků, jako Smaslovci. Do Kunčic mělo přijet původně 95 závodníků. Plus teda nějaký ten doprovod. Nakonec (možná i naštěstí) pro různé nemoci někteří zůstali doma, a tak se v sobotu objevilo na závodu celkem 80 závodníků. Jenom z Moravskoslezského územního svazu jich bylo 56. Poprvé nejvíc z Ostravy. Protože je to blízko i dalším spřáteleným organizacím, dorazilo i 17 lidí z MRS, 4 z Prahe, jeden z východních Čech a dva chlapi přijeli i z Polska. Sumasumárum 80 lidí. Mazec. Bylo jasné, že klasická výzva, která se zde dělávala dřív, když se účastnilo tak 40 lidí, již nebude možná. A tak se upustilo od mušky dálky a zátěže dálky a házela se klasická terčová klasika - arenberg, skish, multi.

Nature

Že sem jezdíme rádi, jeli jsme sem zas. Že je to daleko, vyrazili jsme již v pátek. Že s námi trénuje Honza z Třeště, vyrazil také. Další premiéra pro MRS PS Třešť - účast na halovém závodě mimo MRS. A to ještě nevěděl, co ho čeká... :)))

Do Kunčic tedy v pátek vyrazila dvě auta. Klasická trojice Adam-Honza-Peťa, k nim klasická dospělá trojice Karel-Jirka-Tomáš, s nimi klasický ženský prvek Beky-Zuzka. Po příjezdu se dámy vzdálily, protože pejsci neměli povolený start. Potkali jsme se s dalšími, kteří vyrazili již v pátek, aby nemuseli v sobotu brzy vstávat. Karel počítal s tím, že se uvidí s Ondrou z Košťálova, tak vzal s sebou nějaké věci na vázání mušek, aby se Ondra procvičil. Jak zmínil, ještě nezkoušel vázat mušky na RT, tak vzal Karel něco málo navíc. Nejdříve Ondra s Honzou zkusili navázat cca 12 mušek na RT, než se přešlo na sirupčíky (nebo tungsteny, červenou prdelku jsme nedělali).

Tam, kde se očekávalo, že Honza s Peťou budou vázat taky, tam si sedl Honza z Třeště a trénoval s Ondrou. Všichni tři mlaďoši z Jihlavy tak nějak zmizeli za ostatními mlaďochy a mladicemi a do rána jsme o nich skoro nevěděli. Večer utekl nečekaně rychle. Jirka dovalil černé Bumbu, které si schovával na zvláštní příležitost, a tak jsme setřeli silnou vrstvu prachu z lahve a pustili se do ní zvesela. Když rum došel, veselo zůstalo. Ale každý večer jednou skončí, takže se všichni po půlnoci odebrali do hajan. Plus mínus, někteří neznámí závodníci dělali bordel ještě ve tři ráno. A nějaký hovado ve dvě ráno šláplo na Karla...

Budíček byl o půl sedmý, aby se stačilo všechno připravit pro ty, co nepřespávali a chystali se kolem sedmé ráno dorazit. V podstatě se všechno stihlo. Po tréninku nastal čas na zahájení a šlo se na to. V hale na závodníky čekaly dvě plachty a tři skishe. Začalo se tak, že jedna plachta byla pro mladší žákyně a žáky, druhá pro starší žákyně a žáky. Jedna skish pro juniory, druhá pro kadety, třetí pro dospělé. Každý házel dvakrát. Jak se doházelo, tak se všichni přehodili.

Nature

Jihlaváci rozhodně neměli dobrý start. Honza 80, Adam 84 na plachtě. Co k tomu dodat. Asi nevyspalost, ikdyž místy kapka byla hodně blbě vidět. Na druhou stranu Matěj z Chropyně a Honza ze Slezské se přes 90 bodů dostali. I Ládík z Vítkova hodil víc. To Peťa na skishi hodil slušných 85, dělil se o druhé místo. Téčko v prvním kole hodil 55, což na první halové závody a na to, že delší dobu netrénoval, byl hrdinský počin.

