Jihlava
Svazové kolo ZU
Ohlédnutí za svazovým kolem Zlaté udice v rámci MRS. Účastnil se Honza.
Nature

Standa, trenér rybolovné techniky v Kroměříži, je nadšenec do práce s mládeží. Už se jí věnuje od 80. let minulého století a stále jezdí na tréninky, na závody, na ryby. Zlatá udice je jeho srdcovka a přestože se mu hází klacky pod nohy, bojuje a stále se snaží udržet Zlatou udici u nás naživu. I v letošním roce se mu podařilo zajistit finance na oblastní i svazové kolo, a tak se i letos obě kola mohla uskutečnit. Je to jiný přístup než náš. Po všech těch klaccích se Jirka s Karlem shodli, že se jim do toho nechce vrážet čas.

Na druhou stranu máme v týmu Honzu, který vloni skončil třetí na národním kole Zlaté udice. Když tým MRS celé to národní kolo vyhrál a nominoval se i na mezinárodní kolo, uskutečněné na Slovensku, jel tam taky a dokonce toto kolo vyhrál. A zase nepodpořit ho, když má letos poslední možnost vyjet jako žák, to Karel nechtěl. Naštěstí funguje partička Karel-Martin-Michal-Pavel, kteří si navzájem pomáhají. Každý, čemu rozumí víc - Karel ertéčku, ostatní plavané. Tak to dali zase dohromady.

Nature

V loňském roce vyrazili Honzové spolu. Letos to nešlo, Honza z Třeště nemohl. Nikdo další z Třeště o tom taky neuvažoval a z našich taky ne. Starší mají jiný starosti a baví je víc muškaření. Mladí zase neměli tolik zkušeností a oblastní kolo jim stačilo. Bavilo je v Třešti víc chytání na položenou a svazové kolo je víc o plavané. Takže vyrazil Honza jako jediný vyslanec z Vysočiny.

Martin s Pavlem, respektive jejich děti mají svým pobočným spolkem zakázáno účastnit se jakýchkoliv soutěží, Zlaté udice obzvlášť. Vloni se dva kluci zúčastnili a vedoucí činovník spolku hned volal pořadateli, jak si mohl dovolit připustit k závodu někoho ze Znojma, když pobočný spolek vydal jasné prohlášení, že jejich děti závodit nesmí. No, tak kluci hostovali za Jihlavu. Problém vyřešen. Tým Jihlavy obsahoval tři žáky a jednoho juniora. Holka stále není a čtvrtý žák náhle nemohl.

Nature

Rybolovné technice se v Jihlavě věnujeme intenzivně, takže příprava byla hotová. Karel ještě jednoho krásného dne zajel ke Znojmu a potrénoval muškařské disciplíny s Martinem a kluky. Co se týče plavané, kluci s Martinem a Pavlem chodí chytat a Pavel ještě pár kluků vzal v rámci přípravy na odborem mládeže velmi podporovanou Timár ligu, konkrétně na její čtvrté místní kolo do Kroměříže. Honza byl zase na oblastním kole Zlaté udice, kde trénoval lov na děličku. Znalosti - no jak to kdo dal.

Sobota byla hlavně o rybolovné technice. Stejně jako Jihočeši mají své svazové kolo rozdělené a sekci rybolovnou techniku spojují s jihočeským přeborem RT v Ústrašíně, měli jsme i my letos sekci rybolovou techniku součástí jarního přeboru MRS. Taky proto nás tam bylo o něco víc. Chropyně, Jihlava, Konice, Kroměříž a jako vloni Šipka. Celkem 24 závodníků. Z loňských účastníků národního kola se neúčastnil pouze chropyňský Honza. Náš Vojta skončil již vloni.

Rybolovnou techniku ovládl náš Honza. O cca 100 bodů byl za ním chropyňský Matěj (zkusil risknout a nevyšlo to, takže byl bez zátěže dálky) a o dalších 10 bodů pak Adam z Kroměříže. Pak byl bodový skok a čtvrtý byl kroměřížský Karel. Bylo to těsné, pátý Kuba z Chropyně ztrácel pouze 4 body.

V žákyních to bylo jednoduché, Patrice vyhrála s náskokem 90 bodů nad konickou Luckou, která v podstatě začíná. Chropyňská Anežka se zúčastnila až chytání v neděli a další dívky z Konice byly v žácích. Ani junioři nebyli moc složití. Jasně vyhrál Robert z Kroměříže, druhý byl Michal z Chropyně. Robinovi chyběly body především v muškařských disciplínách, takže skončil třetí. Čtvrtý pak byl Standa z Konice.

