Karel Světelský
Krátký náhled do reprezentační kariéry prvního českého mistra světa ve víceboji a v posledních letech i trenérské kariéry u juniorské reprezentace.

Stříbro

Karel Světelský patří mezi největší hvězdy nejen české, ale světové rybolovné techniky. Na prvním mistrovství se objevil v roce 1981, což byla Evropa. Tam se umístil na 22. místě. O rok později se stal prvním českým mistrem světa v pětiboji.

Za svou závodní kariéru, přerušenou dvouletým zákazem výjezdu mimo republiku, dokázal v soutěži jednotlivců vybojovat 19 medailí (6. místo v ČR).

Zlatých bylo celkem devět (4. místo v ČR), včetně tří titulů mistra světa nebo Evropy ve vícebojích.

Nejsilnějšími disciplínami byla muška dálka jednoruč (+ muška kombinace) a zátěž dálka jednoruč.

Průměrný medailový zisk na 1 účast na mistrovství tak činila hodnota 1,58, což ho řadí na 5. místo v českých mužích.

Nature

První dochované výsledky ze závodů s jeho závodů sahají do roku 1975, kdy se začínal seznamovat s rybolovnou technikou přes zlatou udici. Již v tomto roce se účastnil Národního kola, kde v RT skončil na 8. místě v žácích. Také se zúčastnil nové soutěže republikové úrovně, a to 1. přeboru ČSR žáků, kde získal svou první medaili. Jednalo se o mušku skish.

Na druhém přeboru o rok později již vybojoval první tituly mistra republiky v žácích, a to v mušce kombinaci a zátěži arenbergu. Celkově pak skončil na druhém místě v pětiboji.

Rok 1977 přinesl Karlovi titul mistra republiky v pětiboji a mušce kombinaci. Plus stříbro v mušce skish. Navíc byl vybrán i do reprezentace územního svazu pro mistrovství ČSSR dorostu, odkud dovezl medaile ze stejných disciplín jako na mistrovství žáků, jen jiných barev.

Rok 1977 byl také prvním rokem, kdy se Karlovi povedla hodit první stovka na terčích (muška skih).

Nature

S přibývajícími roky přicházely také stále lepší výsledky. Karel se začal probojovávat do československé reprezentace a začal objíždět mezinárodní závody. Často se stávalo, že reprezentant přijel z jedněch zahraničních závodů do Prahy a rovnou tam zůstaval, protože za dva dny odjížděl na další.

Díky svým výsledkům a fyzické zdatnosti, která v té době byla jedním z faktorů k posouzení, zda je závodník vhodným adeptem pro reprezentaci, se také probojoval do výběru reprezentačního "áčka", se kterým vyjel na své první mistrovství Evropy.

Zde se to ještě tak úplně nepovedlo. Nejlepší umístění bylo 8. místo na zátěži dálce jednoruč (obouruče a multi v té době reprezentace ještě neházela).

Nature

Pak přišel rok 1982. To pořádala Československá republika druhé mistrovství světa a čeští muži na něm vybojovali hned čtyři zlaté medaile. O jednu se zasloužil Ivan Zelenka (Nový Bor) vítězstvím na mušce skishi a další tři vybojoval Karel na mušce dálce jednoruč, zátěži dálce jendoruč, ale především - jako první český muž dokázaval vyhrát pětiboj na mistrovství světa.

Rodinnou sbírku pak ještě rozšířila jeho sestra Iva, která se na mistrovství světa probojovala také a získala na něm dvě stříbrné medaile.

Karel pak úspěšně reprezentoval i následující roky, až přišla stopka v roce 1985, kdy dostal zákaz na dva roky. Zákaz byl sice posléze snížen na rok, takže Karel mohl v roce 1976 vycestovat na další mistrovství světa, ale na letišti se zjistilo, že se záhadným způsobem ztratila jeho výjezdní doložka, a tak Karel zůstal v republice.

Nature

Rok 1987 pak znamenal pro Karla kompletní sbírku medailí. Vyhrál oblíbenou mušku kombinaci, v pětiboji skončil třetí a v osmiboji obsadil druhou pozici.

V roce 1988 pak zůstala celá reprezentace ve stínu tehdy 16-letého Patrika, který na svém premiérovém mistrovství vybojoval hned čtyři zlaté medaile a velkou měrou přispěl i titulu mistrů světa v družstvech. Karel skončil v pětiboji druhý a vyhrál mušku kombinaci, takže pro zbytek světa nechali Češi v pětiboji pouze zlato v mušce skish.

Společně se pak objevili těsně pod bednou na čtvrtém (Karel) a pátém (Patrik) místě v osmiboji.

Nature

Patrikův rekord v počtu individuálních zlatých medailí z jednoho mistrovství (4 zlata) nebyl dosposud překonán. Byl pouze jednou vyrovnán, a to Karlem na mistrovství Evropy v Norsku o rok později, kde Karel vyhrál jako první dva víceboje - pětiboj a osmiboj.

K těmto dvou zlatým medailím přidal Karel další dvě zlaté na svých nejsilnějších disciplínách - mušce kombinaci a zátěži dálce jednoruč.

Nature

V roce 1990 byl Karel naposledy v reprezentaci se svým dlouholetým parťákem, Ivanem Zelenkou. Byl tam přítomen Ivanova jediného titulu mistra světa v pětiboji (druhý titul byl z Evropy 1987) a čtvrtého vítězství v mušce skish. Po tomto mistrovství světa Ivan reprezentaci opustil.

Karel se na mistrovství objevoval ještě další tři roky, než také skončil. Poslední účastí byl pak ještě rok 1999, kdy ukázal, že na to stále má, když na zátěži skish naházel v základu i finále plný počet bodů a jen na čas skončil "až" druhý.

Nature

Karel Světelský se v současné době věnuje trénování. Od roku 2016 je státním trenérem juniorské reprezentace. Hned v prvním roce se konalo mistrovství světa juniorů na domácí půdě v Bílině. Na tomto mistrovství světa se vyhrály obě kategorie juniorek i juniorů, a to v celkovém víceboji i družstvech.

Jako státní trenér se Karel také účastní soustředění talentované mládeže, kam jsou zváni závodníci z republiky, ale hodně času mu zabere i trénink mladých nadějí Moravsko-slezského územního svazu.

Na lásku k házení ale nezapomněl a závodů se účastní nejen jako trenér, ale poměřuje se i v házení tam, kde je vypsána soutěž v kategorii mužů... no někdy už i veteránů. :)