Chlapi také "čarovali". Tomáš 80 bodů, Karel 85... Zdá se, že nám všem chvíli trvá, než se rozjedeme. Jen Zuzka si házela dobře, 95 bodů v prvním kole. V druhém kole dokonce hodila stovku, se kterou se dostala do vedení v ženách. Tomáš se zlepšil o pět bodů a Karel se polepšil na 95 bodů, dělené třetí místo. Petr to zmastil a dost těžce to nesl, že se nezadařilo. Propadl se hodně dolů. Honza z Třeště se překonal. Úžasných 55 bodů z prvního kola vyšperkoval na 65 bodů v druhém kole. Fantazie. A i žáci se vzchopili. Honza i Adam hodili 94 bodů. Naneštěstí podobně hodil i Ládík, přiblížil se Martin z Bohumína a Matěj dokonce hodil stovku. Šílená doba, kdy i žáci hází kila, zatím co dospěláci ne...

Období házení vyplňovaly pauzy na občerstvení. K dispozici byla zelňačka, párky a klobásky. Každý závodník si mohl dát zdarma jednu zelňačku a jeden párek nebo klobásu. Komu to nestačilo nebo neházel, mohl si koupit to samé. Pro ty, co nespali tolik, co by měli, byla k dispozici i káva nebo cukr v podobě sušenek.

Nature

Po přehození disciplín už nebylo úplně důležité, kdo kde hází. Žákovské kategorie prostě na skishi a ostatní na plachtě. Tak jsme se tam různě cpali. Honza na skishi třikrát minul, což zatím nebyl špatný výsledek. Kromě Matěje nikdo neměl víc a Matěj měl stejně. Pak přišel Adam a hodil kilo... Nečekali jsme to, ale když jsme to zjistili, jásali jsme ostošest. Karel teda jen do doby, než hodil prvním plachtu. Hodil 94. Pak si spočítal, o kolik vede nad Adamem, protože slíbil, že kdo ho porazí, tak dostane 20 mušek. Ke své hrůze Karel zjistil, že s Adamem prohrává o 4 body. Problém byl na střeše. Teda Karlův problém byl na střeše, Adam moc problém neměl...

Adam před posledním kolem vedl o bod před Matějem, Honza na Matěje ztrácel 18 bodů. Třetí místo držel. Peťa se na plachtě moc nepředvedl, ale stáhl na Maxe 6 bodů. Bohužel to bylo stále hodně málo. Byl na čtvrtém místě a za sebou měl ještě bohumínského Jardu. Honza z Třeště první kolo hodil svých obstojných 66 bodů a byli jsme rádi, že se mu to docela povedlo. Pak přišel šok - Honza hodil 90 bodů!!! Brutální počin a nový osobák zlepšený o 22 bodů.

Tomášovi se moc nedařilo. Ikdyž na trénincích ty výsledky vypadají skvěle, na závodech to ještě není ono. Přisuzujeme to nevyházenosti. Tom nemá tolik možností jezdit po závodech a trénincích a vybírá si to svou daň. I tak ale bojoval obstojně a motal se kolem průměru tabulky. Zuzka si tam zalupala 98 a 96 a v pohodě kontrolovala první místo. Nebylo to ještě rozhodnuté, od juniorů nahoru se do celkového výsledku počítalo i jedno kolo multi a Lucka hází multi dobře, takže se to mohlo ještě otočit.

Nature

Přišla dramatická chvilka. Karel versus Adam. Bylo jasné, že to má Adam ve svých rukou. Pokud by hodil druhou stovku, vyhrál by a Karel by mu musel kromě 5 mušek za kilo ještě vázat dalších 20 mušek za prohru. Ikdyby jednou minul, měl by slušné šance na vítězství, protože Karel by musel dát kilo a ani 98 by mu nestačilo. Neustálým povídáním o té situaci a o tom, že Karel si počká až na to, co Adam předvede, se dosáhlo perfektního momentu pro Adama - psychický tlak, kdy věděl, že musí hodit kilo nebo 95. A Adam jel perfektně. Vypadal jak stroj, jak kapka hod vedle hodu šla ve stejné výšce a byla dobržďována přesně na terč. Pak přišla jedna minela na pátým, ale Adam se nenechal rozhodit, protože druhé kolo rozjel také skvěle.

