Jihlava město
Historie RT, část ICF
Přehled výsledků z mistrovství světa.

Organizace ICF uspořádala první mistrovství světa v roce 1957. Od té doby se uskutečnilo dalších 16 samostatných mistrovství světa a 1 společné s CIPS (v roce 1970). Poslední mistrovství světa čistě pro ICF bylo v norském Oslu v roce 1977. Následující roky již probíhala mistrovství světa vždy ve spojení s FCS organizací.

Organizace ICF vedle mistrovství světa pořádala i mistrovství Evropy. První z nich probíhalo ve stejném roce a na stejném místě jako mistrovství světa. Následně proběhlo dalších 12 mistrovství Evropy. Jak to vypadalo? Vzaly se výsledky z mistrovství světa, vyházeli se závodníci, kteří nebyli z Evropy, a měli jsme výsledky z mistrovství Evropy. Pouze to poslední v roce 1969 ve Stockholmu proběhlo samostatně, v roce 1969 mistrovství světa organizace ICF neproběhlo.

Bodování bylo tehdy poněkud zvláštní a těžko již dneska říct, jak a proč se co bodovalo. Příklad za všechny - Muška skish. Disciplína, která ve většině případů měla maximální počet bodů 100 s možností při netrefení středu získat i lichý výsledek typu 97 bodů. Pak přišel rok 1973 a ve Scarborough (UK) se maximální počet hodnotil 1 500 body. Pak aby se v tom někdo vyznal.

Na mistrovství Evropy 1969 (Stockholm, Švédsko) evidujeme počítání výsledků podle modelu, který byl následně představen na mistrovství světa v roce 1970 (Kalmar, Švédsko). Organizace ICF a CIPS(FCS) se dohodly na kompromisu v podobě společných pravidel. Tak se do našich končin dostaly multi disciplíny nebo muška kombinace. Přesto se ale stále setkáváme se samostatnými mistrovstvími u ICF a s vlastním stylem bodováním. Změna přichází v roce 1976 (St. Louis, USA), kde se již hází podle bodování, jak ho pozorujeme i u FCS závodů.

Specifikum závodů ICF bylo házení nad vodou. Terče byly na vodě, výseče byly na vodě, závodník byl na vyvýšeném místě nad vodou.

Jak to asi vypadalo může napovědět následující video z roku 1964:

Mistrovství

  • Rok
    Typ
    Místo
    Stát
    Států
    Mužů
    Žen
  • 1957
    MS
    Kiel
    SRN
    10
    71
    4
  • 1958
    MS
    Brüssel
    Belgie
    13
    69
    1
  • 1959
    MS
    Scarborough
    Velká Británie
    10
    43
     
  • 1960
    MS
    Zürich
    Švýcarsko
    13
    66
     
  • 1961
    MS
    Oslo
    Norsko
    14
    102
  • 1962
    MS
    Rotterdam
    Nizozemsko
    13
    99
  • 1963
    MS
    Nürnberg
    SRN
    13
    107
  • 1964
    MS
    Stockholm
    Švédsko
    14
    83
  • 1965
    MS
    Spa
    Belgie
    14
    93
  • 1966
    MS
    Scarborough
    Velká Británie
    13
    71
  • 1967
    MS
    Oslo
    Norsko
    12
    68
  • 1968
    MS
    Lenzerheide
    Švýcarsko
    15
    67
  • 1969
    ME
    Stockholm
    Švédsko
    8
    45
  • 1973
    MS
    Scarborough
    Velká Británie
    13
    47
  • 1974
    MS
    Taree
    Austrálie
    4
    30

Mistrovství světa 1957

Takže ten začátek. Zúčastnilo se celkem 75 závodníků a závodnic z 10 států.
Mimo evropské státy se zúčastnila Kanada a USA.
Pro muže bylo připraveno 10 disciplín. K nim se započítávaly ještě 4 víceboje.
Ženy házely 5 disciplín, žádný víceboj není dochován. Samotné výsledky jsou kuriózní, když například Jon Tarantino má za mušku kombinaci víc bodů než za muškařský dvojboj. Na druhou stranu, zaplaťpánbůh za nějaký výsledky. Pořadí zřejmě sedí a jestli se dělaly ještě nějaké přepočty, kdo ví.

Nejúspěšnějším státem byly Spojené státy americké, tři nejúspěšnější medailisti byli také Američané. Jon Tarantino získal 8 medailí, z toho 6 bylo zlatých.