Závodníci ze Zlaté udice museli odjet ještě před skončením přeboru, čekaly je testy. Jednalo se o 50 otázek (správná odpověď za 2 body), pak 20 ryb (za celé jméno 2 body), 15 rostlin a 15 živočichů (stejné bodování). Tady se hodně předvedl Honza který jako úplně jediný z celého závodního pole získal za testy plný počet. Za ním byl Adam, který měl 2 chyby. Pak se blýskla Eliška z Konice, která měla špatně pouze 5 otázek.

V žácích nejlíp ryby poznal opět náš Honza, měl 37 bodů ze 40-ti možných. Ale tady to bylo hodně vyrovnané, Karel měl o bod méně a Adam se Štěpánem pouze o 2 body. Živočichy taky nejlíp Honza, měl je za plný počet. Tady se na druhé místo dostal Matěj, pak byl Karel s Eliškou. No a rostliny zvládl nejlíp Matěj, plný počet. Tady to Honzovi uletělo a přišel o 4 body. I tak to bylo pomyslné dělené druhé místo, které měl s Adamem. V celkovém součtu Honza vyhrál se 193 body, druhý byl Adam s 183 body a třetí byl Matěj se 170 body. Na svazové kolo asi dobrý, na národní kolo to bude málo...

Ostatní z našeho týmu skončili v první desítce, Martin sedmý a Honza desátý. Robin těžce nedal testy a rostliny, takže skončil čtvrtý v juniorech. Společnými silami ale jako tým kluci ubojovali druhé místo. Takže jsme měli jednu trojku na rybolovnou techniku a jednu dvojku za testy. Záleželo na plavané.

Nature

Nikdo od nás kromě Honzy na nedělním závodu nebyl, takže vlastně ani nevíme, jak to probíhalo. Jen Karel se tam na chvíli mihnul zrovna ve chvíli, když skončilo první kolo. Potkal kluky a Honza oznamoval, že má z prvního kola jedničku v sektoru. Zbytek už lze vyčíst pouze z výsledků. Takže...

Honza zahajoval v sektoru D, kde byl proti němu Adam z Chropyně, Eliška z Konice, Štěpán z Kroměříže a Filip ze Šipky. Tady se Honzovi dařilo, protože jeho 1,13 kg ryb bylo v sektoru nejvíc. Eliška jako druhá měla o půl kila míň. Honza od Martina vychytal v Áčku dvojku, malý Martin skončil poslední a Robin třetí. Na druhé kolo šel Honza na sektor A, kde se potkal s Nikolkou z Konice, Kubou z Chropyně, Hubertem z Kroměříže a opět s Filipem ze Šipky. A tady se Honza musel sklonit před Kubou, který měl 3,97 kila ryb. Honza "pouze" 3,11 kilo.

Žáky vyhrál kroměřížský Karel, který vyhrál obě kola a měl součet 2. To měl i kroměřížský Adam, ale v součtu váhy ryb z obou kol měl Karel o 2,5 kilo víc. Pak byli tři kluci se součtem 3, jeden z nich byl Honza. Bohužel chytil nejmíň, takže bral 5. místo. Dvojku v druhém kole měl i Robin, ale v součtu skončil pro menší váhu třetí. Druhý Honza skončil devátý a malý Martin byl v druhé desítce.

Nature

V celkovém pořadí měl Honza dvě jedničky a jednu pětku, součet 7. To samé měl i Adam z Kroměříže. Pravidla říkají, že v takovém případě rozhodují lepší rybářské znalosti. Protože Honza v nich vyhrál, vyhrál i celkové pořadí a Adam skončil druhý. Za nimi skončil Matěj na třetím místě a na čtvrtém byl Karel. Juniory vyhrál kroměřížský Robert a dívky vyhrála Patricie.

V tomto složení se měl tým i účastnit národního kola, pokud se seženou finance. Z doslechu máme informaci, že Karel nakonec účast na národním kole odmítl, takže by měl jet Hubert, který skončil celkově na pátém místě.

Nature

Co dodat? Od doby, co se v Moravském rybářském svazu opět rozjela Zlatá udice (rok 2007), nepodařilo se žádnému jihlavskému žákovi vyhrát svazové kolo. Poprvé se to podařilo až Honzovi. Zase máme další milník v naší historii. Jsme rádi, že příprava, kterou Honza do svazového kola vložil, se vyplatila. Úžasný výkon.

Rádi bychom poděkovali i Michalovi a Martinovi, že mu hodně pomáhali. Určitě by pomohl i Pavel, kdyby tam mohl být.

A děkujeme i klukům od Martina a Pavla, že hostovali za tým Jihlava. I díky nim jsme pod vedením Martina a Michala vybojovali třetí místo v soutěži družstev. Jo, svazové kolo se podařilo.