Pak ale přišla další nula a začala se bortit psychika. Nakonec přišly další tři hody vedle. Se 75 body bylo v podstatě vymalováno, což se potvrdilo, když Karel přišel s 98 body. Z hlediska parťáka nám výsledku Adama bylo líto, z hlediska přípravy jsme byli nadšeni ze situace, kdy šlo o hodně. Málokdy se do takové situace dostaneme mimo nějaký mistrovský závod. A ty situace potřebujeme, posouvají nás dopředu. Tentokrát to tedy ještě nevyšlo... Nicméně se ukázalo, že to již Karel nebude mít tak jednoduché, kluci se výsledkově dotahují a minimálně Adam bude příště silnější, protože již takové nervy zažil a příště se s tím popere líp.

Nature

Bylo potřeba doházel multi. Žáci ji měli samostatně, ostatní jako součást celkového výsledku. Peťovi pomohlo, že Tomáš z Vítkova multi neházel. O konkurenci míň. Jarda z Bohumína hodil 45, takže Peťa věděl, že musí hodit aspoň 35. Požádal Karla o spolupráci a společně jsi na start. Karel vysvětloval, co a jak dělat, a Peťovi to kupodivu šlo. Jediný problém byl, že zhruba každý druhý hod přeletěl. Tu a tam byl ještě nějaký ten úplně do háje hozený. Ale až na dva hody házel Peťa pěkně. Ještě to bude chtít doladit brždění. Nakonec hodil Peťa stejně jako Jarda a posunul se na třetí místo.

Honza z Třeště ani nevěděl, jak se to vlastně hází, ale chtěl to zkusit. Vzal si ho do parády Tomáš. A Tomáš potvrdil roli trenéra, Honza se trefil na svůj první pokus čtyřikrát. To Tomášovi se naopak nedařilo, dal jenom o 5 bodů víc. Karlovi to však neskutečně sedlo. Po velmi dlouhé době měl z multi skishe úžasný pocit. Dvakrát kapka přeletěla, ale jinak byly ostatní do terče. Jak na potvoru nemohl Plašan hodit nějakou hrůzu, ale naopak hodil ještě víc. Poslední dobou zraje jako víno a zaslouženě vyhrál. Na druhém místě skončil Tajemník a Karel skončil třetí. Zuzka si jela pohodový závod a i na multi skishi hodila nejvíc. Vyhrála s náskokem 18 bodů.

Žáci měli samostatné jedno kolo jen na multi a v případě stejného výsledku rozhodoval čas. Nejvíc hodil vítkovský Ládík - 65 bodů. 4 závodníci pak hodili jen o jeden terč míň. Nakonec byl nejrychlejší Honza. Adam s časem o 16 sekund pomalejším skončil až čtvrtý.

Nature

Ač závod skončil rekordně ve tři hodiny odpoledne, čekalo se asi hodinu na vypsání diplomů. Pak se to vyhlásilo. Jihlava si odvezla dvě první místa (Adam a Zuzka), dvě druhá místa (Honza a multi Honza) a dvě třetí místa (Petr a Karel). Nejvíc nás potěšil double v žácích, kde jsme stále schopni odrážet výpady ostatních velmi dobrých žáků. Je to čím dál těžší, ale stále to zvládáme. Také nás potěšil parádní začátek Peti v juniorech, ikdyž Peťa stále připomínal, že se nezúčastnili Dominik a Ondra, a ještě že Tomáš z Vítkova neházel multi.

No, ... máme zahájeno. Pár týdnů trénink, a pak nám začne Halová liga MRS. Snad se připravíme tak, abychom v žácích udrželi vysoký standard a v ostatních kategoriích se polepšili. Zuzka teda nemusí...