Výsledky

Mistrovství světa 1958

Druhé mistrovství světa. Zúčastnilo se celkem 70 závodníků a závodnic ze 13 států.
Mimo evropské státy se zúčastnila Kanada a USA.
Pro muže bylo připraveno 8 disciplín. Tentokrát víceboje nejsou evidováni.
Ženy házely 5 disciplín, žádný víceboj také není dochován.
Samotné výsledky jsou počítány jinak, než na předchozím mistrovství. nejpočetnějšími disciplínami byly zátěž dálka s 10,63g zátěží a muška skish.

Ani tomuto mistrovství se nevyhnuly problémy co do výsledků. americký závodník Ben Fontaine se vyskytuje i v kategorii žen. Raději mu ty výsledky nebudeme počítat. Tentokrát to nebylo tak jednoznačné pro USA, stejný počet medailí (6) získalo i Švédsko. Nejvíc medailí získali Jon Tarantino a Rune Fredriksson, shodně 3 medaile, Rune víc zlatých.

Výsledky

Mistrovství světa 1959

Třetí mistrovství světa. Zúčastnilo se celkem 43 závodníků z 10 států. Žena žádná. Zatím nejmenší účast.
Mimo evropské státy se zúčastnily pouze Spojené státy americké.
Vrátilo se zpátky 10 disciplín, poprvé se vyhlásil desetiboj, plus 3 další víceboje.
Muška kombinace zase měla jiné počítání, první místo bylo za 1 500 bodů.

Opět velký souboj států USA a Švédska. Vyhrály Spojené státy o 5 medailí. V jednotlivcích ale vítězem byl švédský Rune Fredriksson s 8 medailemi.

Výsledky

Mistrovství světa 1960

Čtvrté mistrovství světa. Zúčastnilo se celkem 66 závodníků ze 13 států. Žena žádná.
Mimo evropské státy se zúčastnily pouze Spojené státy americké.
Stále platilo 10 disciplín. Desetiboj se nevyhlašoval, místo toho se vyhlašovalo 6 různých vícebojů
Kromě mušky kombinace už i losos (muška dálka obouruč) byla pro vítěze za 1 500 bodů.

Jednoznačná dominance USA. 11 zlatých, 11 stříbrných, celkem o 19 medailí víc než Švédsko. První medaile pro Finsko. V jednotlivcích vítězem Jon Tarantino s 13 medailemi, 4 zlata z disciplín, 3 z vícebojů. Překvapením byl Steve Aleshi s třemi tituly a šesti medailemi.

Výsledky

Mistrovství světa 1961

Páté mistrovství světa. Zúčastnilo se celkem 102 závodníků ze 14 států. Žena žádná. Zatím největší počet závodníků na mistrovství. Ale neházeli všichni všechny disciplíny, nejvíc účastníků bylo na zátěži dálce 10,5g, kde házelo 58 závodníků.
Mimo evropské státy se zúčastnily pouze Spojené státy americké.
Deset disciplín bylo ustáleno. Vedle toho se ale vyhlašovalo 10 různých vícebojů.
Nikdy jindy nebyla možnost některým získat 20 individuálních medailí na jednom mistrovství světa. Zase muška kombinace v bodech, vítěz bral 1 500 bodů. Zbytek dálkových disciplín v metrech.

Velký souboj USA a Švédska, nakonec o jeden bronz vítězem USA. Třetí Norsko mělo o 9 medailí míň. První medaile pro Francii a Velkou Británii. V jednotlivcích podobný souboj mezi Jonem Tarantinem a Runem Fredrikssonem, vítězem Jon s 16 medailemi, Rune o 4 míň. Společně si dělili bronz za mušku skish.

Výsledky

Mistrovství světa 1962

Šesté mistrovství světa. Zúčastnilo se celkem 99 závodníků ze 13 států. Opět bez žen. Druhý největší počet závodníků na mistrovství. Z deseti disciplín v šesti bojovalo přes 60 závodníků
Mimo evropské státy se zúčastnily pouze Spojené státy americké.
Deset disciplín bylo ustáleno. Vedle toho se vyhlašovalo "pouze" čtyři víceboje, jako v roce 1959, ale místo dvojboje TG je multiboj komplet.
Zase muška kombinace v bodech, vítěz bral 1 500 bodů. Zbytek dálkových disciplín v metrech.

Dvě zlaté medaile na multi skishi.
Velký souboj USA a Švédska, nakonec o jednu medaili vítězem USA, přestože Švédové měli o 5 zlatých víc. V jednotlivcích podobný souboj mezi Jonem Tarantinem a Sverrem Scheenem, stejný počet medailí, Jon o dvě zlata víc. Rune Fredriksson výjimečně bez medaile.

Výsledky

Mistrovství světa 1963

Sedmé mistrovství světa. Nový rekord v účasti, bojovalo celkem 107 závodníků ze 13 států. Opět bez žen. Mimo evropské státy se zúčastnily pouze Spojené státy americké.
Dvě disciplíny měly více jak 80 účastníků, zátěž skish (83) a zátěž dálka (82). Deset disciplín bylo ustáleno. Vedle toho se vyhlašovalo devět vícebojů, chybí kompletní desetiboj.
Zase muška kombinace v bodech, vítěz bral 1 500 bodů. Zbytek dálkových disciplín v metrech.

Dvě bronzové medaile na zátěži skishi.
Poprvé vítězové v počtu medailí Švédové, o 2 medaile překonali tým USA. V jednotlivcích opět vítězem Jon Tarantino, na druhé místo se vrátil Rune Fredriksson. První představení německého Waltera Kummerova, díky jehož medailím Německo v počtu medailí bylo třetí.
Poslední účast Jona Tarantina na MS.

Výsledky

Mistrovství světa 1964

Osmé mistrovství světa. Pokles účasti o 20 lidí, bojovalo celkem 83 závodníků ze 14 států. Opět bez žen. Slušný propad i na jednotlivých disciplínách, největší účast byla na zátěži dálce (43 závodníků).
Mimo evropské státy se zúčastnily Spojené státy americké a nově i Nový Zéland.
Deset disciplín bylo stejných. Vedle toho se vyhlašoval pouze desetiboj.
Muška kombinace a losos v bodech, vítěz bral 1 500 bodů. Zbytek dálkových disciplín v metrech.

Jednoznačné vítězství Švédů o 8 medailí na druhé Němce a Finy. V jednotlivcích vítězem Rune Fredriksson před Walterem Kummerovem.

Výsledky

Mistrovství světa 1965

Deváté mistrovství světa. Zvednutí počtu účastníků, bojovalo celkem 93 závodníků ze 14 států. Opět bez žen. Až na 4 disciplíny byla účast všude alespoň 50 závodníků.
Mimo evropské státy se zúčastnily Spojené státy americké.
Deset disciplín bylo stejných. Vedle toho se vyhlašoval pouze desetiboj.
Muška kombinace v bodech, vítěz bral 1 500 bodů. Zbytek dálkových disciplín v metrech.

Opět dominance Švédů o 6 medailí na překvapivě druhé Švýcary (na předchozím MS poslední) a Němce. V jednotlivcích vítězem Američan Zack Willson, přestože zlato neměl ani jedno. Na zlata vyhrál dánský závodník Kai Rosenström a švédský Ulf Janson.

Výsledky

Mistrovství světa 1966

Desáté mistrovství světa. Pokles v účasti, přijelo 71 závodníků ze 13 států. Opět bez žen. Ve 2 disciplínách byla účast všude alespoň 50 závodníků, zátěžové dálky.
Mimo evropské státy se zúčastnily Spojené státy americké.
Deset disciplín bylo stejných. Vedle toho se vyhlašoval pouze desetiboj.
Muška kombinace v bodech, vítěz bral 1 500 bodů. Zbytek dálkových disciplín v metrech.

Na Švédy se nebezpečně přiblížili Němci. Rozdíl 2 medailí, Švédové získali 5 zlatých. Zack Wilson nepřijel, zastoupil ho a vyhrál jiný Američan, a to Casper Rigamer. Čtyři závodníci dosáhli na 2 zlaté medaile.

Výsledky

Mistrovství světa 1967

Jedenácté mistrovství světa. Opět pokles, zúčastnilo se 68 závodníků z 12 států. Opět bez žen. Většina disciplín měla pod 40 účastníků, jen muška skish měla 40.
Mimo evropské státy se zúčastnily Spojené státy americké.
Deset disciplín bylo stejných. Vedle toho se vyhlašoval desetiboj a tři další víceboje.
Muška kombinace v bodech, vítěz bral 1 500 bodů. Zbytek dálkových disciplín v metrech.

Ač Švédové získaly o 3 zlata víc, celkový počet medailí vyhráli Němci o dvě medaile. Jediný závodník se třemi zlaty byl německý Walter Kummerov. A jediný závodník se dvěma zlaty ještě Olle Söderblom.
Poslední účast Rune Fredrikssona na MS.

Výsledky

Mistrovství světa 1968

Dvanácté mistrovství světa. V podstatě nastejno, zúčastnilo se 67 závodníků, ale z 15 států. Opět bez žen. Většina disciplín měla kolem 40 účastníků, nejvíc Multi skish.
Mimo evropské státy se zúčastnily Spojené státy americké ještě Austrálie.
Evidujeme první účast československých závodníků, bratří Šebkových (Petr a Miroslav) Deset disciplín bylo stejných. Vedle toho se vyhlašoval desetiboj a osm dalších vícebojů. Trošku ve výsledcích zase bordel, dvakrát je tam víceboj 7+8+9+10, pokaždé jiné součty. Podle vícebojů z roku 1963 to vypadá na víceboj 1+2+5+6, tak je tak pojmenován.
Muška kombinace v bodech, vítěz bral 1 500 bodů. Zbytek dálkových disciplín v metrech.

Neskutečný souboj, tři týmy ve dvou medailích. Vyhráli Švédové, o medaili níž Švýcaři, o medaili níž Němci. Dva závodníci s deseti medailemi, Walter Kummerov o dvě zlata víc než Peter Hässig.

Výsledky

Mistrovství Evropy 1969

Tak toto byla samostatná Evropa. Mistrovství světa výjimečně neproběhlo. Taky se to projevilo na účasti, přijelo 45 závodníků z 8 států. Ženy v této organizaci prostě nebyly. Většina disciplín měla kolem 20 účastníků, nejvíc zátěž dálka.
Deset disciplín, žádný víceboj není dochován. Změna v označení posledních dvou disciplín, zátěž dálka jednoruč s 17,72g zátěží a zátěž dálka obouruč s doletem ke 160 metrům.

Absence Waltra Kummerowa.
Vítězství Švédů nad Švýcary o 3 medaile. Jedny z nejrozptýlenějších medailových rozložení. Pouze Paul Slominski měl od každé medaile jednu. Pouze Peter Hässig dvě zlata. 3 medaile max.

Výsledky

Mistrovství světa 1970 - 1972

Rok 1970 přinesl dvě novinky. Jednak se snažily obě organizace ICF a CIPS dohodnout na společných závodech, druhak přišly nová pravidla. Zde se provedl jakýsi pokus to odházet a vyhodnotit. Specialitou bylo, že se házelo na vodu. Poprvé vidíme pětiboj a disciplíny, které pak potkáváme až do roku 1992. Stejně tak i osmiboj a jedenáctiboj. Počítání kombinace stejné, jak ho známe z pozdějších let. Tomuto mistrovství se budeme věnovat později.

Rok 1971 v režii CIPS. Postrádáme Američany, ale potkáváme závodníky ze západního Německa.

Rok 1972 také v režii CIPS, to už potkáváme označení FCS, samostatný odbor RT pod CIPS. Američany opět nevidíme, ale poprvé se zde vyskytují závodníci z Jihoafrické republiky.

Mistrovství světa 1973

Přes společná pravidla ICF a CIPS se setkáváme v roce 1973 se starými pravidly ICF. Přijelo 47 závodníků z 11 států. Bez Němců. Bez Švýcarů. Bez žen. První skutečně světové závody, účast USA, Austrálie, Jihoafrické republiky, Japonska. Většina disciplín měla kolem 30 účastníků, nejvíc zátěž dálka.
Deset disciplín, k němu desetiboj. Bodování takové, že každý vítěz dostal 1 500 bodů, ostatní poměrnou část.

První představení Steva Rajeffa. První účast Johna Waterse.
Vítězství Švédů nad Stevem o 3 medaile. Steve Rajeff vyhrál s 8 medailemi, 5 zlatých z toho.

Výsledky

Mistrovství světa 1974

Tak tady je otázka, jak tohle mistrovství brát vážně. Spíš to vypadá na nějakou exhibici. Ani názvy disciplín neznáme. Přijelo 30 závodníků z 4 států. Složení? 1 Švéd, 2 Američani, 5 Japonců, 22 Australanů. Tak jako...
Deset disciplín, bez desetiboje. Bodování takové, že každý vítěz dostal 1 500 bodů, ostatní poměrnou část.

8 disciplín z 10 vyhrál Steve Rajeff, zbytek Australané. Japonci v jedné disciplíně dvě medaile najednou. Švéd dvě medaile.

Výsledky

Mistrovství světa 1975-77

Tato mistrovství proběhla samostatně pro ICF, ale objevují se zde i závodníci, které potkáváme i na závodech FCS.

Disciplíny jsou již podle nových pravidel. Proto se budou prezentovat později.

Rok 1974 by se tak dal definovat jako poslední rok, kdy ICF pořádalo mistrovství podle téměř původních pravidel z roku 1957.